Home / Blog / Saç Ekimi: Saç Nakil İşlemi

Saç Nakil İşlemi

Saç nakli, saçın başın arka bölgesinden alınıp saç kaybı olan bölgeye nakledilmesi operasyonudur.Donor dominant (baskın verici) olarak adlandırılan başın yan ve arka bölgelerindeki saçlar hayat boyu uzamaya devam eder ve dökülmezler.Bu saçların saçsız bölgeye nakledilmesi uzama veya dökülmeme yeteneklerini değiştirmez. Diğer bir tanımlama ile saç köklerinin dökülmesi veya dökülmemesi bulunduğu yerin özelliğine bağlı değil tamamen kendi genetik özelliğine bağlıdır. Donor dominansı veya baskın vericilik, saç naklindeki başarıyı sağlayan bilimsel temeldir.

Saç nakli cerrahisine uygun adaylar, başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Modern tekniklerin saç nakli cerrahisini geliştirmesi ile birçok erkek geçmişte saç nakli cerrahisine uygun aday değilken bugün uygun aday haline gelmiştir. Geçtiğimiz on yıl içinde saç nakli cerrahisi önemli gelişmeler kaydetmiştir.

Büyük graftların kullanımı ile oluşturulan doğal olmayan görüntüler yerlerini, küçük boyuttaki graftların kullanımı ile doğal görünümlere bıraktı. Değişebilen ölçülerdeki graftlar ile birlikte gelişen yeni aletlerin kullanımı, saç nakli uzmanlarına her kişiye uygun doğal saç görünümünü gerçekleştirme olanağını sağladı. Tek saç içeren graftlar en iyi ve en yumuşak görünüme sahiptir.

Çok fazla yoğunluk sağlamamalarına rağmen inceden kalına doğru bir geçiş sağlarlar. Saçı dökülmemiş bir kişinin saçı incelenirse alnın en ön kısmında çok sayıda tek saç görülür.

Mikrograftlar 2-3 saç içeren küçük graftlardır ve saç çizgisinin arkasına yerleştirilerek yoğunluğu yavaşça arttırırlar. Minigraftlar 4 ya da daha fazla saç içerirler ve saç çizgisinin arkasına yerleştirilerek saç çizgisine yerleştirilen mikrograftlardan daha büyük graft olan minigraftlara doğru doğal bir yoğunlaşma elde edilir.

Foliküler ünite kavramı, daha önceden tanımlanmış bir kavram olmasına karşın son 5-6 yıldır saç naklinde elde edilen başarıda anahtar rol oynamıştır. Saç sınırlarındaki saçlar haricindeki saçlar, genellikle tek olarak bulunmayıp, foliküler ünite olarak adlandırılan gruplar halinde bulunurlar. Foliküler ünite olarak adlandırılan bu saç gruplarında 1 ila 4 adet terminal (normal erişkin) saç, 1-2 adet vellus (tüy) saç bulunur. Bu saçlar, perifolikulum adı verilen bir bağ doku bandı ile sarılmış olarak birarada foliküler üniteyi oluştururlar.

Bu ünite içerisindeki 2-3 saç sıklıkla ortak bir kanal içerisinde uzanarak tek bir folikül deliğinden dışarı çıkarlar. Saç naklinde graftların foliküler üniteler halinde hazırlanarak nakledilmesi ile özellikle doğal görünüm açısından büyük bir başarı elde edilmiştir. Foliküler ünite nakli ile diğer graftların nakli karşılaştırıldığında foliküler ünite nakli lehinde birçok avantaj vardır.

Bunlardan bazıları; saçlı derinin doğal yapısının daha fazla korunması, iyileşme sürecindeki bağdoku oluşumunun daha az olması, cilt yüzeyinde şekil bozukluğu oluşmaması, iyileşme sürecinin daha kısa olması, kan dolaşımı ve oksijen dağılımının daha iyi olması ve de en önemlisi nakledilen saçların birbirine çok daha yakın ve çok fazla sayıda nakledilebilmesidir.

Enfeksiyon, kanama, saç büyümemesi, kist oluşumu ve yara izi gibi saç naklinin istenmeyen yan etkileri oldukça nadir görülür. Modern saç nakli cerrahisi rahat ve kolaydır, sonuçları ise mükemmeldir. Ömür boyu devam edebilen bir süreç olan saç dökülmesi erkeklerin çoğunda (erkeklik hormonlarından dolayı) 40-45 yaşına kadar oluşur.

Bu yaştan sonraki yaşlanma sürecinde kafada bulunan tüm saçlar incelir. Modern teknikler ile daha fazla sayıda saç nakli daha az sayıda işlem ile gerçekleştirilebilmektedir.

Saç nakli, başın arka bölgesindeki dökülmeyen saç köklerinin bir şerit halinde alınıp, değişik teknikler kullanılarak foliküler üniteler veya micro-minigraftlar haline getirildikten sonra saçsız veya incelmiş saçların olduğu alanlara yerleştirilmesi işlemidir.

