Yağ aldırma işleminin yapıldığı dışarıdan bir bakışta anlaşılır mı? Yağ aldırma ile ilgili en çok merak edilen bu soruyu uzmanına sorduk.

Yağ aldırma işleminin yapıldığı dışarıdan bir bakışta anlaşılır mı? Yağ aldırma ile ilgili en çok merak edilen bu soruyu uzmanına sorduk. Yağ aldırma (liposuction) uygulamasında amaç, vücudun belli bölgelerinde diyete ve egzersize rağmen giderilemeyen yağ fazlalıklarını yok etme işlemidir. Bu işlem hem kadın hem de erkeklerde uygulanabilir. Liposuction erkeklerde en sık meme, karın, bel bölgesine uygulanırken kadınlarda ise gıdı, kol, sırt, bel, karın alt ve üst kısmı, genital bölgenin üst kısmı, basen, bacak içi, diz içi bacak ön yüzü ve baldıra uygulanır.

YAĞ ALDIRMA İŞLEMİNİN AMACI

Yağ birikintileri yapısal olarak artış gösterebilir. Bazı vücut tiplerinde kilo alındığında belirli bölgelerden daha çok alınır, kilo verildiğinde ise en geç bu bölgelerden verilir. Yağ aldırma operasyonunda amaç, vücudun dirençli bölgelerindeki yağları azaltmak ve normal vücut formunun oluşmasını sağlamaktır.

LIPOSUCTİON YAPILDIĞI BİR BAKIŞTA ANLAŞILIR MI?

Yağ alım işlemi başarılı ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilirse kesinlikle anlaşılmaz. Yağ aldırma uygulamasında genel ya da lokal anestezi kullanılır. Negatif bir basınç ile fazlalık olan yağ bölgelerinden dirençli yağlar çekilir. Eğer yağ alınması gereken bölgelerin sayısı birden fazla ise genel anestezi yapılması gerekir. İşaretlenen bölgeye özel bir serum enjekte edilerek verilen ilaçlar yardımı ile bölgedeki yağların şişmesi sağlanarak buradaki yağlar alınır. Yağ alma operasyonu kanamasız bir şekilde gerçekleştirilir.

OPERASYONDA KULLANILAN TEKNİKLER

Yağ alma operasyonlarında değişik teknikler de uygulanabilir. Bunlar, lazer ya da ultrasonic enerjidir. Geleneksel yöntemler ile daha kontrollü bir şekilde yapılabilir. Amaç vücut şekillenmesini en iyi şekilde düzenleyerek hastayı memnun etmek ve işlemi en düzgün şekilde gerçekleştirmektir. Yapılan bölgede düzensizlik, pütür, ya da iz olması hasta tarafından kabul edilemez. Sıvı yağ dokusu olduğu için bu işlemi gerçekleştiren hekiminin çok dikkatli olması gerekir. İşlem eşit noktalardan birkaç ufak kesi içerisinden girilerek gerçekleştirilir. Uygulama sonrasında ilk birkaç gün bu girişlerde ufak kızarıklar ve şişlikler oluşabilir. Fakat hastanın gündelik yaşantısını etkilemeyecek düzeyde seyreder ve çabucak iyileşir.

İŞLEM SONRASI KORSE KULLANIMI

İşlem sonrası hastaya korse giydirilerek bu korsenin 3 hafta kalması tavsiye edilir. Uygulamanın ardından vücudun tam formunu bulması ve şeklin tamamen anlaşılabilmesi için 3-4 ay geçmesi gerekir. Kısacası iyileşmenin gerçekleşmesi ve vücut formunun tam olarak ortaya çıkması hastanın liposuction olduğu bölgeyle ve uygulanan teknikle doğru orantılıdır.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

“Göz kapağı ameliyatından sonra iz kalır mı?” sorusunun yanıtı operasyonu yaptıracak hastalar tarafından merak edilir. Op. Dr. Fatih Dağdelen, ameliyatı yaptırmak isteyenlerin merakını giderdi.

