Home / Blog / Yüz Estetiği Operasyonları: Dudak Kalınlaştırma Estetiği

Dudak Kalınlaştırma Estetiği

Günümüzde dolgun ve diri dudaklar güzellik simgesi olduğu kadar aynı zamanda gençliğin, çekiciliğin, doğurganlığın, seksiliğin, dişiliğin ve en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazlarından birisi olarak kabul edilmekte .Yüz güzelliğinde en önemli tamamlayıcı unsurlardan biri olan dudakların da güzel olması yüzün bütünlüğünü tamamlaması açısından çok önemli. Dudakların büyüklüğü, dolgunluğu, ince veya kalın olması yüzün diğer bölümleri olan burun, yanaklar, gözler, kaşlar, çene ve dişlerle uyumlu ve orantılı olmalıdır.

 

Kalın ve dolgun dudaklar gençliğin ifadesi olduğu kadar incelmiş ve gevşemiş dudaklar yaşlılık ifadesidir. Dudaklar yüzün estetik görünümünde çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle dudakların diri ve dolgun görünmesi yüzümüzdeki gençlik ve sağlık ifadesini güçlendirir.

 

Dudaklar kimilerinde doğuştan yani ailesel olarak ince ve belirsizdir. Kimilerinde ise yaşlanmaya bağlı olarak dokuların erimesiyle incelir ve kırışarak dolgunluk ve diriliğini kaybeder. Dokuların gevrekliği ve dolgunluğunun azalması yüzdeki deri, kas ve yağ miktarlarının azalması ve erimesi sonucudur.

 

Yüz derisi ve bununla beraber diğer yapılar yanaklar, boyun derisi, göz kapakları, kaşlar ve tabii ki dudaklar yerçekimi ile aşağı doğru sarkar. Dudakların sarkması ile bu tip hastalarda güldükleri ve konuştukları zaman alt dişler görünür hale gelir ki alt dişlerin görülmesi (dental show) yaşlılık ifadesidir. Gençlerde ise durum tam tersine güldükleri ve konuştukların da üst dişler daha görünür haldedir ve alt dişler görünmez. Bu da genç yüz ifadesidir.

 

Kimlere Uygulanır? Dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen, kalın ve dolgun dudaklarla yüzündeki gençlik ve güzellik ifadesini güçlendirmek isteyenler yada daha diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenler tarafından tercih edilir.Dudakları ince ve kırışık olanlar kadar örneğin siyah ırktan olan hastalar gibi dudakları normalden kalın olanlarda inceltme ameliyatları da yapılmaktadır.

 

Bir de dudak kanserine bağlı olarak dudaklarının bir kısmı alınmak zorunda kalınan hastalarda da yeniden dudak yapmaya yönelik ameliyatlar da yapılmaktadır ki bu tip dudak onarım ameliyatları estetik kadar fonksiyon açısından da büyük önem taşımaktadır.

 

Nasıl Yapılıyor? Amaç dudakları kalınlaştırmak ve konturlarını daha belirgin hale getirmek, kırışıklıkları azaltmak ve dolgunlaştırmaktır. Ancak doğal bir görünümün de korunması başlıca hedeflerindendir.
Dudakları kalınlaştırmak ve kırışıkları düzelterek dolgunlaştırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır.

Bunları yöntemleri 3 ana grupta inceleyebiliriz.

 

 • Yabancı dolgu malzemeleri
 • Sıvı Silikon
 •  Silikon Yağı

Yüz dokularına enjekte edilerek kullanımı 1960-70 ler de popüler olmuştur.Dudak kalınlaştırmada yıllardır kullanılmakta olan sıvı silikon ve silikon yağı içerdiği olumsuzluklar ve uygulanan hastalarda çeşitli komplikasyonlara neden olmasından dolayı artık günümüzde kullanımı Amerikan gıda ve ilaç kurumu FDA tarafından estetik dolgu maddesi olarak satılması ve direk doku içine enjeksiyonu yasaklanmış ve kullanılmamaktadır. Burada ki uygulama meme ameliyatlarında yapılandan farklıdır.

