Brazilian Butt Lift (BBL)

17 Mart 2022 by Fatih Dağdelen0
FD-BBL-1200x815.jpg

BBL Online Danışma Hattı
  Brezilya Popo Kaldırma

  Vücut şekli büyük ölçüde genetik ve yaşam tarzının bir kombinasyonu ile belirlenir. İskelet yapısı genel görünümde büyük rol oynar ve herkesin yağ depolama eğilimi az da olsa birbirinden farklıdır.

  Doğuştan gelen vücut yapısı omurga problemleri yoksa, ağır kaldırma, hamilelik gibi nedenlerle bir dereceye kadar değişebilir. Genetik yapı, yaşlanma, kilo alıp verme gibi nedenlerle doku elastikiyeti azalır. Kalçalarda şekilsizlik ve istenmeyen görünüm bu durumun bir sonucudur.

  Brezilya popo kaldırma, bu tür kalça bozulmalarında kalça hatlarını toparlayabilir.  Brezilya popo estetiği nasıl bir işlemdir?

  Brezilya tipi popo kaldırma (BBL), bir tür gluteoplasti yani kalça estetiği ameliyatıdır. Genellikle karın bölgesinden alınan yağın kalça bölgesine transfer edildiği iki aşamalı bir prosedürdür. İsminde geçen “kaldırma” sarkan cildin alınması değil dokunun sıkılaştırılması, dolgunlaştırılması anlamındadır.

  Egzersiz yapan ve iyi beslenen ancak vücutlarının şeklinden memnun olmayanlar için yaşam tarzı değişiklikleri ile elde edilmesi mümkün olmayan bir görünüm yaratabilir.

  Brezilya popo estetiğinin avantajı nedir?

  Brezilya popo kaldırma işleminin tercih edilmesinin en yaygın nedeni, diğer popo kaldırma prosedürlerine göre (popo implantları veya enjeksiyonlar) daha doğal görünüm sağlayabilecek olmasıdır. Transfer edilen yağ, vücudun kendi ürettiği yağ olduğundan, vücut tarafından reddedilmez ve enfeksiyon riskini oldukça düşürür.

  BBL, vücudunuzu değiştirmenin hızlı ve kolay bir yolu gibi görünebilir. Bununla birlikte, ciddi bir cerrahi prosedürdür ve iyileşmek için kendinize uzun bir zaman tanımanızı gerektirir.  Brezilya popo estetiği etkileri nelerdir?

  BBL, kadın erkek fark etmeksizin aşağıdakileri sağlayabilir:

  • Üst ve alt vücut arasında denge
  • Kum saati şekline kavuşma
  • Yapay malzeme kullanmadan kalça toparlama
  • Uyumlu giyinebilme
  • Vücudun diğer bölgelerindeki yağ birikimini en aza indirme
  • Kalça ve/veya popoda selülit veya çukur bölgeleri doldurma


  Brezilya popo estetiği faydaları nelerdir?

  Brezilya popo estetiği ile elde edeceğiniz daha dolgun ve yuvarlak kalçalarla ;

  • Daha kıvrımlı bir şekle kavuşursunuz ve kıyafetleriniz üzerinize daha iyi oturur
  • Üst ve alt bedeniniz arasındaki denge düzelir
  • Poponuzun görünümü, kendinize olan güveninizi artırır

  Brezilya popo estetiği bana uygun mu?

  Brezilya tipi popo kaldırma işlemi, yağ alma (liposuction) ve yağ transferi içerdiğinden her vücut yapısına uygun değildir. Prosedürün gerçekleştirilebilmesi bazı şartlara bağlıdır.

  Ameliyatın yapılabilmesi için öncelikle şu şartların sağlanmış olması gerekir:

  • Kalça ve popoda iyi bir cilt tonuna sahip olmak
  • Sağlıklı bir kiloda olmak
  • Transfer edilecek yağın toplanabileceği fazla yağ içeren vücut bölgeleri
  • Ameliyattan sonra birkaç hafta doğrudan kalçalarının üzerine oturmaktan kaçınabilir ve bu zamanı ayırabilir olmak
  • Gerçekçi beklentilere sahip olmak

  BBL, istediğiniz görünüme (atletik, yuvarlak, vb.) bağlı olarak kalçaları yeniden şekillendirir, büyütmez. Prosedüre bunu bilerek girmek, sonuçtan memnun kalma olasılığını artırır.

  Bu ameliyatın yapılabilmesi ve başarısı vücudun diğer bölgelerinde yeterli yağ depoları olmasına bağlıdır.

