Home / Blog / Burun Estetiği: Horlama Tedavisi

Horlama Tedavisi

Horlama nedir? Üst hava yollarındaki tıkanıklık ve daralmalara bağlı oluşan sestir, horlama sesi soluk alma sırasındaki hava akımının yarattığı titreşimden kaynaklanmaktadır.Günümüzde 20 yaş üzerindeki her 10 erkekten 4-5’ inin zaman zaman, 3’ ünün ise sürekli horlama görülmektedir. Kadınlarda ise, 40 yaş sonrası menopoz ile birlikte benzer oranda horlama geliştiği saptanmıştır. Horlamaya yol açan sebepler nelerdir? Üst hava yollarında daralma yapan tüm sebepler horlamaya yol açabilir:

Burun tıkanıklığı yapan nedenler:

 • Burun eğriliği horlamaya neden olabilir,
 • Sinüzit horlamaya neden olabilir,
 • Konka hipertrofisi horlamaya neden olabilir,
 • Alerjik rinit (saman nezlesi),
 • Geniz eti (özellikle çocuklarda horlama)
 • Küçük dil ve yumuşak damak sarkıklığı horlamaya neden olabilir,
 • Büyük bademciklerin olması horlamaya neden olabilir,
 • Alt çenenin küçük olması horlamaya neden olabilir,
 • Dilin normalden büyük olması horlamaya neden olabilir,
 • Aşırı kilo (obezite) horlama nedenlerinden olabilir,

Horlama bir hastalık mıdır?

Horlama, sosyal bir problem olduğu gibi ciddi bazı hastalıkların da öncül belirtisidir. Horlama sorunu yaşayan kişiler gerek aile içerisinde gerekse toplumda alay konusu olmaktadır.

 

Bu hastaların eşlerinin ortalama bir saat daha kısa ve konforsuz uyudukları bilinmektedir. Bu sorun boşanmaya kadar giden aile içi problemlere yol açmaktadır. Son yıllarda yapılan anketsel bir çalışmada, boşanan çiftlerden %86’ sında boşanma sebepleri arasında horlamanın yer aldığı gösterilmiştir.

 

Bunların yanı sıra horlama uykuda solunum bozukluğuna yol açan ve ölüme kadar gidebilen ciddi bir hastalığın belirtisidir. Bu hastalıkların en önemlisi “Tıkayıcı uyku apnesi” dir.

Horlamanın bir çok tipi tedavi edilebilir. Erişkin horlama sorunu yaşayan kişiler için aşağıda sıralana önerilere uyulmalıdır.
1. İyi bir adale tonu su kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.
2. Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce almamalı.
3. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı.4. Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı. 5. Aşın yorgunluktan sakınmalı
6. Uykuda yana yatmak tercih edilmeli
7. Yatağınızın başı daha yukarıda olmalı (10 cm.)
8. Evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanıyın.

Horlama kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bu özellikle uyku sırasında nefes alamama problemi olduğunda (yüksek sesli horlama nefessiz kalma dönemi ile kesilmektedir.)

Horlama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından horlama tedavisi önemlidir.

Horlama tedavisi şüphesiz tanıya dayanır. Bu alerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit ya da bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarının horlama cerrahisi gerektirir biçimdedir, horlama nefessiz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama tedavisi kalıcı çözüm yoludur.

 1. 01 Ağustos 2011

  burnumda deviasyon oldugu için ve ucu uzun oldugu için, ameliyat olmak istiyorum… Fiyatini ogrene bilirmiyim lutfen… Horlamamın sebebi bu olabilirmi ??
  Yanlız&Gurbetçitekin

 2. 01 Ağustos 2011

  Günde 2 pakete yakın sigara içiyorum yoğun iş stresinden dolayı bu beni rahatsız etmeye başladı,gece de horlamam artmaya başladı,sigarayı bıraksam horlamam gecermi yoksa zorunlu olarak burun ameliyatı olmalımıyım …??

 3. 01 Ağustos 2011

  Horlama tedavisi uzun süreli bir işlemmi yoksa kısa sürede tedavisi mümkünmü ??

 4. 02 Ağustos 2011

  Geceleri aşırı derecede horluyorum bu beni ve yanımdakileri rahatsız etmekte bu durumdan nasıl kurtulabilirim…?

 5. 02 Ağustos 2011

  Geniz eti horlama sebebi olarak duydum doktora gitmedim geniz eti ameliyatlamı alınıyor yoksa ilaç tedavisi ile geçer mi ?Horlamadan bir gece uyumak istiyorum lütfen yardım edin ….

 6. 02 Ağustos 2011

  Horlama tedavisi içinde gelmiş olsak hava alanından karşılıyor musunuz ?Yada extra ücret nekadar vermemiz gerekiyor ?

 7. 30 Mayıs 2013

  iyi günler sag burun deliginden horlama için ameliyat oldum ginede horluyorum kilom 82 dir geceleri nefesimde ttıkanıyortıkanıyor bu konuda ben ne yapmam gerekir cevalamazı araz ederim

 8. 30 Aralık 2013

  Horlamaya karsi tedavi olmak istiyorum almanyada yasiyorum ücret hakinda bilgi verirseniz cok sevinicem 26.02.2014 türkiyedeyim

 9. 11 Mayıs 2014

  Benimde horlama sorunum var bırazda eyrılık.bir seferde hem horlamadan hemde brun eyrıliğinden kurtula bilirmiyim

 10. 05 Ağustos 2014

  çok ciddi horlamam var öyle böyle değil bunun için ne yapmam gerek …

 11. 17 Şubat 2015

  Horlamaya karşı hangi tedavi uygulanır ve ücreti nedir?

 12. 25 Haziran 2015

  Geceleri uyurken nefes alma zorluğu var saatte 36 kereye kadar nefes kesilmesi var bunu hastanede uyku laborunda araştirdlar ve bana geceleri maske verildi.Geceleri maskeyle uyuyamadim ve geri verdim.Şimdi gündüzleri aşiri yorgunum bana yardimci olabilirmisiniz şimdiden teşekkürlerimi sunar iyi günler dilerim.

 13. 16 Temmuz 2015

  Geceleri uyurken Horlama ve nefes kesilmesi var bunu hastanede uyku laborunda araştirdlar ve bana geceleri maske verildi.Geceleri maskeyle uyuyamiyordum ve geri verdim .simdi dis teknisyeni bana özel alt cene kismi disari cikik bir agizlik yapti onla daha iyi ama ben geceleri onu da takamiyorum Şimdi gündüzleri aşiri yorgunum bana yardimci olabilirmisiniz iyi günler

 14. 11 Haziran 2017

  Merhaba benimde Horlama sorunum var. Ücreri ne kadar ve Almanyada Hastaneniz varmı tedavi olabileceğim.

  • 13 Haziran 2017

   Merhabalar Sevgi hanım. Operasyonlarımızı Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. Dilerseniz numaranızı bize yazın en kısa sürede sizinle iletişime geçelim.

Comments

Yorum Yazın:

*

E-Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

Copyright © 2012 Dora Hospital Tüm Hakları Saklıdır!