40’lı yaşlardan sonra gerek kadın gerekse erkeklerde göz kapağıyla ilgili sorunlar belirmeye başlar. Yaşlanma, üst göz kapağı derisinde yığılma ve burun kökünde her iki yanlarda bir şişkinlik oluşmasıyla kendini gösterir. Daha sonra üst göz kapakta yağ dokusu, alt kapakta ise belirgin torbalanmalar oluşmaya başlar. Hastalar kendilerini yorgun, bitkin, üzüntülü veya çökmüş hisseder. Genellikle bu durumlarda birtakım kremlerle veya maskelerle çözüm arasalar da sonuç alamazlar. İşte bu durumda bir plastik cerraha başvurmayı tercih ederler.

HANGİ DURUMDA AMELİYAT GEREKLİ?

Muayeneye gelen hastalar, doktorlara çoğunlukla bu problemin ameliyatsız düzelip düzelmeyeceğini sorar. Eğer sorun alt göz kapağı torbalarındaki hafif çukurlanmalar şeklinde ise bunlar ameliyatsız bir şekilde dolgularla düzeltilir. Fakat eğer gözaltı torbalanması ileri boyuttaysa sorunun ameliyat ile giderilmesi gereklidir.

AMELİYAT SONRASI İZ KALIR MI?

Ameliyatın lokal mi yoksa genel anestezi mi olacağı hastalar tarafından oldukça merak edilir. Öncellikle bu tarz ameliyatlardan önce hastaların endişelerinin giderilmesi şarttır. Ameliyatın lokal ya da genel anestezi altında olabileceği, ister alt ister üst, nerede sorun varsa iki bölgeye de uygulanabileceği, ameliyat süresinin her bir göz kapağı için yarım saati geçmeyeceği, kesinlikle belirgin bir iz kalmayacağı hastalara ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Üst göz kapağında gözün açılıp kapandığında oluşan kıvrımda ince, kesinlikle belirgin olmayan hatta nerdeyse yok kabul edebileceğimiz, zaman içerisinde anlaşılmayacak bir çizgi olacağı, alt göz kapağında ise kirpiğin hemen dibinden girildiği için doğal bir çizginin duracağı hastalara belirtilir.

Göz kapağı estetiğinden sonra ister lokal anestezi ister genel anestezi olsun hasta yaklaşık bir saat gözleri kapalı olmadan çok ince plasterler yapılmış şekilde odasına çıkar ve bir saat içerisinde taburcu olur. Göz kapağı ameliyatları genç, enerjik ve mutlu bir görünüm kazandıran ve hastaları en fazla memnun eden estetik operasyonların başında gelir.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

Plastik cerrahinin en fazla talep edilen estetik ameliyatlarının başında yüz gençleştirme ameliyatı geliyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Fatih Dağdelen, en moda yüz gençleştirme ameliyatlarını açıkladı…

Normalde yaşlanma evresinde oluşan en önemli değişiklikler kırışıklık, yüzde volume azalması ve sarkma durumlarıdır. Bu sorunları gidermek için estetik cerrahinin sunduğu çeşitli yenilikler ve çözümler bulunmaktadır.

KIRIŞIKLIK SORUNU

Özellikle kırışıklık sorununda yaş alma, güneş ve mimik hareketleri zaman içerisinde ciltte ciddi kırışıklıklara sebep olur. Bu göz kapağı çevresinde kaz ayakları, alın ve kaş ortasında belirginleşen dikey ve yatay çizgiler, özellikle kadınlarda dudak çevresinde oluşan ince kırışıklıklardır. Ayrıca burun kenarından ağız kenarına uzanan kırışıklar ile alt göz kapaklarında oluşan kırışıklık ise ayrı grupları olarak değerlendirilir.