  BBL için en iyi adaylar, mevcut kilolarını korumayı planlayanlardır. Vücut şekillendirme işleminden sonra kilo almak veya vermek, genel fiziğinizde istenmeyen değişikliklere neden olabilir. Hamile kalmayı veya kilo vermeyi düşünüyorsanız en iyisi BBL almadan önce sabit bir kiloya ulaşana kadar beklemektir.  BBL istediğim kalça görünümünü sağlar mı?

  BBL almadan önce vücut tipinize göre gerçekçi beklentileriniz olduğundan emin olmak için cerrahınız ile birlikte çalışmalısınız. İlham almak için ünlülere bakmak yerine, sizinle benzer bir durumda olan gerçek hastaları referans almak daha doğrudur. Sonuçta her kozmetik prosedür gibi BBL ameliyatının da neyi başarabileceği ve neyi başaramayacağı beklentilerin ne kadar gerçekçi olduğuyla da ilgilidir. Bu konuda cerrahınızla konuşmak için mutlaka zaman ayırmalısınız. Sonuçlar herkeste farklıdır, ancak cerrahınıza ait öncesi ve sonrası fotoğraflara bakarak ne bekleyebileceğinize dair bir fikir edinebilirsiniz. Tamamen iyileşene kadar prosedürün vücudunuzu nasıl değiştireceğini kesin olarak bilmenin imkansız olduğunu cerrahınız da söyleyecektir.

  Bir başka önemli etken de estetik ameliyat yaptırma istediğinizin nedenidir. Bazı kişilerde vücudunda oldukça önemsiz hatta olmayan kusurları görme ve sürekli bunları düşünme durumu vardır. Beden algı bozukluğu denilen bu durum kozmetik işlemlerde daha sık rastlanmaktadır. Zihinsel veya duygusal durumunuzun kozmetik prosedürlere olan isteğinizi körüklediğinden şüpheleniyor ve kozmetik prosedürlere başvurmaktan kendinizi alamıyorsanız estetik cerrahiye karar vermeden önce bir psikoterapiste danışmak en iyisidir.

  Estetik ve Plastik Cerrahi, vücudun bazı bölgelerini yeniden şekillendirebilir ve bu da benlik saygınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak, hiçbir kozmetik prosedür, yeme bozuklukları veya depresyonla ilişkili olanlar da dahil olmak üzere, derinlerde yatan güvensizlikleri iyileştiremez. Hatta bu durum estetik cerrahiden beklentilerinizin gerçek dışı olmasına neden olabilir. Yapılan çalışmalar, beden algısı bozukluğu görülme oranının kozmetik cerrahi hastalarında (%10) genel popülasyona (%2,4) göre daha yüksek olduğunu göstermektedir.

  BBL için uygun değilsem?

  Eğer BBL için uygun bir aday değilseniz cerrahınız size altenatif prosedürler önerebilir.
  Özellikle cildi sarkmış veya çok ince olan kişiler BBL için uygun adaylar olmayabilir. Çünkü BBL dolgu yapar, fazla cildi almaz.

  Deneyimli bir plastik cerrah, istediğiniz sonuçlara ulaşmak için alternatif prosedürler önerebilir ( vücut germe ameliyatı gibi ). Ayrıca cilt durumu uygun olsa bile vücut yağı transfer için yeterli olmayabilir. Cerrahınız bu durumda implant önerebilir.

  Bir BBL planlamadan önce cerrahınıza danışarak tüm seçeneklerinizi gözden geçirebilmelisiniz.  Brezilya Popo Kaldırma Ameliyatı

  Brazilian Butt Lift (BBL), doğal görünümlü popo oluşturmayı sağlayan bir yağ transferi operasyonudur. Transfer edilecek yağ, vücudunuzun, kalça, karın veya uyluk gibi başka bir bölgesinden liposuction tekniği ile toplanır.

  Alınan yağ saflaştırılır ve kalçalara enjekte edilir. Vücudun işleyişi gereği aktarılan yağ hücrelerinin bir kısmı hayatta kalamaz, bu nedenle cerrahınız bu kaybı hesaba katarak bir miktar daha fazla enjekte edebilir. Tam sonucu, şişlik azaldığında ve yeni yağ hücreleri doku ile bütünleştiği zaman görebilirsiniz.

  Brezilya Popo Kaldırma ameliyatına hazırlık

  Herhangi bir prosedürde olduğu gibi, ideal olan ameliyattan önce mümkün olduğunca fiziksel olarak sağlıklı olmaktır. Düzenli egzersiz, iyi beslenme ve olumlu bir zihinsel bakış açısına sahip olmak, sağlıklı bir şekilde iyileşme şansınızı artırır.

