Home / Blog / Vücut Estetiği: Kol Germe Estetiği

Kol Germe Estetiği

Yaşlanma, deri kalınlığı ve esnekliğinin zaman içinde kaybı ile karakterizedir. Değişikliğe uğramış derinin sarkıklığı alttaki yağ, kas ve kemik dokularının atrofisi (erimesi) ile artmaktadır.Normalda elastik lifler dermis denilen deri iç tabakasının %2-4′ünü oluştururken yaşlanma ile bu oran azalır ve deri esnekliğinin kaybına neden olur. Genelde, yaşlanma genetik faktölerin kontrolunda olan atrofi ile çevresel faktörlerin kombinasyonu sonucu gelişmektedir. Deri ve derialtı dokular atrofiye uğradıkça yer çekimi deriyi aşağı doğru çeker.

 

Günümüzde vücut konturlarının düzeltilmesi için yapılan işlemler oldukça rağbet görmektedir. Bunun altında yatan en önemli nedenin başarılı sonuçların elde edilmesidir. Kontur düzeltilmesinde vücut bir bütün olarak değerlendirilmelidir ve bölgeler arasındaki orantılara dikkat edilmelidir. Aksi takdirde elde edilen sonuç yetersiz kalacaktır.

 

Neden Olur
Yaşlılık, aralıklı kilo verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelir. Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun miktarı kişiler arasında farklılık gösterir. Bu neden ile her hasta ayrı değerlendirilmelidir. Kol germe ameliyatı ( Brachioplasty ) tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut kontur düzeltme ameliyatları (karın germe, meme küçültme veya büyütme ve bacak germe) ile birlikte de yapılabilmektedir.

Kol germe ameliyatlarında önemli gelişmelerin 1970′lı yıllarda meydana gelmiş olmasına rağmen, elde edilen sonuçların tatminkar olmamasının nedeni yanlış hasta seçimidir.

Kol Germe Estetiği Ameliyatı
Ameliyat öncesi değerlendirmede kol iç ve arka kısmındaki yağ dokusunun miktarı ve sarkıklığın derecesine dikkat edilir. Ayrıca ameliyat sonrası gelişecek yara izi hakkında hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Yara izi, tüm ameliyatlarda olduğu gibi kol germe ameliyatı sonrasında da genişlik ve kabarıklık açısından kişiler arasında farklılık gösterir.

Ameliyat sonrası yara izini minimuma indirmek için, ameliyat bölgesine kortikosteroid’li kremlerle masaj yapılması önerilir, gerekir ise silikon yaprak tatbik edilir.

Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction (vakum ile yağ emme) ile başarılı sonuç elde edilir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise liposuction tek başına yetersiz olacaktır.

Bu gibi durumlarda kol germe ameliyatı yapılmalıdır. Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Kol iç ve arka kısmında (sarkık bölgede) elips şeklinde bir kesi yapılarak sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu eksize edilir.

Aynı seansta gerekir ise kolun diğer bölgelerine liposuction’da yapılır. Kesi yeri içten iki tabaka şeklinde dikilir,

Ameliyat sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır ve işlemden yaklaşık 1-2 saat sonra hasta evine gidebilir. Ertesi gün sargılar açılarak ameliyat bölgesi kontrol edilir ve hasta üç hafta süre ile özel kol korsesi giyer. Hastaya kollarını yüksek tutması önerilir ve bunun dışında özel olarak dikkat etmesi gereken bir husus yoktur.

Doğru hasta seçimi yapıldığı sürece kol germe ameliyatının sonuçları hem hastayı hem de tedavi eden hekimi mutlu kılacaktır.

 1. 04 Ağustos 2011

  Merhabalar .ben 47 yaşındayım kilolarımdan dolayı kollarımda sarkmalar meydana gelmeye başladı.Bayan olduğumuz için yazın kısa kol geyiyoruz ve de hiç hoş gözükmüyor bu sarkmalar.Kol germe ameliyatı olsam hastanede yatmam gerekiyormu ?Evim istanbul da var sabah ameliyat olsam akşama çıkabilirmiyim hastaneden ?

 2. 04 Ağustos 2011

  Kol germe ameliyatında ameliyat izi kalıyormu sonuçta bir karın germe ameliyatı olsa kıyafetin içinde olduğu için gözükmüyor,kol ise dışarıda açık gözüküyor . Bu iz ne kadar süre sonra kayboluyor yada belirginsizleşiyor.?

  • 27 Haziran 2012

   ben size amaliyat oldum fatih bey kollarim yanik gibi iz var goren yandi saniyor siz duzelir dediniz duzelmedi cok cirkin ne yapa bilirim ben hollandadan gelmistim goguslerimde iz ben ne yapa bilirim tesekkurler

 3. 04 Ağustos 2011

  Merhabalar öncelikle.Benim yaşım 25 diet yapıyorum vede şuana kadar 17 kilo zayıfladım ve 8 kilo daha zafıylamam gerekiyor.Ben bu 8 kiloyu verdikten sonra kol germe ameliyatı vede kepçe kulak ameliyatı olmak istiyorum.Bu kepçe kulak ameliyatında risk varmıdır kollarım sorun değil çünkü elbisenin içinde kalıyor benim endişem kulaklarım bana bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

 4. 20 Mart 2012

  Merhaba ben 36 yasindayim ve kol germe ameliyati olmak istiyorum fiyat ogrenmek istiyorum. Almanyadan gelcem

Comments

Yorum Yazın:

*

E-Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

Copyright © 2012 Dora Hospital Tüm Hakları Saklıdır!