YÜZÜ YAŞLI VE MUTSUZ İFADE VERİYOR

Bunların dışında özellikle kilo alıp vermelere bağlı veya büyük stresler sonrasında oluşan yüzdeki çökkünlükler ya da sarkmalar yüzde özellikle elmacık kemiklerinde ciddi yüz deformelerine sebep olabilir. Bu tip sorunlar yüze yaşlı, çökmüş ve mutsuz bir ifade olarak yansır.

Sarkmalar ise özellikle kaşta elmacık kemiklerinde yanakların her iki yanında ve gıdı bölgesinde kendini belli eder mesela buradaki asıl sorun ne ise ona göre çözüm üretmek ve yüz gençleştirme prosedürlerini belirlemek gerekir.

VOLUMETRİK YÜZ GÜZELLEŞTİRME

Özellikle ameliyattan korkan ve cerrahi dışı uygulama bekleyen hastalar için yapılacak en etkili çözüm volumetrik yüz güzelleştirme uygulamasıdır. Cildin yağ dokusundaki azalmaların giderilmesi ve yüzdeki doku eksiklerinin yüzle uyumunu sağlayacak bir şekilde giderilmesi sağlanır. Uygulanması kolay, dayanıklılığı en az iki yıl süren kalıcı dolgular ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

KISA SÜREDE İYİLEŞME SAĞLANIYOR

İyileşme süresi oldukça kısa olan bu operasyon sonrasında iş, sosyal ya da günlük hayattan hiçbir şekilde geri kalma durumu yaşanmaz. Çok kısa süre içinde iyileşen ve güzel bir cilde sahip olan hastalar hayatlarına memnun bir şekilde devam ederler.

Tüm bu operasyonlarla beraber hastalara kombine olarak hücresel tedavi (kök hücre tedavisi), yüzün cilt dokusunun ihtiyacı olan vitamin kokteyli enjeksiyonu içeren mezoterapi yöntemleri, ayrıca botoks gibi uygulamalarla kombine edilerek etkili bir şekilde cildin gençleşmesi sağlanabilir.

Cerrahi olarak ise izsiz bir şekilde yapılan endoskopik uygulamalar ya da kendi yağlarından alınarak kök hücreyle desteklenerek yapılan çeşitli yöntemler uygulanabilir. Kişinin cildinin durumuna göre bu tekniklerden biri ya da birkaçı uygulanarak ciltteki sorunlar giderilerek yüzün gençleşmesi ve güzelleştirilmesi güvenli ve zahmetsiz bir şekilde sağlanabiliyor.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

Çektiğiniz mekikler karnınızın sıkı bir görünüm almasında yeterli olmuyor mu? Karnınızı diyet ve sporla düzleştiremiyorsanız karın germe ameliyatına (abdominoplasti) başvurabilirsiniz.

“Abdominal ameliyat, karın bölgenizdeki fazla yağ ve derinin alınarak karnın düzleştirilmesi işlemidir. Bu liposuction yani yağ aldırma yöntemi değildir. Hatta karın germe işlemi ile birlikte liposuction yöntemini birlikte yaptırabilirsiniz” diyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Fatih Dağdelen karın germe ameliyatıyla ilgili merak edilenleri aktardı.

KİMLER KARIN GERME AMELİYATI YAPTIRABİLİR?

 • Karın germe ameliyatı, karın bölgesinde obezite, doğum veya başka sebeplerden sarkmalar oluşmuş ve fiziksel hastalığı bulunmayan kadın hastalara yapılır.
 • Özellikle birçok kez doğum yapmış kadınlar karın bölgelerinde görülen sarkmaların giderilmesi için bu yöntemden faydalanabilir. Eğer tekrar çocuk sahibi olmak istiyorsanız bu operasyonu ertelemeniz gerekir.
 • Kilo vermek amacıyla karın gerdirme operasyonu yaptıracaksanız bu en son tercihiniz olmalıdır. Yani kilo vermek için tüm yöntemler denendikten ve başarısız olunduktan sonra tercih edilmelidir.

