Home / Blog / Saç Ekimi: Fut saç Ekimi

Fut saç Ekimi

Saç gruplarının kendi doğal yapısına zarar verilmez. Bu maksimum büyümenin sağlanması açısından oldukça önemlidir.Alıcı alanda açılacak kanalların da çok daha küçük olmasını sağlar. Bu da yapılacak ekimin doğala en yakın ve daha sık olmasını temin eder. Kanalların küçük açılması kan dolaşımını yani beslenmeyi bozmadığı için ekilen greftlerde maksimum büyüme sağlanır.

 

Daha sık ekim olanağı Maksimum büyüme Hızlı iyileşme Stereoskopik mikroskoplar altında yapılan FUT tekniğinde, saçın dışındaki doku üniteye zarar verilmeden tıraşlanarak atılır. Böylece ekim için oldukça ince sadece saç içeren, dokusu zarar görmemiş greftler hazırlanabilir. Bu şekilde hazırlanan greftleri saçın doğal duruşunu taklit ederek istenilen şekilde yönlendirmek mümkündür.

 

Alıcı alanda açılacak kanalların büyük olması buradaki kan damarlarına zarar verilmesine neden olur. Bu durumda kan akımı bozulacağı için hem iyileşme yavaş olur hem da bazı greftlerin istenildiği gibi büyümediği görülür.FUT tekniğinde kanalların küçük açılması dokudaki elastik kollagen liflerin korunmasını sağlar. Bu da ekim sonrası greftin kanala yerleşmesi ve daha hızlı bir oksijenasyon sağlanması açısından önemlidir.

 

Hazırlanan greftin açılan kanaldan daha büyük olması durumunda greft sıkışır ve sonrasında saç kümeciklerinin cildin üzerinde kabartılar oluşturacak şekilde büyümesine neden olur.

FUT tekniğinde kanallar slit adını verdiğimiz çok ince çizikler halinde açılır. Burada eski makrogreft tekniğinde olduğu gibi bir doku çıkarma söz konusu değildir. Slit tekniği ile mevcut saçların aralarına etraftaki saç köklerine hiç zarar vermeden girmek mümkündür. Böylece tam dökülmemiş saçlarda sıklaştırma yapmak da kolaylaşır. Tekli, ikili ve üçlü gurupların her biri için farklı kalınlıkta slit kullanılır.

FUT Yöntemi Dezavantajları Ağrısız bir teknik olmasına rağmen, cerrahi bir işlemdir, mutlaka dikiş atılması gerekir.
Ense üstünde saçın altında kalan deride, sadece saç 0 numara kazıtılırsa görülebilecek, ince bir çizgi halinde iz kalabilir.

FUT Yöntemi Aşamaları 1- İşleme verici alandaki saçların hazırlanması ile başlanır.
2- Donör alandaki saçlar üst kısımları yukarıya gelecek şekilde yapışkan bir bant ile tutturularak kaldırılır. Sadece köklerin alınacağı alan olmak üzere küçük bir bölge tıraşlanır.
3- Daha sonra bölgenin lokal anestezisi yapılarak uyuşturma sağlanır. Şerit, tek bisturi yöntemi ile çıkarılarak estetik bir dikişle (trichofitic closure) kapatılır. Saçların altında kaldığı için işlem sonrası bile dikiş izi görünmez.
4- Alınan şerit “greft” adını verdiğimiz
foliküler ünitelerden oluşan parçacıklara ayrılır .
5- Bu sırada ekilecek bölgenin anestezisi sağlanarak köklerin yerleşeceği kanallar doğru bir dağılım ve açıyla hazırlanır. Açılan bu kanalların yönü ve yerleşimi işlemin doğal görünmesi açısından en önemli aşamasıdır ve mutlaka işlemi gerçekleştiren tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Kısaca Fut Yöntemi Saç ekimi yapılacak kişinin kafasının arkasından alınan saçların seyrek ya da tamamen açık olan bölgeye nakledilerek yapılır. Hastanın ense bölgesinden çıkartılan doku parçası mikrogreft yöntemiyle tek tek foliküllere ayrılıyor. Bu foliküller saçsız bölgeye açılan kanallara yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi uygulanarak yapıldığı için operasyon esnasında acı hissedilmez. Kanallara yerleştirilen kökler ikinci ayın sonuna doğru çıkmaya başlar. Bu saçlar hastanın kendi saçları olduğu için dökülmez ve herhangi bir bakım gerektirmez. Ekim yapıldıktan 6 ay sonra saç tamamen doğal saç görünümüne ulaşıyor.