 

Meme ameliyatlarında jel silikon kalın bir kılıf içinde meme altına yerleştirilmekte ve istendiğinde çıkarılmaktadır. Hiçbir sakınca içermemektedir.

 

Ancak dudağa enjekte edildiğinde bu silikon sıvı olduğu için doku aralarına yayılmakta ve çıkarmak imkansız hale gelmektedir. Dudak dokusunda enflamasyona neden olmakta ayrıca sürekli yer değiştirdiği için hastalarda şekil bozukluğuna yol açmaktadır. Ülkemizde bazı otel odalarında, evlerde ve bazı güzellik salonlarında gizli olarak bazı yetkisiz kişiler bu tip silikon dolgusu yapmaktadırlar. Bu nedenlerle dikkatli olunmalı kesinlikle yaptırılmamalıdır. Ülkemizde hiçbir plastik cerrah yüze sıvı silikon veya silikon yağı enjeksiyonu uygulamamaktadır.

 

Geçici dolgu maddeleri Kollajen, Hyalurinik asit gibi maddelerden oluşan zararsız malzemelerdir. Kollajen sığır derisinden elde edilmektedir. Deli dana hastalığının ortaya çıkışı ile kullanımı neredeyse durmuştur. Ayrıca hayvan proteini olduğu için alerji riski vardır, test yapılmadan kullanılmaz.

 

Yüzdeki kırışıklıkları düzeltmek için de uygulanan Hyalurinik asit en yaygın olarak kullanılan malzemedir. Restylane denilen ve iğne ile enjekte edilen Hyalurinik asit kullanıldığında uygulama çok basittir ve hasta hemen normal hayatına döner. Uygulama sonrası 4-6 ay kadar kalıcı olur ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir.

 

Kimyasal olarak elde edilmektedir ve alerji yapmaz, risksizdir. Bu maddeler derinin hemen içine enjekte edilir. Dudak kenarlarını dikleştirmek ve belirginleştirmek için kullanılırlar. Daha fazla kalınlaşma gereken durumlarda yetersiz kalırlar. 4-6 içinde vücuttan eritilerek atılır. Yani etkisi geçicidir ve her 6 ayda bir yaptırmak gerekir.

 

Bu tip iğne ile yapılan ve vücuttan atılmayan yani kalıcı olarak düzelme sağlayan pek çok kimyasal madde vardır. Bunlar vücutta 4-5 yıl kadar kalabilmektedir.Ayrıca bir kalsiyum bileşiği olan Radiance FN ile bir kere de güvenli olarak kalıcı dudak kalınlaştırmak yüzdeki derin çizgileri düzeltmek mümkündür ve etkisi 3-5 yıl kalıcıdır. Bunlar daha kalıcı kalınlaşma sağlarlar. Böyle enjeksiyon tipi uygulamalar son derece basittir. Yapıldıktan hemen sonra hasta normal günlük hayatına devam edebilir.

 

Diğer katı formdaki dolgular Bunlar enjekte edilenler gibi enjektörle değil ufak bir ameliyatla yerleştirilen malzemelerdir. Alloderm insan derisinden elde edilir. Konulduktan sonra 1 yıl içinde eriyerek kaybolur. Gortex denilen malzeme ise kalıcıdır. Dudak kenarlarından yapılan küçük kesilerden dudak içine yerleştirilir. Konulduğu şekilde kalır ve şeklini muhafaza eder. Sakıncası ise zamanla dudağı delerek dışarı çıkabilmesidir.