AMELİYAT SÜRECİ VE SONRASI

 • Hastaların ameliyat tarihinden en az 2 hafta önce iyileşme hızını düşürdüğü için sigara ve alkolü bırakmaları istenir. Ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaçları da kullanmamaları gerekir.
 • Karın gerdirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ameliyatın süresi 1 ile 2 saat arasında değişir. Genel olarak bir veya iki gün hastanede kalınması yeterli olur. Sonra hasta rahatlıkla evine gidebilir.
 • Bikini bölgesinin içinde kalacak şekilde ince bir çizgi halinde ameliyat gerçekleştirilir. Zaman içinde bu çizgi iyileşerek belli belirsiz bir hal alır. Ancak bu izin tam anlamıyla kaybolması için doktorun tavsiyesine tamamen uyulması gerekir.
 • İyileşmeyi geciktirecek zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Daha önceden karın germe ameliyatı olduysanız ve yara izi kaldıysa en erken altı ay sonra ideali bir yıl sonra skar revizyonu yani yara izi düzeltme işlemi yaptırabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra birkaç gün hafif bir ağrı olabilir. Ağrı kesicilerle bu ağrılardan kurtulmak mümkündür. Kas onarımlarını ve mevcut dokuyu desteklemek amacıyla korse kullanılması gerekebilir. Ameliyattan hemen sonra korse giydirilir ve ortalama üç dört hafta kadar kullanılması önerilir.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

Plastik cerrahinin en çok talep edilen operasyonlarından olan vajina estetiği kişinin genital bölgesindeki doğum, kaza gibi çeşitli nedenlerle oluşabilen şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılır.

Vajina estetiği, kişinin öz güveninin artmasına ve sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmasına yardımcı olan en önemli cerrahi operasyonların başında gelir. Peki, vajina estetiği neden gereklidir? İşte, vajina estetiğinin gerekli olduğu durumlar…

 • Bazı kadınlarda genital organın bir kısmı hiç gelişmemiş, az gelişmiş, asimetrik olarak gelişmiş ya da fazla gelişmiş olarak bulunabilir.
 • Zamanla kadın, genital bölgesindeki kusurları ve oluşturduğu problemleri fark etmeye başlar. İç dudaklarda görülen sarkıklık, gevşeme, asimetri gibi sorunlar kokuya, cinsel ilişki anında ağrılara ve estetik olmayan bir görünüme sebebiyet verir.
 • Aynı şekilde dış dudaklarda görülen sarkıklık, genişleme, asimetri de kötü görünüme ve işlevsel sorunlara neden olur.
 • Diğer bir genital estetik sorunu ise vajina genişliğidir. Bu durum, kadınların cinsel ilişki sırasında yeterince haz almalarını engeller hatta genişleyen vajinaları yüzünden idrar kaçırma gibi sağlık problemleriyle de karşı karşıya kalınabilir.
 • Vajinal genişleme ve gevşemelerin oluşmasının nedenleri; genetik sebepler, fazla sayıda ilişki, kürtaj, doğum, doğumda bebeğin iri olması, yaşın ilerlemesi gibi durumlardan ötürü vajinada elastikiyet kaybı oluşmasıdır.

VAJİNA ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Sorunların giderilmesi için estetik problemin çeşidine göre lokal ya da genel anestezi altında yaklaşık 30 ila 40 dakika süren yağ enjeksiyonu, daraltmalar veya kısaltmalar yapılabilir. Operasyon sırasında kendiliğinden kaynayan dikişler kullanıldığı için dikiş alma sorunu da yaşanmaz. Ameliyatın en iyi yönü kızlık zarına, gebelik şansına, doğum yapmaya ve orgazma herhangi bir engel ya da zarar vermemesidir.

VAJİNA ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME NASIL OLUR?

Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun yaşanmaz, ameliyat bölgesinde aşırı derecede ağrı ve yanma olmaz. Ameliyat yarasının iyileşmesi yaklaşık bir haftada tamamlanır. Ameliyattan 2 gün sonra duş alınabilir, cinsel ilişki için de yaklaşık 3 ila 4 hafta beklenmesi gerekebilir. Vajina estetiği sayesinde sorun görülen bölümlerde yapılan tedaviler sayesinde daha sağlıklı, cinsel hayatınızda daha mutlu, daha öz güvenli ve ayrıca günlük yaşantınızda kendinizi daha güvenli hissedebilirsiniz. Alanında uzman bir plastik cerrah yardımıyla siz de genital sorunlarınızdan kurtularak daha mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

Şekli ve dolgunluğu hem yüz güzelliği hem de mimik yapısı üzerinde oldukça etkili…

Güzelliğin ve cazibenin simgesi olan dolgun dudaklara sahip olmak her kadının hayali! Dudak dolgusunun en fazla talep edilen operasyon türlerinden birisi olduğunu söyleyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, dudak dolgusu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Dudak dolgusunu doğal dudak yapısının ince olduğunu düşünen ve daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen herkes yaptırabilir. Dudağın şekli ve dolgunluğu hem yüz güzelliği hem de mimik yapısı üzerinde oldukça etkilidir.

İLK BAKIŞTA DİKKAT ÇEKMEMELİ, DOĞAL OLMALI

Dudak dolgusunda dudağın yeni şekline var olan dudak yapısı ve yüzün genel özellikleri üzerinden yapılan ölçümlerle karar verilir. Dudaklar yüzün genel yapısı ile uyumlu, doğal görünümü sağlayacak oranda dolgunlaştırılır. Dudak, yüzdeki diğer organlarla uyumlu bir ölçüde olmalıdır. Yüzde ilk bakışta dikkati çekmeyecek, doğal bir dolgunluğa sahip olacak şekilde dolgunlaştırılmalıdır.

DUDAK DOLGUSU NASIL YAPILIR?

• Dudak dolgusu işlemi hissedilmeyecek kadar ince iğneler ile hyalüronik asit enjekte edilerek gerçekleştirilir.
• Hyalüronik asit; cildin doğal yapısında da bulunan, herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiş bir malzemedir.
• Ortalama 10-15 dakika süren bu enjeksiyon işleminin hemen ardından dolgu işleminin sonuçları görülebilir hale gelir.
• Etkisi kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama 4 ile 12 ay boyunca devam eder.

GEÇİCİ DOLGULAR DAHA GÜVENİLİR

Günümüzde birçok cerrah geçici dolgu malzemelerini tercih eder. Çünkü kalıcı dolgular doğal yaşlanma süreci içinde zamanla deforme olabilir. Geçici dolgu malzemelerini ise hasta istediği sürece kullanabilir, bir sonraki uygulamada isterse dudak dolgunluğunu artırabilir ya da azaltabilir, hatta eğer memnun kalmazsa dolgu işlemini tekrarlamaktan vazgeçebilir. Bu yüzden geçici dolgular hem hasta hem de cerrahlar için çok daha güvenilir malzemelerdir.

YALNIZCA 15 DAKİKA SÜRÜYOR

Dudak dolgusu enjeksiyonları ameliyatsız estetik operasyonlardan olduğu için iyileşme süreci çok kısadır. Hasta ilk 24 saat güneşten korunur, çok sıcak içecek tüketmez ve dudakları çok gerecek hareketler yapmazsa herhangi bir sıkıntı hissetmez. Öyle ki öğle yemeği molasında ya da akşam işten eve dönmeden önce alanında uzman bir estetik cerraha giderek 15 dakika içinde rahatlıkla dudak dolgusu yaptırılabilir.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

“İdeal bir dudakta alt dudak, üst dudaktan daha dolgun olmalı ve gülerken diş etleri görünmemelidir” diyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, dudak estetiği yaptıracaklara tavsiyelerde bulundu.

