Diş Estetiği

Diş Estetiği – Dış görünümde önemli bir yeri olan dişler konuşma sırasında ve gülüş sırasında dikkat çekici bir dış unsur olduğu için diş sağlığı kadar diş estetiği de önemlidir. Diş görünümü olarak istenilen renkte ve yapıda olmayan bireyler öz güveni düşün ve kedilerini daha geri planda hissedeceklerdir. Bu yüzden diş estetiği uygulamaları ile ideal görünüme kavuşan dişlerle bireyler sağlıklı ve öz güvenli bir diş görünümüne kavuşacaklardır.

Diş Estetiğinde Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Diş estetiğinde en etkili sonucu olmak için çeşitli yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemler tercih edilirken uygulama ortamındaki imkânlar ve hastanın durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Bu yöntemler;

  • Yaprak porselen (lamina) yöntemi
  • Komple seramik kaplama yöntemi
  • Porselen dolgu yöntemi

Bu yöntemlerle diş estetiği işlemleri yapılmaktadır.

Diş Estetiği Aşamaları

Diş estetiği yapılırken birtakım aşamalar takip edilir. Bu aşamalardan ilki diş estetiğini etkileyen faktörlerin belirlenip bu etkenlere göre en doğru diş estetiği planının yapılmasıdır. Diş estetiğini etkileyen faktörüler:

  • Cinsiyet
  • Yaş
  • Yüz hatları
  • Gülüş simetrisi
  • Diş etleri
  • Dudak
  • Dişlerin renkleri ve sıralanışı

Öncelikle yüzün geometrik yapısı belirlenir. Bireyin yüz hatları hangi diş formunun seçileceğini belirlemektedir. Geniş, dar, yuvarlar, uzun ve da küçük tipte yüz hatlarına göre uygun şekilde diş tasarımı yapılmalıdır.

Kadın ve Erkekte Diş Yapısı

Diş yapıları kadın ve erkeğe göre farklılık göstermektedir. Kadınlarda dişler daha yumuşak hatlara sahip gel gülme hattı da üst tarafa doğru kavisli yapıya sahiptir. Ortada bulunan iki diş yanındaki dişlere göre biraz daha uzun yapıya sahiptir. Köşe dişler arasında küçük boşluklar bulunmaktadır. Erkek dişlerinde ise ya komşu dişler düz bir hatta birleşmektedir. Dış hatları belirgin şekilde yapıya sahiptir. Gülme hattı ise daha düz bir yapıya sahiptir.

Diş Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Diş estetiğinde en çok kullanılan yöntem dental implant yöntemidir. Bu yöntemde titanyumdan yapılmış yapay diş kökleri kullanılır. İnsan bünyesi ile uyumlu olan bio yapıya sahip olan bu materyal çene kemiği üzerine bağlanma yapılarak vücudun bir parçası haline gelir. Tek diş eksikliği durumunda yan dişe kolayca monte edilebilen bu materyal çoklu diş eksikliği durumlarında ise sabit çözümlerle uygulamak mümkündür. Lokal anestezi altında yapılan Küçük cerrahi işlemlerle monte edilen bu materyal ameliyat sonrası aynı gün bireyin günlük hayatına devam etmesine imkân veriyor. Diş estetiği işlemlerinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de tam seramik köprü uygulaması, yaprak porselen ve porselen dolgu gibi tek seansta kullanılan diş estetiği yöntemleridir.

Bu işlemde dijital kamera ile alınan diş görüntüsü bilgisayar ortamında modelleme yapılarak bireye uygun diş kalıpları oluşturulur. 3D şekilde yapılan bu işlemlerden sonra cihaz uygun diş bloklarını hazırlayarak kişisel dişleri tasarlar. Günlerce provaya yapmaya gerek kamadan yapılan bu yöntemle elde edilen diş kalıplarını uzman doktor dişe uygulayarak diş estetiği işlemini tamamlar.

Daha fazla ve detaylı bilgi edinmek için lütfen bizim ile iletişime geçin.

Merak Ettiklerinizi SorabilirsinizالعربيةNederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe
WhatsApp chat
SİZİ ARAYALIM!