Akne Tedavisi

Akne Tedavisi / Akne Nedir?

Akneler, cilt üzerindeki kırmızı, siyah ve beyaz noktalardır. Kırmızı noktaların iltihaplanmasıyla şişme daha da artar. Cildin hava almaması sonucu, tıkanmasıyla oluşan akneler oluşur.

Akneler Nasıl Oluşur?

Akne Kılcal damarların, ciltteki ölü hücreler tarafından tıkanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Yağ kesecikleri ve kılcal damar kanalları da tıkanabilmektedir. Bu tıkanma ile ölü hücre, tıpkı bir tahta gibi şişer ve gözeneğin girişindeki yerini daha da sağlamlaştırır. Böylece ciltte şişmeler meydana gelir. İltihaplı şişmelerde ise, kızarıklıklar meydana gelir.

Akne Oluşumu Nasıl Engellenir?

Akne oluşumu, güneş yanığı, stres ve bazı ilaçların yan etkilerinden oluşur. Ergenlik stresi yaşayan gençlerde daha çok görülmesine rağmen 25-30 yaşları arasındaki yetişkinlerde, hormonal bozukluk nedeniyle de akne meydana gelebilir. Güneşlenmek sağlıklıdır fakat bronzlaşma beraberinde cilt tıkanıklığı getirir. Hava almayan ciltte akne hızlı gelişir. Spor öncesi cilde herhangi bir krem sürülmemelidir. Aksi halde, spor esnasında atılan terler, cilt altında birikir ve bu da akneye sebep olur. Spor sonrası duş alınmaması halinde, ter ve kir ile tıkanan gözenekler, akne oluşumuna neden olur.

Stres, akne oluşumunu hızlandırır. Stres nedeniyle, vücudun hormonal dengesi bozulur ve ciltte ani birikmelere neden olur. Bu sebeple, rahat bir psikolojiye sahip olmamız gerekiyor.

Akne Tedavisi

Akneler üçe ayrılır, hafif, orta ve şiddetli. Hafif aknelerde, losyon ve jel tedavisi uygulanmalıdır. Orta aknelerde ise jel ve losyon tedavisi yanında bazen oral tedavi verilebilir. Şiddetli aknelerin tedavisi ise uzman doktor gözetiminde olmalıdır. Doktorun cerrahi müdahalesi yanında hem losyon hem de oral tedavi şekli uygulanır.

Kendi kendimize tedavi şekilleri uygulamak, büyük zararlara neden olabilir. Cildi ile çok uğraşan kişiler, sürekli aknelerle mücadele eder. Her duyduğunuz tedavi şeklini yüzünüze uygulamanız, çok büyük risk demektir. Bu riskten kurtulmak için, uzman bir hekime başvurmak gerekir. Sivilceleri sıkmak, sürekli ellemek, iltihabı genişletir. Sivilcelerin varlığı psikolojik olarak rahatsız edebilir, ancak akne tedavisinde psikolojinin çok iyi olması gerekir. Stres sürekli akne üreteceği için, yüzdeki aknelerin varlığı düşünülmemelidir. Aksi halde hasta sürekli rahatsız olur.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Akne Tedavisi

Merak Ettiklerinizi SorabilirsinizالعربيةNederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe
WhatsApp chat
SİZİ ARAYALIM!