  Brezilya popo estetiği (BBL) ameliyat hazırlıkları ameliyat tarihinden yaklaşık üç ila dört hafta önce başlar. Cerrahınız öncelikle prosedür için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için sağlık durumunuzu ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değerlendirmek isteyecektir. Ameliyat öncesi bazı testleri tamamlamanın yanı sıra sağlıklı seçimler yapmak iyileşme hızını artırmanıza yardımcı olabilir.

  Tıbbi testler

  Ameliyat hazırlığının en önemli aşaması genel sağlık durumunuzun ameliyata uygun olduğunu gösteren bir tıbbi onay almaktır. Bunun için bazı tetkikler yaptırmanız gerekecek. Cerrahınız, sizden genel sağlık durumunuz ve varsa kronik hastalıklarınızla ilgili bilgi alacak ve yapılması gereken testler ve özellikleri hakkında bilgi verecektir.

  BBL, anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa kan, kalp ve akciğer testleri anesteziyi kaldırabilecek kadar güçlü olduğunuzdan emin olmak için yapılır.

  İyileşmenizi engelleyebilecek bir kanama bozukluğunuz veya bağışıklık hastalığınız varsa, cerrahınız güvenliğinizi sağlamak için özel önlemler alacak veya daha az cerrahi müdahale içeren bir prosedür önerecektir.

  Ameliyat Öncesi Yaşam Tarzı Değişiklikleri

  Estetik cerrahiye hazırlanırken sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimseyerek iyileşme sürecine bir adım önde başlayın. Ameliyattan önce iyi bir rutine girmek, ameliyatın da ötesinde BBL başarısında doğru yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır.
  Egzersiz yapmak

  Fiziksel olarak aktif bir yaşam, ameliyattan önce ve sonra size fayda sağlayacaktır. BBL’yi düşünmeden önce, squat, lunge ve deadlift hareketleri içeren bir ağırlık antrenmanı rutini benimsemeye değer. Bu bileşik hareketler, doğal olarak kalçanızı toparlamanıza yardımcı olabilir ve potansiyel olarak cerrahi müdahale isteğinizi azaltabilir.

  Beslenme

  BBL ile devam etmeyi seçerseniz, vücudunuzun hızlı bir iyileşme için gereken uygun besin depolarına sahip olduğundan emin olun. Tüm temel besin gruplarını içeren dengeli beslenme alışkanlıkları, yara iyileşmesini destekleyen önemli vitamin, mineral ve proteinleri sağlayacaktır.

  Doku iyileşmesi odaklı bir beslenme şu besinleri içermelidir:

  Protein için; yumurta, et, fasulye, fındık ve süt ürünleri
  C Vitamini için; narenciye, çilek, yeşil biber ve ıspanak gibi meyve ve sebzeler
  Çinko için; tam tahıllar, deniz ürünleri ve et

  Şeker hastaları için ameliyata hazırlanırken kan şekerini kontrol altına almak çok önemlidir. Yüksek kan şekeri yara iyileşmesini olumsuz etkiler ve enfeksiyon riskini artırır. Kan şekerinizi dikkatli takip etmeli ve sıkı glisemik kontrol için diyetisyen ya da takip eden doktorunuzla birlikte çalışın.

  Sigara içme

  Sigara içmek veya nikotin ürünleri kullanmak ameliyat sonrası iyileşme oranını düşürür. Mümkün olan en kısa sürede bırakmak en iyisi olsa da, işlemden en az dört hafta önce sigarayı bırakmak için her türlü çabayı gösterin. Olur da içerseniz, bir daha bırakmak için asla geç değildir.

  Ameliyattan 24 saat önce bile sigaradan uzak durmak, vücudunuzun anestezi altında oksijen seviyelerini koruma yeteneğini, son dakikaya kadar sigara içmeye devam etmekten daha iyi artırır. Sigara içmek kan pıhtılaşması, zatürre ve enfeksiyon riskine sokar.

  Yaklaşan BBL ameliyatınız, sigarayı bırakarak vücudunuza bir iyilik yapmak için harika bir gerekçe de olabilir.

  BBL ciddi bir tıbbi operasyondur. Başarılı ve hızlı iyileşme için en büyük şansı, ameliyattan önce cerrahınızın tavsiyelerine uymak verecektir.

  BBL ameliyatı öncesinde yaptığınız seçimler, vücudunuzun prosedüre nasıl cevap verdiği ve sonrasında olağan yaşamınıza dönüp tekrar kendiniz gibi hissetmeye başlamanızın ne kadar sürdüğü üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Ameliyatı, yolculuk boyunca size fayda sağlayacak olumlu yaşam tarzı değişikliklerini benimsemek için bir itici güç olarak kullanabilirsiniz.

