Home / Blog / Saç Ekimi: Saçın Özellikleri

Saçın Özellikleri

Belirli yaştan sonra androjen hormonunun etkisiyle canlılık özelliğini kaybederek dökülmeye uğrayan ve kafa üzerinde üst bölgede bulunan saçlı dokudur. Androjen hormonunun doku dolaşımını etkilemesi sonucunda mutasyona uğrayan saç hücereleri zaman içinde dökülmekte ve kellik dediğimiz sonucu oluşturmaktadır.Kafa üzerinde bulunan doku iki çeşit genetik özellik taşımaktadır.

1. TİP ÖZELLİK Belirli yaştan sonra androjen hormonunun etkisiyle canlılık özelliğini kaybederek dökülmeye uğrayan ve kafa üzerinde üst bölgede bulunan saçlı dokudur.

Androjen hormonunun doku dolaşımını etkilemesi sonucunda mutasyona uğrayan saç hücereleri zaman içinde dökülmekte ve kellik dediğimiz sonucu oluşturmaktadır.

Dökülen bu saçlar canlılık özelliğini kazanmadıkları için dökülme yaşanan bölgede tekrar saçlı bir doku oluşturmamaktadır. pomad,losyon ,ilaç gibi dışardan yapılan müdahaleler tekrar hücre oluşumunu sağlamadıkları için tekrar saç çıkarma özelliğine sahip değillerdir.

2.TİP ÖZELLİK Kafa üzerinde taç bölgesi dediğimiz ve iki kulak arası, ense üzerindeki saçlardır. Bunlar androjen hormonuna karşı genetik olarak bağışıklı oldukları için bu hücre mutasyonundan etkilenmemektedirler. 1.tip saç dökülmesi TAÇ bölgesinde yaşanmadığı için çevremizde gördüğümüz karakteristik dökülme şeklini oluşturur.

Androjenik kellik dökülme nedeninin yüzde 80 ini oluşturur.
Yaşanan dökülme nedeni her ne olursa olsun yapılabilecek tek kesin çözümlü tedavi doku transplantasyonudur.

Taç bölge dediğimiz iki kulak arası ense üstündeki dökülmeyen saçlı bölgeden tıbbi sınırlar içinde belirlenmiş miktarda küçük bir cerrahi işlemle çıkartılan doku parçası daha sonra tek tek saçlı dokulara (greft) ayrılarak tamamen dökülmüş veya seyrelmiş alana transfer edilir.
Alınan bu doku parçasından saç köklerinin canlı kalma özelliği gözetilerek steril şartlarda, doku tekli, ikili ve üçlü köklere ayrılır.

Bu kısımda en önemli konu ayrılan micrograftların canlı olmasıdır. Çünkü işlem tam anlamıyla canlı saç kökü naklidir. Hiçbir suni yapay materyal söz konusu değildir. Kişinin kendi canlı saç kökü yine kendi üzerinde yer değiştirmesi olarak ifade edilir.

Bu nedenle doku nakli kendi dokusu ile yapıldığından herhangi bir doku reddi reaksiyonu göstermez. Saç naklinin hiç bir yan etkisi yoktur. Yaptığımız işlemde saç ekimi ekibinin becerileri ile micrograft sistemi esastır. Daha önceden bahsettiğimiz gibi işlem steril ve hijyenik çalışmayla yapılır.

 1. 14 Ekim 2011

  ÖNCESİ SONRASI SAÇ FOTOLARINI MAİL ADRESİME GÖNDEREBİLİRMİSİNİZ?

 2. 16 Mayıs 2012

  merhaba, 29 yasindayim ve aileden gelen genetik sac dökülmesi var! sac ektirme arzum var ama bilgim maalesef az bu konuda! yardiminizi ve bilginizi talep ediyorum! tessekürler

 3. 19 Temmuz 2012

  size bas vurmak istiyorum fiatlarinizi erenebilirmiyim lutfen tesekur ederim jevabinizi bekliyorum

 4. 28 Ekim 2012

  sac ekimi haqqinda melumat isterdim tewekkurler

 5. 21 Kasım 2012

  Kadinlara ayni tedaviyimi yapiyorsunuz? Yani kafadaki bütün saclari trasmi yapiyorsunuz?

Comments

Yorum Yazın:

*

E-Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

Copyright © 2012 Dora Hospital Tüm Hakları Saklıdır!