Jinekomasti

Jinekomasti

Erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan jinekomasti hastalığı, dünya genelindeki her üç erkekten bir tanesinde meydana gelmektedir. Görsel olarak fiziki formu değiştiren jinekomasti, iyi huylu benign şeklinde tabir edilmektedir. Özellikle bebeklik ve yaşlılık çağlarında ortaya çıkan jinekomasti, erkeklerin ergenlik döneminden itibaren başlamakta ve gelişimle birlikte ilerlemektedir. Jinekomasti sorunuyla karşılaşılan erkekler, psikolojik olarak bu rahatsızlığın etkilerini taşımaktadır.

Fiziken hiçbir hastalık belirtisi olmayan ya da hiçbir hastalığa yol açmayan jinekomasti, erkeklerin dış görünüşünü etkilediği için olumsuz karşılanmaktadır. Hormonal sebeplerle kendini gösteren meme büyüme problemi, ileri evrelerde kendiliğinden iyileşmez ya da ilaç takviyesiyle ortadan kaldırılamaz. Cerrahi operasyon uygulanarak, jinekomasti sorunu tamamen yok edilebilir.Jinekomasti Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Jinekomasti gelişimi, her yaş erkekte karşılaşılan durumlar arasındadır. Erkeklerin göğüs bölgesinin kadınlar gibi gelişmesine ve bölgedeki kasların yumuşayarak sarkmasına yol açan göğüs büyüme problemi, erkeklerin %34,6’sında ortaya çıkmaktadır. Erkeklerin fiziki yapılarını tahrip ettiği için psikolojik olarak problemlere yol açmaktadır. Tamamen hormonal ve fiziksel sebeplerle ortaya çıkan göğüs büyüme problemi, erkek ve kız bebeklerin tamamında görülmektedir. Çocukluk döneminde %90 oranla kaybolan bu problem, ergenlik döneminden itibaren yinelenmekte ve gelişim süresi boyunca ilerlemektedir. Sağlığı tehdit eden hiçbir unsuru bulunmamasına rağmen, uzun yıllardır devam eden ve herhangi bir tedavi uygulanmayan göğüs büyüme problemi sorunu, kendiliğinden yok olmamaktadır. Göğüs büyüme problemi evreleri ilerlediğinde, kişilere cerrahi operasyon uygulanacaktır.


Jinekomasti Bilgi Formu
  Jinekomasti Kimlerde Görülür, Kimler Risk Altındadır?

  Jinekomasti riski olan kişilerin özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

  Ergenlik çağındaki erkeklerde göğüs büyüme problemi oluşum riski çok yüksektir.
  Yaşı 50’nin üzerine çıkan erkekler, göğüs büyüme problemi oluşum riski taşımaktadır.
  Atletik güçlerini yükseltmek amacıyla anabolik steroid ve androjen tüketen kişilerde, ileri dönemlerde göğüs büyüme problemi oluşumu gözlemlenmiştir.
  Karaciğer hastalığı olan kişiler, göğüs büyüme problemi oluşumuyla karşılaşmaktadır.
  Böbrek hastalarında, hormonal değişim sebebiyle göğüs büyüme problemi oluşmaktadır.
  Tiroid bezlerinde nodül yetişen ya da tiroit hormonlarındaki düzensizlik sebebiyle guatr olan kişiler, göğüs büyüme problemi riski altındadır.
  Obezite ya da obeziteye yakın değerde kilosu bulunan kişiler, kiloya bağlı olarak göğüs büyüme problemi sorunuyla karşılaşabilirler.

  Bebeklerin tamamında, göğüs büyüme problemi temelli meme büyümesi görülmektedir. Bebeklerde oluşan göğüs büyüme probleminin devamlılığı yoktur ve büyüme döneminde kendiliğinden kaybolur.