Hastanın kendi dokuları ile doldurmak
Dudak kalınlaştırma ve dolgunlaştırma hastanın kendi vücudundan alınan dokularla da yapılabilir. Bunlar;

 

Yağ Hücreleri Hastanın kendi vücudundan çekilerek alınan yağ hücreleri dikkatli bir işlemden geçirildikten sonra dudaklara ve eğer gerekiyorsa başka kırışıklıklara enjekte edilir. 3-6 ay içinde konulan hücrelerin % 20-30 u geriye kalır. İşlem birkaç defa tekrarlandığında etkili bir dudak kalınlaştırma sağlanabilir. Hiçbir zararı yoktur alerji vs.. gibi riskler içermez. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Şişlikler birkaç günde geçer. Son derece kolay bir uygulamadır. Fazla dolgunluk gerektiren durumlarda oldukça etkilidir.

 

Deri Hücreleri Hastanın kendi vücudundan örneğin, karın veya meme küçültme ameliyatı sırasında çıkan derilerden veya daha önceden vücutta kalmış yara izlerinden çıkan skar dokusundan alınan deri altı dokusu ve yağ hücreleri karıştırılarak doku kokteyli şeklinde dudaklara enjekte edilir. Bu yöntemde konulan hücrelerin bir kısmen eridiği için 2-3 defa tekrarlamak gerektirir. Zararsız ve en iyi yöntemlerden birisidir. Alerji riski yoktur.

 

Dudakları ameliyat ile yeniden biçimlendirmek Dudakları dolgu maddesi kullanmadan basit ameliyatlarla kalınlaştırmak mümkündür. Pek çok teknik mevcuttur. Bu yöntemlerden uygun olanı plastik cerrah hastanın dudak yapısına ve durumlarına göre seçer. En iyi ve kalıcı sonuçlar bu tekniklerle alınır. Diğerleri gibi geçici değildir. İyileşme 2-5 günde tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan basit ameliyatlardır.

 

Martı kanadı tekniği Burada amaç dudak kenarını yukarı taşıyarak dudağı genişletmektir.Kesi üst dudak kenarından ve yükseltilmek istenilen üst kısımdan yapılır ve daha sonra arada kalan deri çıkarılır ve dudak derisi üstteki cilde dikilir ve dudağın pembe kısmı yukarı doğru kalkmış olur. Bu teknik çok ince dudaklar ve dudak kenarları çok kırışık olan hastalar için mükemmel bir çözümdür. Sonuç kalıcıdır.

 

Boğa boynuzu yada burun altı dudak kaldırma Burnun hemen alt kenarından kıvrımlara uygun olarak boğa boynuzu şeklinde kesilerek bir miktar deri çıkarılır ve deri yeniden dikilerek dudak yukarı doğru asılmış olur. Burun altında ince bir kesi izi kalır. Bu teknik üst dudak derisi geniş olan hastalarda bu mesafeyi kısaltmak için de kullanılır. Böylece üst dişlerin görünmesi sağlanmış olur. Sonuç kalıcıdır.

 

Paris dudak Dudak kenarları ve filtrum denilen üst dudakta burun altında kalan çukurluğun kenarlarının dolgu maddeleri veya yağ hücreleri ile belirginleştirilerek yapılan dudağa veilen isimdir.Dudak kenarları belirgin ve dolgundur.

V-Y tekniği Üst ve alt dudaklara ağız içinden V şeklinde kesiler yapılarak sonrada Y şeklinde dikilerek dudaklar dolgunlaştırılır. Sonuç kalıcıdır. Değişmez

Dudak AsmaBurun içinden yapılan küçük bir kesiden geçirilen dikişler dudaktan da geçirildikten sonra bağlanır ve dudak yukarı doğru kaldırılır. Görünen bir iz kalmaz. Oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Yüzde bütünlüğü tamamlaması açısından en önemli unsurlardan olan dudakların estetiği alınan etkili sonuçlar ve basit uygulama yöntemlerinden olması nedeniyle oldukça tercih edilir.

 1. 02 Ağustos 2011

  Selam ben dudak silikonu istiyorum sorum şu hemen yapilan bir şeymi hastanede yatmama gerek varmı yoksa ayakta yapıla bilen bir işlemmi ?ve ücreti ne kadar ?