  BBL geçirmek sizde heyecan, gerginlik ve kaygıya neden oluyorsa, ameliyat gününde ne olacağını bilmek, kendinizi hazırlamak için size bir şans vererek zihninizi rahatlatacaktır. İşte operasyon günü karşılaşacaklarınız.

  Ameliyat gününe hazırlık

  BBL tipik olarak genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatınız tamamlandıktan sonra, genel sağlık durumunuza göre en az bir gece hastanede kalmanız gerekir. Saat kaçta taburcu edileceğinizi bilirseniz, çıkış ve kaldığınız yere dönüşünüzü planlamanızı kolaylaştırır. Cerrahınız veya ekibinden taburcu saatine ilişkin bilgi alın.

  Taburcu edilirken işlemin etkileri nedeniyle yanınızda bir yakınınız ya da bir refakatçi bulunmalıdır.

  Sizinle birlikte yaşayan başka bir yetişkin yoksa veya evde çocuklara bakmaktan sorumluysanız, ameliyattan sonraki birkaç gün size yardım edecek birini ayarladığınızdan emin olun.

  Ne giymelisiniz

  Ameliyat gününde giyip çıkarması kolay, bol ve rahat giysiler giyin. Cerrahınız muhtemelen ne giyeceğiniz konusunda size özel talimatlar verecektir. Genel olarak, şunlardan kaçınmak en iyisidir:

  Deodorant
  Saç ürünleri
  Takı/piercing
  Makyaj yapmak
  Parfüm
  Güneş kremi veya losyonlar

  Enfeksiyon riskinizi azaltmak için ameliyata girmeden önce vücudunuzu antibakteriyel sabunla yıkamanız da tavsiye edilebilir.

  Yeme içme

  Tipik olarak, ameliyat öncesi gece yarısından sonra bir şey yememek veya içmemek en iyisidir.

  Anestezi altında yapılan işlemlerde midede yiyecek veya sıvı olması güvenli değildir. Boş bir mide, bulantı veya aspirasyon (akciğerlerde yiyecek veya sıvı) gibi ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olur .

  Olur da hata yapar ve planlanan BBL saatinize çok yakın bir zamanda yemek yerseniz, cerrahınıza bildirmekten çekinmeyin. Prosedürünüzü ertelemek anlamına gelse bile güvenlik bir numaralı öncelik olarak kalmalıdır.

  Cerrahınız, BBL’nizin ayrıntılarına bağlı olarak yemek yemeyi ne zaman bırakacağınız konusunda size özel talimatlar verecektir. Genel olarak ameliyattan en az sekiz saat önce katı yiyecekler, süt ürünleri ve alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır.

  Sağlık uzmanınız, susuz kalmamanız için prosedürünüzden iki saat öncesine kadar berrak sıvılara izin verebilir hatta teşvik edebilir. Berrak sıvılar arasında su, sade çay, izotonik su, elma suyu, kızılcık suyu, jelatin ve bazı dondurmalar bulunur.

  Ameliyat öncesi yiyecek ve içecek kısıtlamaları için daima cerrahınızın talimatlarına uyun. Sorularınız varsa, bir şeyler yemeden veya içmeden önce sormak için kliniği arayın. Aksi takdirde, operasyonunuzu yeniden planlamak zorunda kalabilirsiniz.

  İlaçlar

  Aşırı kanamayı önlemek, cerrahi komplikasyonlara yol açmamak için işlemden önce kan incelten ilaçlardan ve takviyelerden kaçınılması gerekir. Bunlar şunları içerir :

  Aspirin
  Kan sulandırıcılar
  Balık yağı takviyeleri
  Sarımsak takviyeleri
  İbuprofen
  Klopidogrel
  Antikoagülan
  E vitamini takviyeleri
  Doğum kontrol hapları ve östrojen takviyeleri veya kremleri

  Olası sorunları önlemek için BBL ameliyatı öncesinde reçetesiz satılan ilaçlardan ve diyet takviyeleri kullanmaktan kaçının.

  Komplikasyonları önlemek için aldığınız ilaçları veya takviyeleri her zaman ameliyattan önce sağlık uzmanınıza bildirin.
  Yanınızda bulunması gerekenler
  Ameliyat randevunuza zamanında gideceğinizden emin olmaya çalışın. Bir kimlik belgesi ve gerekli evrakları yanınızda bulundurun. Bir gece kalacağınız için ağır bir çanta hazırlamanıza gerek yoktur.

