Meme Dikleştirme

Derinin esnekliğini yitirmesi, yer çekimi ve kilo kaybı, hamilelik ya da emzirme gibi durumlar göğüslerin şeklini ve dinginliğini etkilemektedir. Göğüs büyüklüğünden memnun olan hastalar, göğüslerinin daha diri ve kalkık durması için meme dikleştirme operasyonu yaptırabilmektedir. Ayrıca bazı hastalar zaman içerisinde göğüslerinin dolgunluğunu yitirdiğinden şikayetçi olmaktadır. Bu gibi durumlarda meme dikleştirme operasyonuna ek olarak, hacim kazandırmaya yönelik silikon protez uygulaması da yapılabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme Dikleştirme Ameliyatı

• Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi hastanın tam olarak uyutulması ve solunumunun nefes borusuna yerleştirilen bir tüple anestezi ekibince denetlenmesi anlamına gelmektedir.

• Herhangi bir sorun yaşanmaması için öncelikle bazı laboratuvar testleri yapılmaktadır.

• Anestezi uzmanı ameliyat öncesi hastayı değerlendirmeye alır. Ameliyathanede hastanın kalp atımları ve kan oksijen seviyesi ameliyat süresince, devamlı olarak elektronik cihazlar yardımıyla takip edilmektedir.

• Genel anestezi öncesi 6 ila 8 saat aralığında hasta hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir.

• Ameliyat sonrası en az 4 ila 6 saat arasında ağız yoluyla hiçbir şey verilmemektedir. Bu süreler hastanın doktoru tarafından değiştirilebilir.

• Ameliyat kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 1,5 ila 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta genellikle 1 saat kadar ayılma odasında izlendikten sonra, hasta odasına gönderilmektedir. Ancak anesteziye bağlı olarak bulantı ve benzeri sorunlarla karşılaşıldığında kalış süresi uzayabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

• Ameliyat sonrası 4. saatte hastanın ayağa kalkmasına ve beslenmesine izin verilir. İşlemden sonra hastanede kalış süresi 1 gündür. İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır.

Gelen miktara göre bu dren 1 ya da 2 gün sonrasında çıkarılır. Ameliyatın ardından göğüs altında dikiş yerleri üzerinde bir bandaj olacaktır. 4 ila 7 gün sonrasında kontrole gelirken hastanın bu bandajlar üzerinden duş alarak gelmesi tavsiye edilir. Çünkü bandajlar ıslandığında daha rahat çıkarılacaktır.

• Hasta doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Çalışan hastalar 1 hafta sonrasında mesailerine geri dönebilmektedir.

• Eğer hasta kontrole gelemeyecek durumda ise, ameliyattan 1 hafta sonra duş alıp bandajları kendisi de çıkarabilir.

• Ameliyat sonrası göğüs altında eriyen dikişler kullanıldığı için hasta dikiş alma problemiyle karşılaşmayacaktır.

• Ameliyat sonrası 3 ay boyunca telsiz ve süngersiz sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Hastamıza hediye ettiğimiz sporcu sutyeni en az 1 ay boyunca takılmalıdır. 2. ve 3. aylarda benzer telsiz ve süngersiz sporcu sutyenleri kullanılabilir. 3. aydan sonra ise hasta istediği sütyeni kullanmakta özgürdür.

• Ameliyatın ardından 1 ay boyunca dikişler güneş ışığından korunmalıdır. Sonrasında hastanın güneşlenmesinde ya da solaryuma gitmesinde bir sakınca yoktur.

• Operasyonun ardından hafif spora başlamak için 15 gün geçmesi gerekmektedir. 1 ay sonrasında ise hasta ağır spor yapmaya başlayabilir.

• Ameliyat sonrasında hastanın göğüsleri ayrık durabilir, şişlik ve ödem olabilir. Her geçen gün bu şişlik ve ödem indikçe kişinin göğüsleri normal halini alacak ve rahatlayacaktır.

Meme Dikleştirmenin Emzirme ve Meme Kanseri ile İlişkisi

Meme dikleştirmelerde meme bezi, süt kanalları ve meme başı arasındaki ilişki çoğu zaman bozulmamaktadır. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı geçiren bayanların emzirmelerinde bir azalma ya da başka olumsuz bir durum görülmemektedir. Ayrıca meme dikleştirmenin meme kanseri ile ilişkisi büyütme ve meme küçültme ameliyatından çok farklı sayılmaz ve ek bir tehlike oluşturmaz.

Meme dikleştirme memeyi yeniden şekillendirmek için yapılan bir ameliyat olup; bu ameliyat ile areola (memebaşı çevresindeki koyu renkli cilt) çapı da küçültülebilmektedir. Eğer memeler küçük veya gebelik sonrası hacim kaybına uğramış ise, meme protezleri aynı seansta yerleştirilerek hem sertliğin artması sağlanmakta hem de istenen büyüklükte bir meme elde edilmektedir.

Meme dikleştirme için en uygun kişiler sağlıklı, duygusal durumu stabil, cerrahiden gerçekçi sonuçlar bekleyen kadınlardır. Meme dikleştirme memede fark edilebilen kalıcı izler bırakmaktadır. Kadın memesini yeniden  ekillendirmek için pek çok farklı yöntem mevcuttur.

Meme dikleştirme ile beraber meme protezi düşünülüyorsa ayrı bir bilgilendirme formuna daha ihtiyaç duyulmaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Op.Dr.Fatih Dağdelen Gögüs EstetiğiMeme Dikleştirme Ameliyat Hakkında
العربيةNederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe
WhatsApp chat
SİZİ ARAYALIM!