Dudak estetiğinde dudakların yerleşimi dışında dudağın boyu, genişliği, alt ve üst dudak kalınlıklar, gülme durumunda dişlerin ne kadar görüldüğü de ameliyatın planlanması açısından oldukça önemlidir. Dudaklar, burun ucundan çene ucuna inen hattın dışına taşmamalıdır. Profilden bu hattın dışına taşan aşırı çıkık dudaklar da yine estetik bir görünüm oluşturmaz. Ayrıca yaş alma ile birlikte dudaklar hacmini kaybeder, ağız kenarları aşağıya doğru sarkar, burun ile dudak arasındaki mesafe uzar, üst dudağın üzerinde dikey kırışıklıklar oluşur.

YAPILACAK İŞLEMLER İHTİYACA GÖRE DEĞİŞİYOR

Ayrıntılı bir dudak ve yüz analizinin ardından var olan sorunlar tespit edilerek yapılması gerekenler planlanır. Dudak estetiğinde yapılabilecekler işlemler kişinin ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Genel olarak yapılabilecek düzeltmeleri sıralarsak dudak dolgunlaştırma, dudak kaldırma, asimetri düzeltme, ağız köşelerini kaldırma, burun ile dudak mesafesinin orantılanması ve dudak konturu belirginleştirmesi gibi işlemler yapılabilir.

DUDAK ESTETİĞİNDE KULLANILAN TEKNİKLER HANGİLERİ?

Dudak estetiğinde cerrahi ve cerrahi olmayan teknikler tek tek ya da kombine bir şekilde kullanılabilir. Eğer cerrahi müdahale gereken bir durum varsa çoğunlukla kısa süren işlemler olduğu için lokal anestezi uygulanması gerekebilir. Dolgu enjeksiyonu uygulamalarında ise anesteziye ihtiyaç olmaz. İnce uçlu iğneler aracılığı ile işlem birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilir. Dudak dolgusu malzemesi olarak dudağın kendi doğal yapısında da bulunan hyalüronik asit dolgu malzemeleri daha çok tercih edilir. Yağ ve silikon uygulamaları günümüzde pek tercih edilmemektedir. Bunun nedeni yağ enjeksiyonunda kişinin kendisinden yağ alıp saflaştırma işleminden geçirilmesi gerekir. Bu da hasta için iki farklı operasyon demektir. Ayrıca yağ enjeksiyonları zamanla vücut tarafından emilebilir. Silikon kullanımı zaten tavsiye edilmemektedir. Hatta bazı ülkelerde uygulanması yasaklanmıştır. Dolgu enjeksiyonları geri dönüşüm imkanı sunduğu için çok daha güvenilir uygulamalardır. Çünkü herhangi bir yanlış uygulamada revizyonu en zor olan estetik operasyonlar arasındadır.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

Burundaki en yaygın estetik sorunların başında burun kemeri geliyor. Siz de kemerli bir buruna sahipsiniz ve estetik olmayı mı düşünüyorsunuz? Kemerli burun estetiği tedavisini Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen’e sorduk.

Burun estetiği için başvuran hastaların birçoğu burun kemeri şikayeti ile estetik cerrahiye başvurur. Bizim ülkemizde en sık görülen burun estetiği sorunu kemerli burundur. Doğumsal ya da sonradan yaşanan kazalar sonucu burunda kemerli bir yapı oluşmasına neden olabilir. Estetik operasyon ile genellikle ergenlikten itibaren daha da çok ortaya çıkan kalıtsal veya bir travma sonucu sonradan oluşan burun sırtı düzensizliklerinden yani kemerden kurtulmak mümkün.

BURUN KEMERİ NEDİR?

