Çene Estetiği

Çene Estetiği

Çene, yüzümüzün karakteristik yapısını ifade eden en belirgin noktasıdır. Yüz çehresini şekillendiren en önemli bölgedir. Hastalar çene estetiği ne ihtiyacı olduğunu ya çok belirgin bir çeneye sahip olduğundan ya da yüzünde orantısızlıklarla karşılaştığında estetik doktoruna başvurur.

Yüzün dünya standartlarında altın oran diye tabir ettiğimiz uzuvlar arasındaki orantılık prensibine uygun hale getirmemizi sağlayan çene estetiği kolay olması yüzde kayda değer güzelleşme sağladığı görülmektedir. Dr Fatih Dağdelen’e göre Çene estetiğinde en çok uygulanan yöntemler; çenenin küçük yada belirlenen orana göre büyük olmasına göre değişmektedir. Abartılı benzeme isteğinde olan hastalara bu operasyon tavsiye edilmez.Çene düzeltme işlemleri, ameliyat ve farklı dolgu yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Çene estetiği kapsamında, birbirinden farklı teknikler kullanılarak, çene yapısındaki bozulmalar ortadan kaldırılır. Çene düzeltme ameliyatı olan kişiler, hayatları boyunca çene estetiğine ihtiyaç duymayacaktır. Ameliyat dışı yöntemler, birkaç ay içerisinde etkisini yitirdiğinden, periyodik olarak operasyonların tekrarlanması gerekir. Çene yapısında ortodontik bir problem bulunan ve ağız yapısıyla birlikte, birçok rahatsızlığa da kapı açan çene yapısı bozukluğu, sadece çene estetiğiyle düzeltilebilir. Çene yapısındaki bozuklukların giderilmesi, dış görünüşün daha güzel olmasında ve ağız sağlığının düzelmesine olanak sağlayacaktır. Çene estetiği işlemleri için sadece hastaların talepleri dikkate alınırken, belli durumlarda çene cerrahinin gereksinimi olarak da operasyona başlanmaktadır.

Çene Estetiği Bilgi Formu  Çene Estetiğinin Kapsamı Nelerdir?

  Çene estetiği ameliyatı, hastaların çene yapısına ve taleplerine göre değişmektedir. Yüz hatlarının doğrudan değişmesini sağlayan çene estetiği, çene kemiğinde doğuştan bozukluklar olan ya da travma sonrasında çene yapısı bozulan kişilerin, sıkça tercih ettiği uygulamadır. Çene ucu törpüleme, çene protez ya da çene ucu ameliyatlarıyla, yüz hatlarını belirleyen çene yapısı standart ölçülere uygun hale getirilir. Ameliyat sonrası yüz hatlarının orantılı olabilmesi için çene estetiğinin, kişilerin yüz tipine uygun olarak tasarlanması ve uygulanması gerekecektir. Çene törpüleme ve çene ucu estetikleriyle, çene yapısının yüz tipine uygun olması sağlanır. Ameliyat öncesi yapılacak ölçümler sayesinde, ameliyatın işleyişi detaylı şekilde ele alınır.  Çene Estetiği Kimlere Yapılır?

  Çene estetiği yapılan kişilerin özellikleri ve çene estetiği yapılması zorunlu olan durumlar şunlardır:

  • Çene estetiği yapılacak kişilerin, en az 18 yaşında olması ve kemik gelişimini tamamlaması gerekir.
  • Alt çene kemiğinin yapısında gelişimsel problem olan kişiler ve iskelet yapısında bozukluk olan kişiler, çene estetiği yaptırmaya uygundur.
  • Alt çene kemiği, üst çene kemiğinin önünde olan kişilere, çene estetiği kapsamında prognatizm tedavisi uygulanmaktadır.
  • Alt çene kemiği, üst çene kemiğine göre geride olan kişilere, mikrognatizm tedavisi kapsamında çene estetiği yapılmaktadır.
  • Alt çene kemiğinde, sağa ya da sola doğru kayma olduğunda çene estetiği yapılmaktadır.
  • Çene ucunun normalden çok büyük ya da çok küçük olması durumunda, çene estetiğiyle problem giderilmektedir.
  • Trafik kazası ya da farklı bir travma sonrası çene kemiklerinde tahribat oluşan kişiler, çene estetiğiyle tedavi edilmektedir.
  • Çene ucu çok geride ya da çok ileride olduğunda, problem çene estetiğiyle tedavi edilmektedir.
  • Çene yapısı sebebiyle yüz şeklinde asimetri gelişmesi, çene estetiğine gereksinim oluşturmaktadır.
  • Kişilerin çiğneme problemi yaşaması, konuşma sorunları yaşaması, yutkunmada zorlanması, diş yapılarında bozuklukların oluşması ve uykuda ağzın kapatılamaması gibi problemler, çene estetiğine sebep olmaktadır.

  Belirtilen tüm problemler, çene estetiği sonrasında giderilecektir. Uygulanacak estetik metotları ve ameliyatın kapsamı, hastaların genel durumuna göre belirlenir.  Çene Estetiği Türleri Nelerdir?

  Çene estetiği çeşitleri kapsamında, hastalara çene törpüleme ve çene ucu ameliyatları uygulanmaktadır. Ameliyatsız çene estetiği yaptırmak isteyen kişiler, dolgu ya da diğer ismiyle yağ enjeksiyon uygulamalarından faydalanabilirler. Ancak çene kemiğinde belirgin bir bozukluk olduğunda, çene dolgu operasyonlar etkili olmayacaktır. Çeneye uygulanan yağ enjeksiyon işlemlerinde, 6 aya kadar devamlılık elde edilir ve 6 ayın sonunda, bölgeye uygulanan yağ oranında %60’lık azalma meydana gelir. Çene ucu dolgu operasyonları, en geç 12 ayda bir olacak şekilde tekrarlanmalıdır. Ancak çene dolguları, sadece çene yapısı çok küçük olan ya da çenenin bir bölümünde boşluk bulunan kişiler için uygundur. Çene estetiği kapsamında 1 defa ameliyat olan kişiler, ameliyat sonrasında, operasyonu tekrarlatmak zorunda kalmayacaktır.

  Çene Estetiği Öncesi Süreç Nasıl İlerler?

  Çene estetiğinden önce, hastalar detaylı muayeneden geçmektedir. Çene estetiği öncesinde ilerleyen süreç ve yapılan işlemler, aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Çene estetiği talebinde bulunan kişilerin çene yapısını anlamak için, detaylı ağız röntgeni çekilmektedir.
  • Operasyon esnasında detaylı bilgi alabilmek ve rehber olarak kullanmak için hastaların çenelerinin alçıları çıkarılmaktadır.
  • Ameliyat öncesi incelemelerde, safalometrik kafa röntgeni çekilmektedir. Çekilen röntgende, hastaların kemik yapısıyla ilgili detaylı bilgilere erişilir.
  • Fotosefalometrik uygulamalar yapılarak, hastaların ameliyat öncesi haliyle, ameliyat sonrası hali canlandırılmaktadır.
  • Profilde elde edilecek değişimler, animasyon görüntülemelerle hastalara gösterilmekte ve talepleri dinlenmektedir.
  • Çene bölgesini anlamak için çekilmiş tüm film ve MR ölçümleri, bilgisayar ortamında incelenmekte ve gerekli değerlendirmeler yapılmaktadır.

  Tüm verilerin değerlendirilmesinin ardından, ameliyatta uygulanacak metotlar belirlenecektir. Kişilere uygulanacak yöntemlerin yanında, hangi türden çene yapısının oluşturulacağına da karar verilir ve ameliyat süreci başlatılır.  Çene Törpüleme Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

  Çene törpüleme estetiği, çene ucu ya da çene yapısı normal ölçülerin üzerinde olduğunda uygulanmaktadır. Çene yapısı sağa doğru ya da sola doğru fazlalığa sahip olduğunda, iki bölgenin eşitlenmesi için törpüleme yapılmaktadır. Sadece çene ucunda fazlalık olduğunda, çene ucu törpüleme işlemi yapılır. Ameliyat esnasında, hastalara lokal ya da genel anestezi uygulanır. Çene ucu törpüleme ameliyatı, çene ucu ameliyatından daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Törpüleme işlemi bittikten sonra, ağız içi kesikler dikilmekte ve hastalar odaya alınmaktadır.