 2. 02 Ağustos 2011

  Benim dudak kenarlarimda burnumdan asagi dogru sarkma var 27 yasindayim ne yapilabilir teşekkürler…

 3. 02 Ağustos 2011

  Geçici dolgu maddeleri ile dudağımı kalınlaştırmak istiyorum, bu dolgunun etkisi ne kadar sürer,vede sürekli seans mı gerekiyor maliyeti nedir?

 4. 02 Ağustos 2011

  Geçici dolgu maddeleri ile ne kadar dolgu yapmak doğrudur.Bu işlem vucudumuzu yıpratmazmı ?

 5. 02 Ağustos 2011

  Slm herkese;)) Dolgunun kalıcı süresi ne kadardır ?? Birden fazlamı yoksa tek seanstamı yapılıyor?Cevaplarsanız sevinirim…

 6. 14 Ağustos 2011

  Merhaba hocam ben otoimmun hepatit tanısıyla 2003 yılından şimdiyene kadar imuran ve ursofalk kullanmaktayım 2003 te 8 ay 2010 da 1 ay prednol kullandım şimdi sadece imuran ve ursofalk kullanmaktayım ast ve alt değerlerim 19-20 yani normal değerlerde ana testim negatif. Bu şartlarda acaba meme büyütme,dudak kalınlaştırma ameliyatı yaptırabilirmiyim eğer oluyorsa ortalama fiyat ne kadardır ayrıca şuan Adanada ikamet etmekteyim ameliyat ve sonrası kontrol süreci nekadardır? cevaplarsanız çok memnun olurum hocam iyi çalışmalar:)))

 7. 01 Ekim 2011

  dudak estetigin fiyati nekadar? sekile göre degisiyormu?

 8. 04 Ekim 2011

  Merhaba Fatih bey ben hatice hollandada yasiyorum 28 yasindayim benim dudaklarim biraz ince ve ben biraz dolgun gorunum almasini istiyorum siz bana ne onerirsiniz ve fiyat ne kadar olur saygilar

 9. 01 Şubat 2012

  Merhaba,benim dudaklarim ince ve kalici birsey isdiyorum. Ilgimi ceken Marti kanadi teknigi cekdi.
  Fiyati nedir? Deriler birbirine dikilince iz kalma durumu nedir? Tesekkürler

 10. 02 Mayıs 2012

  mehaba benim dudagim anadan dogma acikti ve sonradan amilyat yapildi ama izi cok gorunuyor ne yapmam gerekiyor yada nekadar tutar

 11. 18 Haziran 2012

  doktor bey iyi günler dudaklarımı biraz dolgunlaştırmak ,belirginleştirmek istiyorum en sağlıklı ve kalıcı yöntem nedir ortalama ücret verebilirmisiniz? birde göğüsümü dikleştirip uygun görürseniz eğer biraz da dolgunlaştırmak istiyorum bunun hakkında da bilgilerinize başvurmak istiyorum ücreti de ortalam verirseniz çok memnun olurum .Şimdiden çok teşekkür ederim,,,

 12. 22 Haziran 2012

  Merhaba,

  Ben avrupada yasiyorum ve dudaklarimi kalinlastirmak istiyorum. Bunu gecici bir kalinlastirma ile degil herzaman kalici bir kalinlastirma istiyorum. Bunun icin en iyi estetik hangisidir? Ve avrupadan nasil edecegiz oraya geldigimde klinikde kalmam gerekirmi ve kac gun? Ve bu onerdiklerinizin fiyati nekadardir?

  Tsk ederim.