FUT (Follicular Unit Transplantation) YÖNTEMİ

Foliküler Ünite Nedir? Saç telleri kafa derisinde foliküler ünite olarak adlandırılan çok ince demetler şeklinde bulunur.1984 yılında ilk kez Headington tarafından tanımlanan foliküler ünite şu yapıları içermektedir;
1-4 adet terminal kıl folikülü
1 veya 2 adet vellus folikülü denen ince kıl folikülü
Yağ bezi
Arrector pili kası
Folikül çevresindeki damar ağı
Folikül çevresindeki sinir ağı
Perifolliculum olarak adlandırılan ve foliküller çevresinde yerleşen ince kollagen bant

FUT (Foliküler Ünite Nakli) Nedir? Foliküler ünite nakli başın arka kısmından genetik yapıları gereği dökülmeme özelliği taşıyan saç tellerinin, doğal yapıları olan foliküler ünitelere tek tek ayrılıp saçsızalanlaranakli şeklinde gerçekleştirilir.

Bu işlem sırasıyla şu şekilde yapılır; Verici doku şeridi başın arka bölümünden tek parça halinde ve foliküllere zarar vermeden alınır.’’Tek parça verici deri şeridi’’ olarak adlandırılan bu dokunun alımı FUT yönteminin temel ögelerinden biridir ve her bir saç folikülünün ve foliküler ünitelerin de zarar görmesine engel olur.

Foliküler ünite naklinin bir diğer önemli unsuru da mikroskop altında yapılan greft kesileridir.Bu teknikte foliküllere zarar vermemek için tek parça doku şeridinin foliküler ünitelere ayrılma işleminin tamamı mikroskop altında yapılır.Bu şekilde yapılan kesimler ile nakledilecek saç kökü sayısında %25 artış sağlanabilmektedir.Bu yöntemin micro-minigrafting yöntemine göre en önemli üstünlüklerinden biri budur.

FUT yönteminin bir başka önemli unsuru da nakil işleminde çok ince özel bıçaklarla ekim yapılacak olan bölgeye açılan ince kanalların kullanılmasıdır.Foliküler ünitelerin kesim işlemi tamamen mikroskop altıda yapıldığından, saç teli içermeyen fazlalık deri dokularının ayrılıp uzaklaştırılabilmesi mümkün olmakta ve greftler çok ince şekilde elde .edilebilmektedir.

Alıcı bölgeye çok ince özel bıçaklar ile açılacak ince kanalların içine bu ince greftler sokulacak ve bu kanalların hiçbir iz bırakmadan birkaç gün içinde iyileşmesi sağlanmış olacaktır.

FUT bu konuda deneyimli bir hekim ve ekibi tarafından gerçekleştirildiğinde en az sayıda seans ile en fazla sayıda saç kökü nakli imkanı verdiğinden, tamamen doğal ve sık görünümün elde edildiği, en iyi estetik sonuçların alındığı bir tekniktir.

Kliniğimizde 2 yıldır deneyimli uzman hekimlerimiz ve yardımcı sağlık personelimiz tarafından uygulanan bu yöntemle genellikle 1 ve 2 saç kökü içeren foliküller nakledilerek çok daha sık ve doğal görünümler elde edilebilmektedir.