  Çene Ucu Ameliyatının Genel Özellikleri

  Çene ucu estetiği kapsamında, hastaların çok geride ya da çok ileride olan çene yapıları düzeltilecektir. Çene ucu estetiği için hastalara lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Çene ucu ameliyatının süresi, 30 dakika ila 3 saat arasında değişiklik gösterir. Hastaların çene yapısına, operasyon esnasında uygulanacak yöntemlere ve kullanılacak tekniklere göre, operasyon süresi artacaktır. Çene İmplantla birlikte çene düzeltme operasyonu gerçekleştirilecekse, ilk önce çene ucundaki yumuşak dokulara implant uygulanacaktır. Çene ucundaki bozuklukların düzeltilmesi için şekillendirme çalışmaları yapılır. Çene yapısı normalden küçük olan kişiler için silikon ya da gortex yapıdaki çene implantları kullanılır. Çene yapısı normalden büyük olan kişilere, çene ucu düzeltme ameliyatının yanında törpüleme yapılmaktadır. Çene kemiğinde talep edilen şekiller elde edildikten sonra, kesi yapılan bölge dikilmektedir. Ağız içinden yapılan çene ucu ameliyatları sonrasında, dışarıdan görülebilecek iz oluşmamaktadır.  Çene Estetiği Sonrası İyileşme Dönemi Nasıl İlerler?

  Çene ameliyatı iyileşme sürecinde, hastalar yatarak dinlenmelidir. Ameliyat sonrasında yapılan sargılar ve ameliyat dikişler, 4 gün sonra çıkarılmaktadır. Çene estetiğinin iyileşme süreci, en az 3-4 hafta devam edecektir. Ameliyattan sonraki ilk 10 gün boyunca, sadece sıvı ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Çok sıcak besinlerin tüketilmemesi, ağız içi kesiklere zarar verilmemesi açısından mühimdir. Ameliyat sonrası oluşan ağrılar için ağız yolundan ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ameliyattan 1 hafta sonra, hastalar sosyal yaşamına devam edebilir.

  Alt Çene Ameliyatının Getirileri Nelerdir?

  Çene estetiğinin getirileri, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  • Hastaların çene yapıları sebebiyle bozulan profil yapısı, ameliyat sonrasında kusursuz hale gelmektedir.
  • Kişilerin çene yapısından kaynaklanan problemler ortadan kalkacaktır. Çiğneme sorunları, yutkunma problemleri, konuşma bozuklukları ve ağzın kapanması sorunları, çene estetiği sonrasında tamamen giderilmektedir.
  • Ortodontik tedavi görecek hastalar, ameliyat sonrasında tedaviye başlayabilir.
  • Hastalarda görülen nefes alma problemleri tamamen sonlanacaktır.
  • Çene yapısındaki asimetrik problemler giderildiğinden, yüz hatları tamamen değişecektir.
  • Çene estetiği ağız içerisinden yapıldığından, hastaların iz problemiyle karşılaşma imkânı yoktur. Ağız içi yerine dış bölümden ameliyat tercih eden kişilerde de çene altında ufak bir iz dışında, hiçbir kesi iziyle karşılaşılmayacaktır.


  Çene Şekillerine Göre Estetik

  Aşağıda çenenin büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre uygulanacak yöntemler şöyledir;

  Çene Küçüklüğü

  Çenesi küçük olan hastalar çene dolgusu, çene implantı, çenenin ileriye alınması (çene cerrahisi) yöntemleriyle olması gereken boyuta getirilebilir.