  Bilgisayar, tablet veya mücevher gibi değerli eşyalarınızı evde bırakmak isteyebilirsiniz. Normalde kontak lens takıyorsanız, bunun yerine gözlük getirin.

  BBL’den sonraki ilk birkaç hafta boyunca doğrudan poponuzun üzerine oturmamanız gerektiğinden, cerrahınıza eve rahat ve güvenli bir şekilde gitmek için arabada ne tür bir minder kullanmanız gerektiğini sorun.  Brezilya Popo Kaldırma: Ameliyat Günü

  Brezilya popo estetiği (gluteoplasti) iki aşamadan oluşur: Liposuction (yağ alma) ve yağ enjeksiyonu (yağ aşılama)

  Her iki işlem tek bir ameliyat sırasında yapılır ve yağın alınacağı ve enjekte edileceği alanlar, konsültasyonlar sırasında önceden tartışılır ve planlanır.
  Ameliyat başlamadan
  Ameliyatınız için geldiğinizde, önceden doldurmanız istenen formları teslim ederek giriş yaparsınız. Ayrıca onay formlarını imzalamanız istenir ve yatışınız yapılır.

  Odanızda eşyalarınızı saklayabileceğiniz bir alan olmalıdır. Üzerinizde takı varsa veya makyaj yapmışsanız çıkarmanız istenecektir.

  Bir bakım ekibi üyesi, tıbbi geçmişinizi ve ayrıca önerilen hazırlık adımlarına uyup uymadığınızı (örneğin, gece 12’den sonra yemek yememek veya içmemek, duştan kaçınmak veya önceki gece ve gün cilt ve saç bakım ürünleri kullanıp kullanmadığınız) gözden geçirecektir.

  Cerrahınızın verdiği hazırlık talimatlarına uyulmaması durumunda ameliyat iptal edilebilir.

  İstediğiniz sonucu, yağ toplanacak alanları ve tam cerrahi planı önceden konuşmuş olsanız da, cerrahınız ameliyat günü bunu tekrar gözden geçirecektir.

  Planlanan anestezi şeklini ve varsa risklerini konuşabileceğiniz bir anestezi uzmanı da hazır bulunacaktır.

  Cerrahınız, bir cerrahi işaretleyici ile yağ transferinin nereden yapılacağını belirleyecektir. Ayrıca yağın enjekte edileceği kesi yerlerinin yanı sıra yağın alınacağı yeri ya da yerleri de işaretleyecekler. Genel olarak kalçalar, uyluklar, göbek ve bel bölgesinden alınır.

  Ameliyat Sırasında

  Cerrahınızın yağ toplamaya ilk nereden başlayacağına bağlı olarak, ameliyat masasına ya sırtüstü (yüz yukarı) ya da yüzüstü (yüz aşağı) yerleştirilirsiniz.

  Prosedür boyunca ekibin kalp atış hızınızı, oksijen seviyenizi, kan basıncınızı ve vücut sıcaklığınızı takip etmesini sağlayan monitörler bağlanır. Genel anestezi verilir.

  Vücudunuzdaki donör bölgelerdeki cilt, enfeksiyonu önlemek için antibakteriyel bir solüsyonla temizlenir.

  Anestezi etkisini gösterdiğinde, cerrah, ameliyata donör bölgesinden/bölgelerinden yağ almak için küçük kesikler yaparak başlar. Cerrahlar tipik olarak, kesileri kolayca görülemeyecekleri yerlerde (örneğin, bir sutyen bandının cildin üzerine oturduğu yerde) yapmaya çok dikkat ederler.

  Liposuction

  Cerrah, yağ alınacak bölgeye ve kalçaya lidokain ve epinefrin ile salin karıştırılmış bir çözelti enjekte eder.

  Bir hortuma bağlı ince bir tüp ve cerrahi vakum, liposuction yapmak üzere bu kesilere yerleştirilecektir .

  Cerrah, ileri geri hareketini kullanarak, donör konumundan gerekli miktarda yağın emilmesini sağlar. Malzeme havayla teması önleyen özel bir kaba girer.

  Bu işlem, cerrahi planın parçası olan tüm hasat bölgelerinde tekrarlanır.

  Genel olarak, Brezilya popo estetiğinin liposuction aşamasında kalçaya enjekte edilecek yağ miktarının üç katı kadar yağ alınır.

  Alınan yağı İşleme

  Kan ve sıvı ile karışık olan yağ hemen aşılanmaz.

  Bunun yerine, enjekte edildiğinde yağın canlılığını tehlikeye atabilecek bileşenlerden (kalıntılar, ölü hücreler) arındırmak için işlenir.