Estetik cerrahide ilk olarak yapılan, bu kemerin burun sırtındaki kemik yapıya mı, kıkırdak yapıya mı, ya da her ikisine birden ait olup olmadığının belirlenmesidir. Yalnızca burun kıkırdağından kaynaklanan burun kemeri burunun daha ucuna doğru olur. Burnu ucunda kuş gagasına benzer bir görünüme neden olur. Eğer kemikten kaynaklı kemerli yapı ise burnun daha yukarı kısmında bulunur.

BURUN KEMERİ ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Öncellik ile burnun kemik kalınlığı ve kıkırdak yapısı inceledikten sonra kemerin yüksekliği ve kalınlığı belirlenir. Daha sonra kişinin yüz ölçülerine uygun olarak bir simülasyon çizimi yapılır. Hastanın beklentileri ve yapılan tasarıma göre burun kemerine törpü işlemi uygulanır. Bu operasyon sırasında eğer burunda başka bir şekil bozukluğu yok ise burnun doğal şekli korunarak sadece kemerin yok edilmesine özen gösterilir. Kemerin ne kadar düşürüleceği kişinin yüz ölçülerine göre belirlenir. Bu aşamada duruma göre burun ucunun uzatılması ya da yukarıya kaldırılması gibi ek operasyonlara da ihtiyaç duyulabilir.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Operasyon sonrası hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Yaklaşık bir hafta başı yüksekte kalacak şekilde uyunması tavsiye edilir. Yüzünüze takılan plastik atel yaklaşık 1-2 gün çıkarılabilir. Bir hafta içinde hasta rutin hayatına dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası burnun tam olarak şekle girmesi yaklaşık 2 ay sonra başlar ve ortalama 1 yıl içinde tamamlanır. Bu süre içinde hastaların sabırlı olmaları tavsiye edilir.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

Herkes daha genç görünmenin sırrını bulmaya çalışıyor. Yaşlanmanın en belirgin belirtisi olan cildimiz için ise vermediğimiz mücadele yok. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, estetik cerrahide yüz gençleştirme tekniklerini anlatıyor.

Cilt yaş alma, genetik faktörler, yerçekimi ve güneş ışığı gibi faktörler nedeniyle yaşlanıyor. Yaşlanmanın psikolojik etkileri, fiziksel etkilerinden çok daha fazla… Yaşlandıkça insan kendini kötü hissediyor, morali bozuluyor ve yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldırmanın yollarını aramaya başlıyor. Genç hastalarda ise morluk gibi göz çevresi sorunları, kaş düşüklüğü, ciltte leke, iz ya da kırışık önleyici tedaviler uygulanabiliyor. Estetik cerrahi kişilerde var olan estetik problemleri ortadan kaldırarak bireylerin daha mutlu ve öz güvenli bir hale getirmeyi hedefliyor. Bunun için cerrahi ve cerrahi olmayan birçok yöntem kullanılıyor.

AMELİYATSIZ YÜZ GENÇLEŞTİRME TEKNİKLERİ

Ameliyatsız teknikler yüzdeki deformasyonu ameliyat gerektirecek kadar ilerlememiş olan ve ameliyattan korkan hastalara uygulanır. Bunun dışında cerrahi ameliyatlarla beraber destekleyici işlem olarak da kullanılabilir. Dolgu, botoks, PRP, mezoterapi gibi yöntemlerle yüzdeki ufak kırışıklıklar ya da hafif kaş düşüklüğü gibi problemler tedavi edilebilir. Bunlar yaşlanmayı geciktiren ameliyatsız ve kısa süren operasyonlardır. Kalıcı dolguların dışındaki ameliyatsız teknikler geçici uygulamalardır. Belli aralıklarla tekrarlanması gereklidir.