Saç nakli yapılacak kişinin saç kaybının derecesine, yaşına, saçının özelliklerine ve verici bölgenin kapasitesine göre nakil işlemi planlanır. Nakil yapılacak bölgenin durumuna göre tek bir seansta 1000-2500 foliküler ünite (yaklaşık 2300-6250 adet saç teli) nakledilebilir. Bölgenin büyüklüğü, birden fazla seansı gerektirebilir.

Bir seansta nakledilen saç teli sayısı kullanılan greftlerin cinsine bağlı olarak 10000 adete kadar arttırılabilir. Hem başın arka bölgesinden saç şeridinin alınması hem de hazırlanan saç ünitelerinin yerleştirilmesi sırasında basit bir lokal anestezi uygulanır.

2-4 saatlik etkiye sahip lokal anestezik ilacın etkisi geçmeden işlem tamamlanır. Saç nakli operasyonunun süresi öncelikle nakledilecek saç sayısı olmak üzere cildin yapısı, uygulamayı yapan ekibin tecrübesi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

 1. 03 Ekim 2011

  Sn.Fatih bey öncelikle işlerinizde başarılar temenni ederim ben 58 yaşında istanbulda ikamet eden emekli biriyim,
  saçımın yan kısımları gür yalnız tepe kısmında açıklık var gür taraftan orta kısma doğru tarayınca açıklık kapanıyor ancak yinede saçımın ince yapısı nedeniyle açıklığı yeteri kadar kapatmıyor ayrıca tansiyon hapı kullanıyorum her sabah bir adet bundan dolayı tansiyon problemim yok gibi saç ekimi için bana önerilerinizi iletirseniz memnun olurum.ekilen saçlar
  bazı insanlarda çok belirgin yani kendi saçıyla uyum içinde değil gibi alın kısmında düz bir çizgi şeklinde ekilmiş umarım sizde böyle değildir.Acıbadem hastanesinde görev yapan kardialog Sinan Dağdelenle akrabalık varmı.görüşmek dileğiyle.

  • 30 Temmuz 2012

   merhabalar benım sormak ıstedıgım sac ekımının fıyatı nedır gref olarakmı fıyatlandırması yapılmaktadır ıyı gunler dılerım

 2. 08 Ekim 2011

  Merhaba,

  Kac gun suruyor sac ekimi ortalama.. iyilesmesi. Ve fiyati nedir (2500 sac)

  slm Sonmez

 3. 26 Ocak 2012

  merhaba hocam saçımda tepe kısmında açılma var yaşım 35 saç ektirmek istiyorum fiatlar nedir işlem kaçgün sürüyor teşekkürler

 4. 08 Aralık 2012

  sac ekim kac evro?kanpaniyada neler var

 5. 10 Mart 2015

  Benim 2 tane arkadasim var saclari yok ve babasininkiside yok size nasil ulasa biliriz ve fiyatlariniz nedir

 6. 30 Mayıs 2015

  Merhabalar, ben Vepa Abayev Türkmenistandan
  Ben saçlarımın durumunu incelemek için resimlerim hazırda, bu resimleri size nasıl gönderebilirim? bana ne kadar saç teli ve ya greft lazım olacak? Maliyeti konusunda bilgi verebilirmisiniz? birde katalog varsa görebilirmiyim?
  Saç ekiminden önceki ve sonraki bakımı için alınacak ilaçlar, analiz masrafları hakkında bilgi verebilirmisiniz?
  Araştırdığım kliniklerden beğendiğim sizin klinik.
  Önümüzdeki 20-22 hazıran ayında 10 gün ailem ile (eşim, baldızım ve ben) Antalya ya tatile gitmeyi planliyorus. Eğer benim klinikde bir gece kalmam gerekir ise ve onlarında saç ekimi sürecinde benim yanımda kalmalarını sağlayabilir misiniz? Demek istediğim gece ayrı kalmak istemiyorum.
  Sorucağım soru saç ekiminden sonra denize girsem ve ya güneşde kalsam problem olurmu?

  Teşekkürler!

 7. 23 Mart 2016

  Merhaba benim saclarim iyi yanliz yan taraflar biraz seyreklesti bu yuzden sacimi tam istediyim gibi tariyamiyorum doktor fatih bey hakkinda cok iyi seyler duydum sac ektirmek istiyorum acaba fiyatlarinizi ogrenebilirmiyim

  • 23 Mart 2016

   Merhaba Hüseyin Bey. Konu ile ilgili sizi daha detaylı bir şekilde bilgilendirebilmemiz için https://www.facebook.com/dorahospital/ sayfamızdan bizimle iletişim bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

 8. 01 Kasım 2016

  38 yasindayim bundan 12yil önce sac ektirdim guzel olduda ama zamanla saclarim daha sekreklesti tekar ektirmek istiyorum…. Bide ensemde iz olustu ona bi care bulunabilirmi ..TSK

  • 01 Kasım 2016

   Merhaba Nihat bey; Saç ekimi ile ilgili sizinle bir görüşme gerçekleştirelim dilerseniz. Bize telefon numaranızı yazarsanız asistan arkadaşlarım sizinle irtibata geçecektir.

Comments

Yorum Yazın:

*

E-Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

Copyright © 2012 Dora Hospital Tüm Hakları Saklıdır!