  Enjeksiyon

  Ameliyatınızın yağ alma kısmından sonra, yüzükoyun pozisyona geçirilirsiniz.
  Kalça derisi temizlenir ve cerrahınız kalçalarınızda birkaç küçük kesi yapar. Doku bantlarını gevşetmek için çubuk benzeri bir alet (kanül adı verilir) yerleştirir ve ileri geri hareket ettirir.

  Esasen liposuction’ın tersi olan bu işlemde, cerrahınız, bir hortuma ve bir toplama kabına veya doldurulmuş bir şırıngaya bağlı ince bir tüp kullanarak, işlenmiş yağı kalçanın istenen bölgelerine enjekte eder. Bunu yaparken aynı ileri geri hareket kullanır.

  Her kalçaya enjekte edilen yağın tam miktarı, doğal anatomik farklılıklara ve kalçanın boyutu ve şekli ile ilgili bireysel isteklere bağlı olarak bir hastadan diğerine farklılık gösterir.

  Cerrahınızın istenen sonucu elde etmek için gerekenden daha fazla yağ enjekte etmesi muhtemeldir. Bunun nedeni, aşılanan yağın bir kısmının yeni yerinde tutunamamasının yaygın olmasıdır.

  Doku bantlarını açmak için kullanılan aynı çubuk benzeri alet, enjekte edilen herhangi bir yağı ideal konumuna taşımak için yeniden yerleştirilir.

  Son olarak, cerrahınız kesilerinizi diker veya açık bırakır. Kesiler pansuman pedleri ve bant ile kapatılabilir.

  Anestezi durdurulur ve iyileşme odasına alınırsınız.

  Ameliyattan Sonra

  Genel anestezi nedeniyle kendinizi biraz yorgun ve bitkin hissederek uyanırsınız.

  Kesi yerlerinde bir rahatsızlık veya ağrı hissedersiniz. Cerrahınız ağrı kesici ilaçlar ve taburcu olduktan sonra kullanacağınız ilaçları içeren bir reçete verecektir.

  Ayrıca şişmeyi azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için ameliyattan sonra giymek üzere bir kompresyon giysisine yerleştirilirsiniz.

  Cerrahınız, iyileşme döneminiz boyunca ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiği konusunda size tam talimat verecektir. Örneğin ameliyattan sonra birkaç hafta sırt üstü oturmamanız veya yatmamanız istenir.

  İyileşmenizi ve sonuçlarınızı izlemek ve ve gerekirse dikişleri çıkarmak için bir takip ziyareti planlanacak olsa da, şimdiden hangi durumlarda cerrahınız ve sağlık ekibine ulaşmanız gerektiğini öğrenin.

  Örneğin, morarma ve şişme normal bir durum iken, kesi yerinde kızarma ve ateş enfeksiyon belirtisidir. Kesi yerinden bir veya iki gün pembe/kırmızı akıntı olması normaldir, ancak kötü bir şişlik ve sarı/yeşil akıntı normal değildir.

  Ameliyattan hemen sonra daha dolgun, yuvarlak bir popo görürsünüz ve muhtemelen bir hafta içinde hafif aktivitelere dönebilirsiniz. Ardından iki hafta içinde normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Ameliyatınızın nihai sonucu gerçekten ancak iyileşme tamamen tamamlandıktan sonra görülebilir ki bu da ameliyattan yaklaşık altı ay sonrasıdır.

  Brezilya popo ameliyatından hemen sonra popo daha iyi görünür mü?

  Hayır. Süreç birkaç hafta sürebilir ve bu süre zarfında kalçalarınız şişer. İşleminizin nihai sonuçlarının ortaya çıkması aylar alabilir. Bazen istenilen sonucu elde etmek birden fazla ameliyat gerektirir.

  Brezilya Popo Kaldırma (BBL), yağları liposuction yoluyla greftlemek ve vücuda kontur vermek üzere enjekte etmek için kullanılan bir yağ transferi tekniğidir. İşlemden sonra şişliğin tamamen geçmesi altı ayı bulabilir. Ameliyatınızı ve ilk iyileşme aşamalarını tamamladıktan sonra, tam sonuçlarınızın keyfini çıkarma zamanı gelir.

  Brezilya Popo Kaldırma (BBL): Uzun Süreli Bakım

  BBL sonrası sağlık uzmanınızın verdiği randevular ve tavsiyelere uymak, ileriki yıllarda en iyi sonucu garanti edecektir. Uzun vadede bunu nasıl koruyabileceğinizi ve hatta nasıl geliştirebileceğinizi bu yazının devamında bulabilirsiniz.

