Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı düzeltme ameliyatı, alt ve üst göz kapağı için ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Bazı hastalarda sadece üst göz kapağı problemi oluşurken, bazı hastalarda sadece alt göz kapağı sorunları meydana gelmektedir. Aynı anda hem alt hem de üst göz kapağı operasyonu gerçekleştirilemediğinden, belirli aralıklarla iki bölgeye de estetik müdahale uygulanacaktır. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra ortaya çıkan göz kapağı problemleri, yaşlılığın ilk belirtileri olarak değerlendirilmekte ve yaş ilerledikçe artmaktadır. Göz kapağı derisinin hassas yapısı, ilerleyen yaşın ilk olarak göz kapağına etki etmesine yol açacaktır. Yaşlılık izlerinin belirli bir süre durdurulması amacıyla uygulanan göz kapağı estetiği, kesin çözüm olarak değerlendirilmese de yaşlılık izlerinin oluşumunu yavaşlatmakta ve belirli bir dönem durdurmaktadır.Göz Kapağı Estetiği Nedir, Ne İşe Yarar?

Göz kapağı ameliyatının kapsamı ele alındığında, yaşlılık sebebiyle göz kapaklarında oluşan sarkmalar, kırışıklıklar ve yağ birikintilerinin giderildiği söylenebilir. Göz kapağı estetiği için belirtilen yöntemler, alt ve üst göz kapağına göre değişiklik gösterir. Cilt yapısı, ilerleyen yaşla birlikte elastikiyetini yitirmekte ve zamanla kendini bırakmaktadır. Özellikle göz kapağının çevresindeki deri, formunu kaybetmeye oldukça meyillidir. Göz kapağı estetiği, göz çevresinde meydana gelen yaşlılık izlerinin belirli bir süreliğine durdurulmasına yardımcı olacaktır. Yaşlılığa karşı geliştirilen estetik operasyonlarından bir tanesi olan göz kapağı estetiği, kesin çözüm sayılmaz ve yaşlılık izlerini engellemez. Birkaç yıllığına çözüm oluşturacak göz kapağı estetiğinin, sürekli tekrarlanması mümkün değildir. Bölgeden deri kesilmesi ve göz kapaklarının gerilmesi şeklinde uygulanan ameliyat, tekrarlanmaya müsait değildir ve sürekli tekrarlandığında çeşitli komplikasyonlara yol açmaktadır.


Göz Kapağı Estetiği Bilgi Formu
  Üst Göz Kapağı Estetiğine İhtiyaç Duyulan Durumlar Nelerdir?

  Üst göz kapağının çökmesi ya da gözün üzerine sarkması gibi durumlar, göz kapağındaki yaşlılık izleri olarak değerlendirilmektedir. Üst göz kapağındaki deri, alt göz kapağından daha ince yapıdadır. Bu yapısı sebebiyle, 30 yaşından sonra yapısını bozmaya ve kendini bırakmaya başlar. Bu dönemlerde, kaşlar ve alın da aşağı doğru inmeye başladığından, göz kapağının derisi iyice bollaşacaktır. 50 yaş ve sonrası dönemde, üst göz kapağındaki kaslarda gevşemeler ve güç kayıpları meydana gelecektir. Kasların güç kaybetmesinin ardından, göz kapağı bollaşır ve göz kapağını destekleyen yağ yastıkçıkları daha belirgin hale gelir. Kaşları doğuştan aşağıda olan kişilerde, üst göz kapağı sorunları erken dönemde başlayacaktır. Aileden gelen kalıtsal özellikler, üst göz kapağı çukurlarını ve bollaşmalarını tetiklemektedir. Göz kapağı estetiği sayesinde, oluşan çökmeler, kırışıklıklar ve sarkmalar belli bir süreliğine ortadan kaldırılmaktadır.  Alt Göz Kapağı Estetiğinin Sebepleri Nelerdir?

  Alt göz kapağının bollaşması, sarkması, torbalaşması ya ve yağ birikintilerine sahip olması, göz kapağının estetiğe ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Özelikle 40’lı yaşlarda kendini belli eden bu durumlar, yaşlılık belirtileri olarak anılmaktadır. Alt göz kapağında oluşan yaşlılık belirtileri, yanakların durumuyla doğrudan bağlantılıdır. 40 yaş ve sonrasında, yanaklardaki yağ dokusu ve kaslar kendini bırakmaya başlar. Yanaklardaki güç kaybıyla, yanaklar aşağıya doğru sarkmaya başlayacaktır. Yanakların yer çekiminin etkisinde kalmasıyla birlikte, alt göz kapakları da aşağı doğru çekilmektedir. Alt göz kapağının derisi normalden daha ince hale geldiğinden, bölgede çöküntüler ve göz kenarlarında kazayağı adlı çizgiler görülecektir. Göz altlarında, hale şeklinde torbalar meydana gelir ve bu torbalar, yaş ilerledikçe daha da belirginleşir.

  Üst Göz Kapağı Estetiğinde Neler Yapılır?