  Göğüs Büyümesi Probleminin Oluşumunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

  Jinekomastiye sebep olan durumlar ve bu faktörlerin etkileri aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  Hormonal Değişimler: Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonunun normalden daha fazla salgılanmasıyla, kişilerde göğüs büyüme problemi gelişimi gözlemlenmektedir. Östrojen hormonunun artmasının yanında, testosteron hormonunun azalmasıyla da göğüs büyüme problemi gelişimiyle karşılaşılmaktadır.
  İlaç Kullanımı: Prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar, AIDS tedavisi için gelişen ilaçlar, antidepresanlar, anti anksiyete ilaçlar, antibiyotikler ve bu ilaçlara bağlı olarak gelişen yan etkiler, göğüs büyüme problemi oluşumunu tetiklemektedir. Kanser tedavisi süresince kemoterapi alan hastalarda da göğüs büyüme problemi gelişimi gözlemlenmektedir.
  Alkol & Sigara: Çok fazla alkol ve sigara tüketen kişilerde, hormonal etkilere bağlı olarak göğüs büyüme problemi gelişmektedir. Alkol ve sigaranın yanında, esrar, eroin ve kokain gibi uyuşturucu madde tüketimi de göğüs büyüme problemi oluşumuna yol açmaktadır.
  Hastalıklar: Erkeklerde hormonal bozukluklara sebep olan hastalıklar, göğüs büyüme problemi oluşumunu tetiklemektedir. Jinekomasti gelişimine sebep olan hastalıkların başında, kanserler yer almaktadır. Testis ve hipofiz bezinde meydana gelen tümörler, tiroit hormonlarının yüksekliğine bağlı guatr ve tiroit hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer yetmezliği, hipofiz bezinin yetersizliğine bağlı gelişen hastalıklar ve erkeklerdeki testosteron üretimini engelleyen tüm hastalıklar sonucunda göğüs büyüme problemi oluşmaktadır.

  Yukarıdaki etkenlerin haricinde, sürekli aç kalmak ya da düzensiz beslenmek gibi durumlarda da göğüs büyüme probleminin oluşumu görülmektedir.

  Jinekomasti Belirtileri Nelerdir, Göğüs Büyüme Sorunu Nasıl Anlaşılır?

  Jinekomasti bulguları olarak değerlendirilen durumlar şunlardır:

  Göğüslerde ve meme uçlarında hassasiyet gelişimi
  Meme yapısında şişlikler oluşması
  Memelerin etrafında ve memelerin ucunda ağrıların ve acıların oluşması
  Bir ya da iki memede birden görülen akıntılar
  Göğüslerden birinin diğerinden daha fazla gelişmesi ve aradaki farkın gözle görülebilmesi
  Meme ucunun alt kısmında ortaya çıkan yumrular ve bu yumruların elle hissedilmesi
  Jinekomasti belirtilerinden bir ya da birkaç tanesiyle karşılaşan kişiler, uzman kontrolünden geçerek tedaviye başlamalıdır. Erken evrede tedavi edilen jinekomasti, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yok edilebilir.

  Jinekomasti Teşhisi Nasıl Konulur?

  Jinekomasti muayenesi ve hastalığın teşhisi aşamasında, doktor tarafından hastaların sağlık hikayeleri dinlenmektedir. Geçmişte kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar, beslenme düzeni, alkol ve sigara tüketimi, uyuşturucu madde tüketimi ve mevcutta bulunan hastalıklar gibi birçok detay incelenmektedir. Sağlık geçmişi tarandıktan sonra, elle muayene yapılacaktır. Meme dokusunun yapısı muayene edildikten sonra, karın bölgesi ve cinsel organ muayene edilecektir. Fiziki muayenenin yanında, kan testleri yapılmakta ve hastalar mamogram cihazında muayene edilmektedir. Jinekomasti muayenesinde ve teşhisinde faydalanılan diğer uygulamalar, bilgisayarlı tomografi çekimi, doku biyopsisi ve manyetik rezonans görüntülemeleridir. Belirtilen yöntemler arasından uygun olanlar belirlendikten sonra, hastalar muayeneye alınır ve göğüs büyüme teşhisi konulur.