 13. 08 Kasım 2012

  Merhaba,benim dudaklarim ince ve kalici birsey istiyorum. Ilgimi ceken Marti kanadi ve dudak asma teknikleri cekdi.sanırsam dudak asma daha mantıklı
  Fiyati nedir? martı kanadı teknıgınde Deriler birbirine dikilince iz kalma durumu nedir? Tesekkürler

 14. 11 Mayıs 2013

  Merhaba, dudakları amaliyatla kalınlaştırmak istiyorum. Fiyatını ögrenebilirmiyim

 15. 07 Haziran 2013

  merhaba ben dudak dolgusu yapmistim sizde ama gecti ben kalici birsey istiyorum silikon olabilir nasil yapiyorsunuz? kalicimi? ve fiyati ne kadar? tskler

 16. 21 Ağustos 2013

  Merhaba kalici dudak silikonu istiyorum dolgu degil bu islem ameliyatlami Oluyor Ve Tahmini Fiyat Nedir?

 17. 30 Mayıs 2014

  merhaba ameleytala dudak kalısntırmanın fıyatını ogrenmek ıstıyorum ayrıca kısının kendı yagından yuzune enjekte edılmesı kalcıımı bu onuda bılgı verırısneız sevınırım

 18. 24 Ocak 2016

  Mrb. Ben dudak dolgusu yaptirmak istiorum. Fatih bey dolgu yapio mu? Fiyati ne kadar? Dogallik benim icin cok önemli o yüzden eger yapiosa yaptigi uygulamalarin fotolarini mümkünse görmek isterim

  Sevgiler..

 19. 04 Şubat 2016

  merhaba, dudak asma amelyati ilgimi cekti, fiatini bilmek istyorum.
  Tesekürler

  • 04 Mart 2016

   Merhaba Nurten Hanım. Konu ile ilgili sizinle detaylı iletişime geçmek için https://www.facebook.com/dorahospital/ sayfamızdan bizimle iletişim numaranızı paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

 20. 26 Ağustos 2016

  Merhaba Fatih Bey,
  Sizi uzun zaman önce yazili ve görsel basindan takip etmistim.

 21. 26 Ağustos 2016

  Yurt disindaki hastalarinizin memnuniyetinden haberdarim. benim yüzümle cok ciddi bir problemim yok. hatta yeni yeni olusan kirisikliklarim hosuma bile gidiyor. Yalniz 10 kilo verdikten sonra zaten evvelden beri var olan gözalti koyu renkli torbalar dahada belirginlesti ve koyulasti. Artik kapatici kullanmadan disari cikamiyorum. insanlar ya hastamisin diye soruyor tanimayanlarda madde kullanip kullanmadigimdan süphe eder gibi bakiyor. yani bu durum beni rahatsiz etmeye basladi. Gözalti cok hassas bir bölge bu konuda yapilabilecekleri ve bunun bana ne kadar süreye mal olacagini anlatirsaniz minnettar olurum.

  Saygilarimla,
  Derya SIGL

  • 23 Eylül 2016

   Merhabalar Derya Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Öncelikle sizinle bir görüşme gerçekleştirmemiz tedavi sürecini belirlememizde etkin rol oynayacaktır. Lütfen online formlar aracılığıyla bize iletişim numaranızı yazın. Sizi arayalım.

 22. 03 Nisan 2017

  Iyi gunler ben yurtdisinda yasiyorum dogustan ust dudagimda sekilbozuklugu var tam yarik olmadigi icin ameliyat gecirmemisim sonradan burda cok plastik cerraha gittim hepside tam duzelmenin mumkun olmadigini soylediler sadece vucudumdan yag enjekte ettiler biraz daha duzgun gozuksun diye ama hala memnun degilim artik son care size basvurmak istedim iyi sonuc almayi cok istiyorm

  • 03 Nisan 2017

   Dilek hanım merhaba. Web sitemizde bulunan iletişim numaralarına Whatsapp üzerinden fotoğraflarınızı gönderebilirseniz inceleyip size detaylı bilgi verebiliriz. Görüşmek dileğiyle. Mutlu günler.

Comments

Yorum Yazın:

*

E-Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

Copyright © 2012 Dora Hospital Tüm Hakları Saklıdır!