AMELİYAT GEREKTİREN ESTETİK OPERASYONLAR

Yüz germenin yaşı kişinin ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Bazı ciltlerde erken yaşlarda sarkmalar ve kırışıklıklar görülebiliyorken, bazı ciltlerde 50’li yaşlara kadar cilt germe ihtiyacı ortaya çıkmayabilir. İzlerin gizlenerek gerçekleştirildiği yüz germe ameliyatları oldukça pratik işlemlerdir. Operasyondan 10 gün sonra hasta günlük yaşantısına dönebilir. Yüz germe ameliyatında görülebilir herhangi bir iz kalmaz. Yüz gençleştirme operasyonları çok sık uygulanan ve güvenilir ameliyatlardır. Modern teknikler ve cihazlar sayesinde hem ameliyatın sonuçları hızlı alınır hem de çok daha hızlı iyileşme sağlanır. Kişinin yaşına ve yüzdeki sorunlara göre yüz gençleştirme estetiğiyle yaklaşık 15-20 yaş daha gençleşme sağlanabilir.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

Çıkık elmacık kemiği yüzün daha çekici ve genç görünmesini sağladığı bir gerçek. Peki, ameliyatsız tekniklerle elmacık kemiği estetiği nasıl yapılıyor? Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen bu sorunun cevabını verdi.

Elmacık kemiği estetiği kadınlar tarafından en çok talep edilen estetik operasyonlar arasındadır. Çünkü dolgun ve çıkık elmacık kemikleri yüzün genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Elmacık kemiğindeki estetik sorunlar genetik ya da yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yüz ile uyumlu bir çıkıntıya sahip olmayan elmacık kemikleri yüzün daha zayıf ve çökük durmasına yol açar. Bu da kişinin olduğundan daha yaşlı, zayıf ve mutsuz görünmesine yol açar. Bu durumda elmacık kemiği estetiği yapılması gerekebilir. Ameliyatsız teknikler ile elmacık kemiği estetiği dolgu enjeksiyonu yöntemi ile yapılır.

DOLGU TEKNİĞİYLE ELMACIK KEMİĞİ ESTETİĞİ

Dolgu enjeksiyonu tedavisinde hyalüronik asit dolgusu ya da yağ enjeksiyonu tekniklerinden faydalanılır. Hyalüronik asit cildin kendi doğal yapısında da bulunan, vücuda zararı olmadığı ispatlanmış, birçok estetik sorunun tedavisinde kullanılan dolgu malzemesidir. Bunun dışında kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen dolgu malzemesi de kullanılabilir. Hastanın karın ya da kalça gibi bölgelerinden alınan yağ hücreleri özel bir takım santrifüj işleminden geçirilerek saflaştırılır. Daha sonra enjeksiyon iğnesiyle elmacık kemiğine enjekte edilir.

YALNIZCA 15 DAKİKA SÜRÜYOR

Dolgu enjeksiyonu teknikleri ameliyatsız bir teknik olduğu için uygulaması kolaydır. İyileşme sürecine ihtiyaç yoktur. En önemli avantajı ise dolgu enjeksiyonun sonuçlarının hemen ortaya çıkmasıdır. Tüm bu avantajları sayesinde dolgu enjeksiyonu cerrahi tekniklerinden çok daha fazla tercih edilir. 15 dakika içinde uygulanan hyalüronik asit dolgu malzemesinin etkisi ortalama 1,5-2 yıl boyunca sürer. Yağ enjeksiyonu tekniğinde ise önce liposuction tekniği ile yağ alınması gerektiği için işlem ortalama 40 dakika sürer. Enjeksiyon işleminin hemen ardından elmacık kemikleri belirgin hale gelir. İyileşme sürecine ihtiyaç olmadığı için hasta rahatlıkla aynı gün içinde normal yaşantısına devam edebilir.

Kaynak: Hürriyet Aile

15/Kas/2019

dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.Hızlı Arama
dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.Hızlı Aramadr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.Ücretsiz Muayene Formu


Copyright by Fatih Dağdelen 2018. All rights reserved.

Hemen TIKLA ve ARA!

(0507) 178 17 79

Hemen TIKLA ve YAZ!

(0507) 178 17 79