 1. 01 Ağustos 2011

  Merhaba,
  Gökhan ben 25 yasindayim. Almanyada kaliyorum. sac ekimi yaptirmak istedigim icin bazi sorularim var. Sac ekimini alnimin üst kenarlarina ve basimin orta kismina ektirmek istiyorum. Burda doktor kontrolünden gectim ve sac köklerimin dökülmesinin genetik oldugunu söylediler. Benim size sorum, sac ekiminden sonra sac dökülmesi yasayabilirmiyim? Ne kadar bir süre icin istanbula gelmem gerekiyor? ve maliyeti ne kadar olur. Iki kisi gelirsek fiyata bir indiriminiz olurmu? Ramazan dan sonra irtibata gecmek ümidiyle…

  • 27 Temmuz 2012

   iyi gunler fatih bey ben fransada yasiyorum saclarimin ucde ikisi dokuldu. sac ekdirmek isdiyorum,oncelikle kac cesit sac ekim yontemi var? hangisinden daha guzel netice aliniyor? sac ekimi sonrasi eski saclarimiza kavusma imkanimiz ne kadar (yani gencligimizde ki saclara kavusabilirmiyim?) ne kadar zaman alir tabiki maliyeti ne kadar olur . daha detayli bilgi almak icin sizinle bir telefon gorusmesi mumkun mu tesekkurler

 2. 01 Ağustos 2011

  Iyi günler ben yurt dışından sac ektirmek istiyorum reklamlarda gördügüm gibi otel masraflari dahil hepsi bana kaca mal olur sacin cikmasina garanti veriyormusunuz kac gün sürer benim basim yarisi acik diyelim nekadar zamanda büyür ekimden sonra neler yapmak gerekir ben agir sanayide demir dökümde calisiyorum cok sicak zarari olurmu calistigim yerin hergün banyo yapmak zorundayim ciksa dahil yine dökülürmü sicaklikdan dolayi sorularimi cevaplarsaniz memnun olurum selamlar.

 3. 01 Ağustos 2011

  slm ben fransada yasiyom sac ektirmek istiyom ve gidis gelis hastanenizde kalma konusunda yardim istiyom bana ortalama olarak bi fiyat belirtirseniz iyi olur kac gun surer ve her sey dahil ne kadar tesekkur ederim cevbınızı bekliyorum…oktay

 4. 14 Ağustos 2011

  sayin dagdelen ; ali ben .25 yasindayim almanyada yasiyorum..sac ekimi yapmak istiyorum.basimin ortasi ve alnim yan kisimlarinda acikliklar var ve kellige dogru ilerliyor.bu operasyon ortalama olarak kac gün sürüyor ?ve hersey dahil net bi fiyat ögrenmek istiyorum ..bilgileriniz icin tesekkürler….

 5. 11 Ekim 2011

  slm hocam ben ankarada yaşıyorum fue yöntemiyle saç ektirmek istiyorum bu operasyon bana herşey dahil ne kadar olur sacımın üst bölgesi açık

 6. 20 Ekim 2011

  Merhaba,
  ben adim Iskender 21 yasindayim, ve Sac Problemlerim var sacim dökülmeye basladi basimin üst kisminda saclar dökülmeye basladi ve cogalmaya basladi. Simdiden biraz doldurmak istiyorum Sacimi.
  Almanyadan geliyorum bana hersey kac Yuroya mal olur ve orda kac gün kalicam bana tam bi fiyat vermenize beklerim.

  Saygilarimla

  • 25 Şubat 2012

   iyi günler,almanyadan yaziyorum,saclarim 20 yasindan beri dökülmeye basladi suan yasim 30 ve üst kismi iyice kelemeye basladi.artik sac ektirmek istiyorum,bana bir fiyat ve neler yapmam gerekeni söylermisiniz,tsk ederim

 7. 13 Kasım 2011

  slm ben avusturyadan yaziyorum daha önce 6 sene önce konyada sac ektirmisti ama hosuma gitmedi simdi arka tarflardada dökülme oldu önceden yoktu ve önlerde seyrliyor ayrica kanallari cok belli büyük acilmi simdi ben tekrar ektirmek istiyorum bir seanda biter demislerdi ayni yer yazin ben fiat bilmek istiyorum otel dahi bir sean nekadar . danke

