Yüz Germe

Yüz germe, yüz ve boyundaki yaşlanma ile oluşan bir takım bulguları düzeltmek için yapılan cerrahi girişimlerdir. Yaş ilerledikçe yüzün deri ve kaslarında gevşeme, elastikiyer kaybı ve yıpranma süreci başlamaktadır. Bu ameliyatlar derinin ve deri altındaki daha derin dokuların toparlanması ve gerilmesi ile yüzün daha genç bir görünüm almasını sağlayan ameliyatlardır. Yüz germe ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi;
• Kaş kaldırma,
• Vakumla yağ alma
• Göz kapağı
• Burun ameliyatı ile de gerçekleştirilebilir.
• İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik,kimyasal,lazer) yapılabilir

Kimler yüz germe ameliyatı için iyi bir adaydır? Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayan hastalardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanmaktadır. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilmekte; varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılmakta ve derialtı dokusu takviye edilmektedir.

Yüz Germe Ameliyat Öncesi

• Yüz germe ameliyatı olmayı düşünen kişi önce ne istediğini ve neden istediğini kendisiyle tartışmalı ve ardından bir plastik cerraha başvurmalıdır.
• İstek ve beklentilerini teker teker doktoruna anlatmalı ve fikir alışverişinde bulunmalıdır.
• Hasta sigara kullanıyor ise mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakmalıdır. Doktoruna güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığını iletmeli, ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için ameliyat sonrası yapması gerekenleri sormayı unutmamalıdır. Gerekirse konu hakındaki düşüncelerini doktoruyla birkaç kez tartışmalıdır.

Yüz Germe Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılmalıdır. Operasyon genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemiyle de uygulanabilmektedir. Normal şartlarda ameliyat 1 ila 2 saat arasında sürmektedir. Operasyon sonrasında aynı gün hastanın eve çıkması mümkündür. Ek işlemler (burun, göz kapağı vb ) yapılırsa ameliyat uzayabilir. Bu takdirde hasta bir gece daha hastanede kalmalıdır.

Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bu iz belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenmektedir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3 ila 5 mm.’lik bir iz kalır. Gözkapağı ve alın germe operasyona eklenirse göz kapaklarında ve alındaki saçlı deri içinde ek izler kalmaktadır. Ancak genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

Yüz Germe Ameliyat Sonrası

• Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçmektedir.

• Yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilmektedir.

• Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3 ila 5 gün arasında kendiliğinden geçecektir.

• Operasyon sonrasında gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı uygulanmaktadır.

• Nadiren içerde kan birikmesini önlemek amacıyla dren takılabilir. Erkek hastalarda yüz derisinin kanlanması daha zengin olduğu için kanama ve içeride kan pıhtısı oluşumu daha sık görülebilir. Bu sebeple dren konması kimi zaman gerekli olabilmektedir.

• Drenler en geç 2 gün içinde çekilir. 2 gün sonra ise sargı açılır, genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5 ila 7 gün içerinde alınır.

• Ameliyat genel olarak iyi sonuç vermektedir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. Hasta 2 ay boyunca ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınmalı, dış darbelerden korunmalıdır.

• Erkek hastalarda operasyon sonrasında kulak arkası ile saçlı deri arasındaki mesafe daralır. Bu nedenle 3 hafta boyunca tıraş olmamaları ve sonrasında tıraş olurken dikkat etmeleri gerekmektedir. Lüzumlu görülen vakalarda bu bölgeye epilasyon yaptırma ihtiyacı doğabilmektedir.

• Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, yerçekimi etkisiyle kişinin bünyesine göre bazen 5 ila 10 yıl arasında bazen de ömür boyu dayanmaktadır.

Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Yüz Germe EstetiğiYüz Germe Ameliyat Hakkında
العربيةNederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe
WhatsApp chat
SİZİ ARAYALIM!