Home / Blog / Diş Estetiği: Zirkonyum Soru Cevap

Zirkonyum Soru Cevap

Bilgisayar destekli ileri teknolojiyle dişler yeniden tasarlanabilirmi? Birçok teknik kişinin gülüşünü adeta yeniden tasarlarken bilgisayar destekli uygulamalar sıfır hatayla istenen dişlere ve gülümsemeye ulaşılmasını sağlıyor.CAD-CAM (computer aided design-computer design-computer aided manufacturing) bilgisayar yardımıyla dişlerde yeni tasarımlar anlamına gelir. Dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnun olmayan bireyler bu ileri teknoloji porselen sistemleri ile istedikleri doğal dişlere ve gülüşe sahip olabiliyorlar.

Dişlerin restorasyonu diş hekimi ve teknisyeni tarafından bilgisayar ortamında yapılıyor ve dişler bilgisayarlı freze tekniği ile özel hazırlanmış porselen bloklardan oluşturuluyor. Bu sistemde kullanılan porselenin içyapısında kristal veya zirkonyum bulunuyor böylece mükemmel estetik kalite ve doğallık yakalanıyor.

Zirkonyumun Kullanım Alanları Nelerdir? Zirkonya, yüksek gerilme direncine sahip olması, doku dostu olması, gren çapının düşük olması sayesinde dişhekimliğinde seramik formunda implant ve abutment materyali, sabit restorasyonlarda (kuron-köprü, laminate, inlay-onlay) core materyali, post-core materyali ve ortodontik braket olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum seramiklerinin kullanıma girmesi, bilgisayar-destekli dizayn (Computer-aided design; CAD) ve bilgisayar-destekli üretim (computer-aided manufacturing; CAM) teknolojisinin gelişmesi ile paralellik göstermiştir.

Zirkonyum Diş nerelerde kullanılır? Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.)renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerindeOrtodontik (çapraşıklık) problemi olan hastalarda tel tedavisi alternatifi olarakDolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde;Lamine ile kapatılamayacak diş açıklığı(diastema) olanlarda;Ağzında metal destekli köprü –kuron(kaplama)olan kişilere;;Komposit dolgularla düzelemeyecek kırık restorasyonlarında;Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde;

 

Zirkonyum dişlerin yapım aşaması ne kadar sürer? Aşamada dişler kuron restorasyonu için uygun kesimle hazırlanır, ölçü alınır. Aşama Labaratuarda hazırlanan altyapı provayla diş eti uyumu kontrol edilir. Son aşamada estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans en başta karar verilen olması istenilen diş rengi ve şeklindeki hazırlanmış maketlerinizin dişlerinizin üzerindeki ve yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Ortalama tüm bu işlemler 7–10 gün içerisinde tamamlanır.

 

Zirkonyum Kuronların Avantajları: Zirkonyum porselenler doğal diş minesi gibi yarı geçirgen özelliktedirler. Bundan dolayı bazı ışıkları yansıtıp bazılarını da absorbe ederler. Bu ışık geçirgenliği özelliği sayesinde özellikle ön bölge restorasyonlarda doğal dişe en yakın görünüm elde edilebilir.Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.Dişeti çekilmelerinde, metal destekli restorasyonlar diş ile birleşen kısımlarda gri bir görüntü oluştururken full porselen restorasyonlarda dişetleri çekilse bile böyle bir görüntü oluşmaz.

 

Altyapıda metal kullanılmadığı için dişeti ile restorasyonun birleşim bölgesinde koyu renkli çizgiler oluşmaz.Altyapıda kullanılan metal alaşımındaki bazı metallere karşı (nikel vb.) allerji oluşma riski oratadan kalkar.Özel simanlarla yapıştırıldıkları için, üzerlerine geçirildikleri dişe daha iyi tutunurlar ve simanların özelliğinden dolayı renkleri daha doğal gözükür.Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.

 1. 28 Eylül 2011

  Merhaba efendim ben Almanyadan sizi rahatsiz ediyorum,sorum biz sizden randevu alip gelsek,esim baldizim ve ben,ücümüzünde üst ön 6 disi zirkonyum kaplama yapilmasi gerekiyor,maksimum Istanbulda kac gün kalmamiz gerekiyor,ve tek bir disin (zirkonyum kaplama) malzemesinden isciligine komple fiatini ögrenmek istiyorum simdiden tesekkür ederim…..

 2. 11 Ekim 2011

  Sayin Doktorum

  Ben viyanada yasiyorum laminat veneers yada Zirkoynumda denile islemle ilgili bilgi almak istiyorum fiyati asagi yukari nedir?
  Liposuction baska yöntemi varmi ben yaptirdim bacak ici ama cok az bi yag birikimi vardi iki kilo belki ve bi taraf öbürüyle orantisiz oldu tekrar yapdsam yine iz kalicak kuru bir yöntem varmi acaba=

 3. 24 Ekim 2011

  merhabalar.ben diyarbakırdayım.fakat istanbula sık sık geliyorum.benim dişlerimin boyutu küçük ve dişlerim çarpık. güldüğüm zaman diş etlerim görünüyo.dişlerim sağlıklı fakat bu görüntü beni rahatsız ediyo.ben hastanenize hekimlere danışmak için gelmek istiyorum.fakat bunun için randevü mü almam gerekiyo? bunun giderilmesi için nasıl bi tedavi önerirsiniz?lamine kaplama ile bu sorun giderilrbilir mi acaba?ben üst 6 dişime tedavi düşünüyorum.yaklaşık ne kadara mal olur.şimdiden teşekkrler.

 4. 20 Kasım 2011

  Merhaba ben Balıkesir’den yazıyorum. Okuduklarım çok ilgimi çekti. Komple yapım süresi ve fiyatı hakkında bilgi talep ediyorum. Şimdiden teşekkürler sevgilerimle.

 5. 29 Kasım 2011

  Ben alt cenede 4 Implant ve toplam 14 kron dis uygulanmasi gerekiyor .Burun da yapilacak bir estetik dis tedavisi ikisi ayni sürecte uygulanabilinirmi.Uygulanabilinirse ne kadar bir zaman icinde
  tedavi sonuclanir.Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Ayni zamanda bana maliyeti tahminen ne olur. Tesekürler …

 6. 18 Aralık 2011

  merhaba dislerim cok yiprandi dis eti cekilmesi oldu, sekil bozukluguda var bu yuzden olabildigi kadar (sizin söyleyeceginiz duruma gore) dislerimi zikonium kaplama istiyorum, bursada yasiyorum bunun icin kac gun ayirmam gerekir? saygilar.

 7. 14 Aralık 2013

  belçika ile anlasmaniz varmi dis tevavileri için?
  tesekurler

 8. 06 Ekim 2014

  merhaba..Ben Almanyadan yaziyorum ön alti disimi zirikonyum yaptirmak istiyorum.. fiyatini ve kac gün sürecegini ögrenmek istiyorum.. alti disim suan porselen kaplama bunuda belirtmek isterim.

 9. 13 Ocak 2016

  Viyana’da yasiyorum ve meme büyütme ameliyati yaptirmak istiyorum.Konaklama imkani sunuyor musunuz?Konaklama ve meme büyütme toplam ne kadar tutuyor?Tesekkürler…

Comments

Yorum Yazın:

*

E-Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.

Copyright © 2012 Dora Hospital Tüm Hakları Saklıdır!