  Üst göz kapağı ameliyatı yapılmadan önce, hastalardan alınacak göz kapağı derisi ve göz kapağı kaslarının oranları belirlenmektedir. Gerekli ölçüm ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra, hastalar ameliyata alınmaktadır. Üst göz kapağı ameliyatı için hastalara lokal anestezi ve damardan uyku ilacı verilecektir. Ameliyatın süresi en fazla 1 saat olarak belirlenmiştir ve bu süre, göz kapağından alınacak kas ve deri dokusunun miktarına göre değişiklik gösterir. Üst göz kapağı ameliyatında, sarkmaya yol açan zayıflamış kaslar, belirli oranda kesilmekte ve dışarı çıkarılmaktadır. Kaslar temizlendikten sonra, sarkmış deriden de belli bir parça kesilmektedir. Göz kapağında yeterli oranda gerginlik sağlandıktan sonra, göz kapakları göz çukurlarında sabitlenerek dikilir. Bazı hastaların göz çukurundaki yaş yastıkçıkları, olması gerekenden daha fazladır. Bu hastalardan, göz kası ve derinin haricinde fazla yağ yastıkçıkları da alınmaktadır. Operasyon tamamlandıktan sonra, hastalar odaya çıkarılmaktadır.  Alt Göz Kapağı Ameliyatında Yapılan İşlemler Nelerdir?

  Alt göz kapağı estetiği, üst göz kapağı estetiğine kıyasla daha kapsamlı ve daha uzun bir ameliyattır. Hastaların ameliyata alınmasından önce, yanaklardaki sarkmalar ve yaşlılık belirtileri değerlendirmeye alınır. İlk olarak, endoskopik cerrahi yöntemi kullanılır ve aşağı doğru sarkmış yanakların yukarı çıkması sağlanır. Daha sonra alt göz kapağının derisindeki bollaşma ve yağlanmaların giderilmesi için operasyona başlanacaktır. Alt göz kapağı ameliyatı, işlemlerin yoğunluğuna göre 4 saate kadar uzamaktadır. Alt ve üst göz kapağı ameliyatları, farklı zamanlarda gerçekleştirilir. Ameliyat için hastalara lokal anestezi ve uyku ilacı verilmektedir. Göz altında ortaya çıkan çukurlukların giderilmesi için yağ yastıkçıklarındaki birikintiler yayılmaktadır. Bölgedeki çöküntü ve kırışıklıklar, fazla miktardaki göz kapağı derisinden kaynaklanır. Formunu yitiren göz kapağı derisi kesilerek, bölgede gerginlik sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında, alt kirpik çizgisinde tüm dikişler toplanmakta ve göz kapağı sabitlenmektedir.

  Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Dönemi Nasıl İlerler?

  Göz kapağı estetiğinin iyileşmesi için ortalama 10 gün geçmelidir. Ameliyattan hemen sonra, hastalar odaya alınmakta ve birkaç saat içerisinde taburcu edilmektedir. Göz kapağının çevresinde ve göz bölgesinde, ameliyat sebebiyle morluk ve şişlikler oluşacaktır. Ortaya çıkan şişlik ve morlukların miktarının azalması için kişilerin iki yastıkla yatmaları ve başlarını hep yüksekte tutmaları gerekir. Göz çevresindeki şişliklerin ve morlukların kontrol altına alınması esnasında, göz çevresine soğuk kompres yapılmaktadır. Özellikle ameliyat sonrasındaki ilk 24 saat, göz çevresi şişlik ve morluklarının önlenmesi için etkili olacaktır. Oluşan ödemler ve morluklar, ameliyatın üçüncü gününden sonra azalmaya başlayacaktır. Ameliyattan hemen sonra arnika içerikli kremlerin kullanılmasıyla, oluşan morlukların azaltılması mümkündür. Ameliyattan sonraki birkaç hafta, sabahları göz kapaklarında şişlikler meydana gelmektedir. Oluşan şişlikler, gün içerisinde kendiliğinden yok olacaktır.  Göz Kapağı Estetiğinde İz Kalır Mı, İzler Nasıl Saklanır?

  Göz kapağı ameliyat izleri, ameliyat esnasında uzmanca saklanmaktadır. Ameliyat esnasında izlerin uzmanca saklanması, ameliyat sonrasında iz problemi yaşanmasının önüne geçecektir. Ameliyatın yapıldığı ilk dönemlerde, alt göz kapağı için kirpiklerin çevresinde, üst göz kapağı için de göz boşluğunda ince pembe renkli bir çizgi oluşmaktadır. Göz kapağı derisinin ince yapısı sayesinde, oluşan ince çizgiler 1 yıl içerisinde kendiliğinden kamufle olacak ve ayırt edilemeyecektir.

  Göz Kapağı Estetiğinden Sonra Oluşabilecek Sorunlar

  Göz estetiği sonrası ortaya çıkabilen riskler şunlardır:

  • Ameliyat esnasında ve ameliyat sonrası göz kapağında kanama
  • Göz kapağında enfeksiyon oluşumu
  • Göz içine kanamaya bağlı görme kayıpları
  • Alt göz kapağında aşağı doğru çekilme
  • Göz kapağı görüntüsünde değişiklik

  Belirtilen faktörler, oldukça nadir karşılaşılan göz kapağı estetiği sorunlarıdır. Ameliyatın birden fazla uygulanışı, alt göz kapağında çekilmelere neden olmaktadır. Belirtilen tüm riskler için bir alternatif geliştirilmiş ve tedavi yöntemi bulunmuştur.


  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

  Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.  Hızlı Arama   dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

   Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

   Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.   Hızlı Arama


    dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

    Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

    Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.    Ücretsiz Muayene Formu

     Copyright by Fatih Dağdelen 2018. All rights reserved.

     blank
     blank
     blank
     blank

     Hemen TIKLA ve ARA!

     (0507) 178 17 79

     Hemen TIKLA ve YAZ!

     (0507) 178 17 79