  Çene Dolgusu

  Çene dolgusu işleminde herhangi bir iz olmaz. Ancak çene dolgusu işleminde abartılı bir dolgu yapılamaz. Acılı bir işlem değildir. Çene dolgusu kalıcılığı 1(bir) yıl ila 5(beş) yıl arasında değişmektedir.

  Çene İmplantı

  Çene implant işleminde ağız içinden dişle dudak arasında cerrahi bir operasyon ile kemik dokusuna benzer bir implantın, kemik ve deri arasına sabitlenmesi ile gerçekleşir. Çene implantı işlemi genel anestezi altında yapılır. Bir gün hastahene de kalmak gerekir. Kalıcılığı ömürlüktür.Normal hayata hemen dönülebilir. İlk günler sıvı gıdalarla 1 hafta beslenmesi gerekir. Mukoza kesilerekten implant yerleştirildiğinden, mokozanın iyileşnesi normal deriye göre daha hızlıdır. Çene implantının dışarıdan görünen bir izi yoktur.

  Çenenin İleriye Alınması

  Çenenin ileriye alınması yöntemi cerrahi bir yöntemdir. Çene cerrahı; radyolog, ortopedist, ortodontist ve plastik cerrahinin beraber, heyet halinde müdahale etmesi gereken bir operasyondur. Ağız içinde yapıldığında dışarıdan görünen bir iz yoktur. Fakat iyileşme süreci 1(bir) aya yakın sürmektedir. Çene kemiği kesilerekten Çeneye uzatma implantı takılaraktan gerçekleştirilir.

  Eğer kurbağa çene tabir ettiğimiz çenesiyle gıdısı aynı hizada olan hastalara uygulanması tavsiye edilir. Kurbağa çeneli tabiriyle ifade edilen hasta türüne girmediğiniz taktirde bu yöntem tavsiye edilmez. Dişlerin birbirine basmasında sıkıntı olan durumlarda uygulanması doğru olur. Aksi taktirde çene ucuna yapılacak implantla güzellik ve şekil kaygıları rahatlıkla giderilebilir.

  Çene Büyüklüğü

  Çene büyüklüğü olan hastalarda uygulanacak yöntem; çenenin törpülenmesi, çene kemiğine müdahale edilerekten kemiğin kısaltılması yöntemiyle, çene küçültülebilir. Çenesi sivri olanlarda törpüleme işlemi tavsiye edilir. Fakat çene törpülemeninde bir üst sınırı vardır. Bu işlemde hastanın çene ve yüz yapısı çok dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Ameliyat sonrasında hasta kontrole düzenli gelmeli, yemesine içmesine dikkat etmelidir. Hasta 1 (bir) ay sonra normal hayatına dönebilir.

  Üst Çene Küçüklüğü

  Üst çene küçüklüğü hastalarında uygulanması gereken yöntem, üst çenenin bağlı olduğu kemik dokusunun ölçümlenerek belirli bir miktar öne alınmak maksadıyla yerinden cerrahi yöntemlerle ayırıp tekrardan uygun konuma sabitlenip iyileşmesini beklemekle gerçekleşir. Üst çene küçüklüğü işleminde bir dişçi ve ortodontistin plastik cerrahla çalışması gerekir.

  Çene Ucu Estetiği

  Çene ucu estetiği; dolguyla hastanın amacına ulaşabileceği bir estetiktir. Abartılı bir işlem yapılmaması tavsiye edilir. Çene ucunu hafif belirginleştirmek, çukurları doldurmak şekil bozukluklarını gidermek için uygulanır. Çene ucu estetiğini estetik cerrahtan başkasına yaptırmayın.

  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.


  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

  Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.  Hızlı Arama   dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

   Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

   Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.   Hızlı Arama


    dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

    Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

    Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.    Ücretsiz Muayene Formu

     Copyright by Fatih Dağdelen 2018. All rights reserved.

     blank
     blank
     blank
     blank

     Hemen TIKLA ve ARA!

     (0507) 178 17 79

     Hemen TIKLA ve YAZ!

     (0507) 178 17 79