 8. 13 Aralık 2011

  hocam saçlarım çok degil ama normel derecede seyrek bu pozisyonda saç ekimi yapmak uygunmu çünkü bu görünümüm ve çevremdeki insanların saçların seyrekleşmiş lafı beni sinir ediyo görüşünüz için tesekkür ederim…

  • 15 Kasım 2012

   İyi gunler ben sac ektrmek istiyorum. Bana yardimci olursaniz ve bilgi verirseniz cok sevinirim

 9. 16 Aralık 2011

  Sayin DR:benim sorunum sag kasimi bir amaliyata aldilar kasimda sac az kas icin ekim yapabilirmisiniz ne kadar tutar saci nerde almaniz gerekir 50 kök sac yeterli olabilir zanediyorum bir sefe almanyada yaptirdim hesi cikmadi bu konuda yardimci olursaniz memnun olurum sol kasta alma olanagi varmi ameliyatsiz olmasi gerekir .cevap yazarsaniz memnun olurum

 10. 09 Mart 2012

  16 yaşındayım saçlarım dökülüyo biox in denesem dökülen saçlar çıkarmı yoksa başka çözümleride varmı?

 11. 16 Temmuz 2012

  sain fatih dagdelen doktorum sac ektirmee dusunyorum fiatlarinizi eirenmek istiorum lutfen .tesekur ediorum

 12. 29 Temmuz 2012

  allınım üst tarafında dökülme başladı saç ektirmek istiyorum

 13. 30 Temmuz 2012

  Iyi Günler ben Almanya’da yasiyorum 20 Yasindayim.
  Kafamin üst kisminda saclarim gün gecdikce azaliyor, iki senedir saclarimi 0′a vuruyom. Sac Ekdirisem magliyeti nekadar olur? mesela sac ekdirirsem ama o saclar yine dökülürse garantiniz varmi? en kisa zamanda cevabinizi bekliyorum.

  Saygilarimla

  Ismet

 14. 23 Ekim 2012

  slm fatih bey ben saç ektirmek istiyorum ekim konusundan bilgi almak istiyorum

 15. 04 Mart 2013

  merhaba ben almanyada yasiyorum. Yasim 25 ve saclarim üst tarafta dökülmeye basladi ve ektirmek istiyorum. Kac gün ve maliyeti ne kadar olur?

 16. 07 Mart 2013

  Merhaba
  Murat ben 24 yasindayim. Almanyada kaliyorum. sac ekimi yaptirmak istedigim icin bazi sorularim var. Burda doktor kontrolünden gectim ve sac köklerimin dökülmesinin genetik oldugunu söylediler. Benim size sorum, sac ekiminden sonra sac dökülmesi yasayabilirmiyim? Ne kadar bir süre icin istanbula gelmem gerekiyor? ve maliyeti ne kadar olur.

 17. 10 Ağustos 2013

  merhabalar fatih bey,
  fatih bey eşimin üst kısımlardan ve yanlardan saçları döküldü saç ektirmek istiyoruz ancak maliyeti nasıl olur onu merak ediyoruz maliyet konusunda bize bilgi verebilirmisiniz.

  SAYGILAR…

 18. 29 Eylül 2013

  Sacim ustten döküldü il dışından gelecem ozel sektörde çalışıyorum bu nedenle sac ekimi ne kadar surede biter ve fiyat aralığı nedir irtibata gecersek sevinirim

 19. 04 Aralık 2013

  kafaımın üst tarafı dökülmüş.dökülen bölgeleri ekmek istiyorum

 20. 28 Eylül 2016

  Merhaba siz ne zaman danmark geliyorsunuz

  • 13 Ekim 2016

   Merhabalar. Detaylı bilgi için bizimle sosyal medya hesaplarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Asistan arkadaşlarımız konu ile ilgili size detaylı bilgi verebilirler.

Comments

Yorum Yazın:

*

E-Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

Copyright © 2012 Dora Hospital Tüm Hakları Saklıdır!