  Jinekomasti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Jinekomasti tedavi çeşitleri ve bu tedavilerin özellikleri şu şekildedir:

  İlaç Tedavisi: Göğüs Büyüme sorununun erken dönemde teşhis edilmesi şartıyla kullanılan tedavi yöntemidir. Meme kanserini önlemek için kullanılan ilaçlar, jinekomasti tedavisinde de etkilidir. Meme dokusunda meydana gelen şişkinlikler ve ağrılar, ilaçlarla hafifletilmektedir.
  Hormon Tedavisi: Asıl adı testosteron replasman olan hormonal tedavi sayesinde, erkeklerde ortaya çıkan östrojen hormonları azaltılır ve testosteron seviyesi yükseltilir. Jinekomasti gelimiyle testosteron seviyesi arasında herhangi bir alaka olmadığı zaman, hormon tedavisi kullanılmamaktadır.
  Ameliyat: Göğüs Küçültmenin son evresinde kullanılan ve kesin çözüm oluşturan yöntemdir. Tamamen estetik sebeplerle gerçekleştirilen göğüs küçültme ameliyatı, göğüs bölgesinde biriken derinin giderilmesini ve göğüslerin olması gereken boyutlara getirilmesini sağlamaktadır.

  Jinekomasti Ameliyatının Özellikleri Nelerdir, Ameliyat Nasıl Yapılır?

  Jinekomasti cerrahi müdahalesi, meme bezi sebebiyle ortaya çıkan meme büyümesini engellemek amacıyla uygulanmaktadır. Göğüs küçültme ameliyatı öncesinde, küçük bir endoskopik kamera yardımıyla hastaların meme dokusu incelenmektedir. Ameliyat esnasında, hastalara genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat esnasında, içeriye sokulan minik kameralarla meme dokusu temizlenmektedir. Göğüs Büyümesini tetikleyen faktör meme bezlerinin gelişimi olduğunda, meme başının hemen altından küçük bir kesi açılmakta ve göğüs büyüme problemini tetikleyen parça dışarı çıkarılmaktadır. Yağ dokusu sebebiyle ortaya çıkan göğüs büyüme problemi, hastaların meme bölgesine liposakşın uygulayarak giderilmektedir. Göğüs Büyüme ameliyatı çok basit olduğundan, kısa sürede tamamlanmakta ve hastalar dinlenmeye alınmaktadır.

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıl İlerler?

  Jinekomasti ameliyatı iyileşme süreci, ameliyatın çok hafif olması sebebiyle hızla gelişmektedir. Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen göğüs büyüme ameliyatı sonrasında, hastalar uyanır uyanmaz taburcu edilecektir. Genel anesteziyle ameliyata giren kişiler, 1 gece hastanede yatmak zorundadır ancak, lokal anesteziyle ameliyat olan kişiler, aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında, göğüs bölgesinde şişlikler ve ödemler meydana gelecektir. Bölgede oluşan şişlik ve ödemler, 2 haftada yok olmaktadır. Ameliyat bölgesinde herhangi bir komplikasyon gelişmemesi için 3 gün yatarak dinlenmek gerekir. 3 günlük dinlenme süresi içerisinde, kol ve omuz bölgesine fazla ağırlık verilmemelidir. Ameliyatın üçüncü gününden itibaren, çok sıcak ya da çok soğuk olmaması ve çok uzun sürememesi koşuluyla, ilk duşun alınmasına izin verilmelidir. Ameliyat sebebiyle oluşan ağrı ve sızılar, ağızdan alınacak ağrı kesicilerle giderilmektedir. Göğüs Büyüme ameliyatı sonrasında bölgenin kendini toparlayabilmesi için hastalara jinekomasti korsesi takılmaktadır.


  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.


  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

  Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.  Hızlı Arama   dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

   Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

   Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.   Hızlı Arama


    dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

    Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

    Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.    Ücretsiz Muayene Formu

     Copyright by Fatih Dağdelen 2018. All rights reserved.

     blank
     blank
     blank
     blank

     Hemen TIKLA ve ARA!

     (0507) 178 17 79

     Hemen TIKLA ve YAZ!

     (0507) 178 17 79