  BBL kalıcı mıdır?

  Estetik cerrahi hızlıca sonuç almak gibi görünse de, BBL’nizin sonuçlarını korumak, sağlıklı ve formda kalmak sürekli bir çaba gerektirir. Vücudumuz zamanla doğal olarak değişse de, bir BBL’nin genel etkilerinin sürmesi amaçlanır. Liposuction uygulanmış bölgeler, çıkarılan yağ hücrelerini yeniden büyütmez ve başarıyla aktarılan yağlar, kalıcı olarak yeni yerinde kalır.

  BBL’den istenilen sonucu elde etmek ve uzun süre kullanmak, iyi bir cerrah, etkin ve başarılı bir ameliyat kadar iyileşme dönemi talimatlarına uymaya da bağlıdır. Aksi takdirde yeni eklenen yağdaki kayıp planlanandan fazla olur ve bu da istediğiniz kalçalara kavuşamamak bir yana çöküntülü, asitmetrik bir kalça görünümüne neden olur. Bu durumda ikinci bir operasyon kaçınılmaz hale gelir.

  BBL’den sonra oturma ve uyuma nasıl olmalı?

  BBL’den sonraki iki hafta boyunca, kompresyon giysileri giymeniz, kalçaya bası uygulamamak için doğrudan poponuzun üzerine oturmaktan kaçınmanız ve yüz yukarı uyumamanız gerekir. Çünkü yeni enjekte edilen yağ, bir süreliğine herhangi bir baskıya karşı dayanıksız olur. İki haftadan sonra, cerrahınız aksini söyleyene kadar (sekiz haftaya kadar) özel olarak tasarlanmış bir minder üzerinde oturarak araç kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca sonraki 3 ay boyunca ağır egzersizden de kaçınmalısınız. Yeni yağ hücrelerinin tutunması ve yerleşmesi 3-6 ay sürebilir.

  Kliniğin takip ziyareti programına uymanız, vücudunuz iyileşmeye devam ederken olası endişe verici durumları fark etmenize yardımcı olacaktır. BBL sonrası cerrahın tavsiyelerine uymayan hastalarda, enfeksiyon veya renk değişikliği riskinin yanı sıra kalçada gamzeler, topaklar ve asimetrik sonuçlar görülebilir.

  BBL’den sonra kilo verme

  Vücut ağırlığındaki önemli dalgalanmalar ise BBL’nizin görünümünü etkiler. Ancak deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında toplam vücut ağırlığının yüzde 10’u kadar kilo vermek bile sonuçlarını olumsuz etkilememelidir.

  Aktivite için tıbbi olarak temizlendikten sonra, biraz kilo verip vermediğinize bakılmaksızın, egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemek akıllıca bir seçimdir.

  BBL’den sonra kilo alma ve hamilelik

  Hayat planları da zamanla değişebilir. BBL’nizi takip eden yıllarda kendinizi beklenmedik bir şekilde kilo alırken veya hatta hamile kalmayı tercih ederken bulabilirsiniz. Bu durumda son görüşmenizden bu yana epey zaman geçmiş olsa bile, tavsiye için cerrahınıza ulaşmaktan çekinmeyin. Sonuçlarınızı korumanıza veya gerektiğinde küçük düzeltici prosedürlerle size yardımcı olacak ayarlamalar yapılabilir .

  Brezilya popo estetiği ameliyatının faydaları

  Yağ alınan bölgelerde incelme

  Şişlik ve morluklar indiğinde, vücut yağını almak için kullanılan liposuction yapılan bölgelerde küçülme ve incelme fark edeceksiniz.

  Giyim tarzını seçebilme

  Yeni yerine başarılı bir şekilde entegre olan yağ hücreleri, kalçalarınızın hacmini artıracak ve şeklini değiştirecektir. Sonuç olarak, kıyafetleriniz farklı şekilde oturur ve genel vücut şekliniz biraz değişmiş olur.

  Birçok insan, özellikle daha önceki vücut şekli konusunda bilinçliyse, BBL’den sonra bir güven artışı yaşar. Yeni giyim tarzları deneyerek veya daha da sosyalleşerek ameliyatınızın sonuçlarını göstermek isteyebilirsiniz.

  Güven artışı ile birlikte daha mutlu bir yaşam

  Artan güven, kariyeriniz, kişisel ilişkileriniz ve hatta yaşam tarzı alışkanlıklarınız dahil olmak üzere hayatın diğer alanlarına da yayılabilir. BBL’yi sağlığınıza ve zindeliğinize odaklanmak için bir başlangıç ​​olarak kullanmak, ameliyatın en olumlu sonuçlarından biri olabilir.

  Daha az kesi daha doğal görünüm daha düşük risk

  BBL’ler ciddi bir tıbbi operasyon olmasına rağmen, diğer birçok plastik cerrahi formuna kıyasla minimal invaziv olarak kabul edilirler. Fiziği değiştirmek için dolgu veya implant yerine kişinin kendi yağ hücrelerini kullanmanın çeşitli faydaları vardır. Vücudun kendi dokusunu reddetme olasılığı daha düşük olduğundan, ana riskler anestezi veya yara iyileşme ile ilgilidir.

  Diğer glutealplasti formları (kalça büyütme) ile karşılaştırıldığında, BBL ameliyatlarında kullanılan yağ grefti teknikleri çok daha düşük komplikasyon oranı ile ilişkilidir. 1992 ve 2017 yılları arasında 4.000’den fazla hastadan elde edilen veriler, yağ transferi prosedürlerinde komplikasyon oranı %6.8 iken kalça implantlarında bu oranının %31.4 olduğunu göstermektedir.

  Seçtiğiniz prosedürün türü ne olursa olsun, cerrahi komplikasyonlar asla tamamen önlenemez. Daha düşük riskli olan BBL bu açıdan size hızlı iyileşme şansı da verir. Birkaç hafta sonra, büyük olasılıkla tekrar kendiniz gibi hissetmeye başlarsınız. Sonrasında ise sadece faydalarını görürsünüz

  İkinci bir ameliyat olasılığı

  Nihai sonuçlarınız ortaya çıktıktan sonra (işlemden yaklaşık altı ay sonra), sağlık uzmanınız herhangi bir revizyon mu yoksa ek ameliyat mı önereceğini değerlendirebilir. Tüm süreçler başarılı geçmiş iyileşme süreci talimatlarına uyulmuş olsa bile transferden kurtulabilen yağ miktarı memnun etmeyebilir. Tam sonuca ulaşmak için rötuşlar gerekebilir.

  İkincil bir ameliyatla yağ hacmini artırmak için, cerrahlar önce daha yağ alınan bölge yerine vücudun farklı bir bölgesinde liposuction yapmayı tercih edebilir. Kalça bölgesindeki yara dokusu ise enjeksiyon yapılmasını ve istenen sonucun alınmasını zorlaştırabilir.

  Revizyonlar, ilk ameliyattan daha zor olabilir. Yaptırmaya karar vermişseniz revizyon konusunda deneyimli bir cerrah tercih etmelisiniz. Ne bekleyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinmek için gerçek hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmeyi isteyin.

  Vücutta yağ alınabilecek bir bölge olmaması farklı prosedürler kullanmayı gerektirebilir. Diğer seçenekler arasında bir popo ve uyluk germe ameliyatı (BBL ile ele alınmayan sarkan cildi sıkılaştırmak için) veya küçük ayarlamaları yapmak için tıbbi dolgu yapma bulunur.

  Bununla birlikte, hastaların büyük çoğunluğu işlemden sonraki birkaç yıl hatta ömür boyu BBL sonuçlarından memnundur. Kozmetik cerrahi konusunda bilinçli bir karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri alın ve bunun için kendinize zaman tanıyın.

  Doğru ve uygun tıbbi destek, gerçekçi beklentiler ve sağlık uzmanının ameliyat sonrası talimatlarını takip etme kararlılığı BBL’yi sizin için de kişisel başarı hikayesine dönüştürebilir.

  Brazilian Butt Lift (BBL) ve Kombine Estetik

  BBL başka estetik prosedürlerle aynı anda yapılabilir mi?

  Brazilian Butt Lift, liposuction ve yağ transferini kombine eden bir estetik operasyondur. Başka estetik ameliyatlarla da birleştirilebilir. Birden fazla estetik müdahalenin tek ameliyatta yapılabilmesi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genel sağlık durumunun uzun süre anestezi altında olup olmaması birleştirilecek operasyon sayısını etkiler. Bazı müdahalelerin aynı anda yapılması iyileşme sürecine etkisi nedeniyle yapılmaz ya da önerilmez. Bu konuda sizin şartlarınıza göre en doğru bilgiyi cerrahınız verecektir.


  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.


  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

  Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.  Hızlı Arama   dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

   Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

   Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.   Hızlı Arama


    dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

    Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

    Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.    Ücretsiz Muayene Formu

     Copyright by Fatih Dağdelen 2018. All rights reserved.

     blank
     blank
     blank
     blank

     Hemen TIKLA ve ARA!

     (0507) 178 17 79

     Hemen TIKLA ve YAZ!

     (0507) 178 17 79