Liposuction

Liposuction.jpeg


Liposuction

Liposakşın uygulaması, bölgesel olarak biriken ve kendi kendine yok edilemeyen yağların alınmasını sağlamaktadır. Bölgesel çapta birikmiş kalıcı yağların vücut dışına atılması içim uygulanan liposakşın, kesi olmadan küçük deliklerle gerçekleştirilir. Uygulama esnasında, yağ biriken bölgelere minik delikler açılır ve kanüller yardımıyla içerdeki fazla yağlar dışarı çıkarılır. Liposuction uygulamasından sonra, hastalar daha orantılı vücutlara sahip olacaktır. Uygulamanın ardından, hastaların yeniden kilo almaması için düzenli beslenmeleri ve egzersizleri bırakmamaları gerekecektir. Liposakşın talebinde bulunan kişiler, uygulama sonrasında biriken yağlarından kurtulurlar. Liposakşın esnasında hastalara anestezi uygulandığından, işlemin tamamen steril ve donanımlı bir ameliyathanede gerçekleştirilmesi gerekir.


Liposakşın Hakkında Merak Edilenler

Liposakşın operasyonu, kilo verme çalışmalarına ve egzersizlerine rağmen bölgesel yağlardan kurtulamayan kişiler için uygulanmaktadır. Bilinenin aksine, liposakşın uygulamasıyla kilo verilmesi mümkün değildir. Operasyonun amacı bel, kalça, kol ve basen gibi sporla hareket ettirilmesi mümkün olmayan yerlerdeki yağların giderilmesidir. Çok hızlı kilo alıp veren kişilerde, bir daha kaybolmayacak bölgesel yağlar ve deri sarkmaları meydana gelmektedir. Liposakşın uygulamasıyla, bölgede biriken ve vücut formunu etkileyen fazlalık yağlar dışarı çıkartılmaktadır. Bölgedeki kaybolmayan yağlar dışarı alındıktan sonra, ihtiyaca göre vücut şekillendirme ameliyatı ya da deri ameliyatı uygulanacaktır.


Online Estetik Danışma Formu


  Liposuctionın Öncesinde veya Sonrasında Ek Tedavi Uygulanmalı Mıdır?

  Yağ aldırma işleminin öncesinde ve sonrasında gereken ek tedaviye bakıldığında; lenf drenajını arttıran endomoloji tedavileri ve LPG, hasta için oldukça faydalı olmaktadır. Ayrıca hastanın süreç içerisinde kendi kendine ilgili bölgeye masaj yapması da iyileşme hızını arttırabilmektedir.

  Liposuction Sonrasında Oluşabilecek Problemler Nelerdir?

  Yağ aldırma operasyonu sonrasında karşılaşılabilecek komplikasyonlara bakıldığında; kanama ve enfeksiyon riski olmaktadır. Ancak ciddi bir kanamanın yaşanmayacağı bir operasyondur. Morarma görülebilmesi mümkündür. Operasyondan sonraki beşinci günde; kızarıklık, ateş veya şişlik görülüyor ise bu durumda enfeksiyon olduğu düşünülmelidir. Enfeksiyonun temizlenebilmesi için ise; antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca çok nadir de olsa cilt kaybı olabilmektedir. Aynı bölgeye ikinci kez yağ aldırma operasyonu yapılması ve bölgeye yoğunlaşılması durumunda, bu komplikasyon ile karşılaşılabilmektedir. Ameliyattan önceki ve sonraki 2 hafta sigara kullanılmamalıdır. Aksi takdirde cilt kaybı yaşanabilme riski arttırılabilmektedir.


  Liposuction


  Liposuction Kimler İçin Uygundur?

  Liposakşın yaptıracak kişiler, ilk olarak alanında uzman bir doktora başvurmalıdır. Liposuction uygulaması, zayıflamak isteyen kişiler için ideal bir yöntem değildir. Obezlik problemi yaşayan kişiler, liposakşın sonrasında kilo veremezler. Liposakşın sonrasında, tüm vücuttaki yağlardan kurtulmak gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Belirlenen bölgelerle sınırlı olmak şartıyla, hastaların uygulamalarına rağmen yakılamayan yağlar için liposakşın uygulanmaktadır. Liposakşın sonrasında, hastaların tekrardan kilo alması ve aynı bölgede yeniden yağlanma yaşanması söz konusudur.

  Liposakşın için belirtilen yöntemler, dirençli yağ kütlelerinin parçalanarak vücuttan çıkarılmasını sağlarken, hastaların aynı yaşam düzenine devam etmesi durumunda, tekrardan yağ kütlesi oluşumu söz konusudur. Aşırı kilo problemi bulunan kişiler, ilk olarak diyetisyene başvurmalı ve fazla kilolarının yakımı için düzenli beslenme ve spor alışkanlığı edinmelidir. Spor ve diyet sonrasında yakılamayan bölgesel yağ kitleleri, liposakşın sonrasında vücuttan çıkarılarak, vücut şeklinin orantılı olması sağlanacaktır. Deri elastikiyeti, ilerleyen yaş sebebiyle kendiliğinden kaybolacağından, yaşı çok fazla olan kişilerin liposakşın yaptırmasına izin verilmemektedir.


  Yağ Aldırma Operasyonunu Ne Zaman Etkisiz Kalır?

  Liposakşını etkisiz kılan faktörler, kişilerin vücut yapısı ve yaşam tarzına göre belirlenmektedir. Sürekli sağlıksız ve dengesiz beslenen kişiler, obezite hastaları, egzersiz ve spordan uzak duran kişiler ve ilerleyen yaş sebebiyle deri gerginliğini yitirmiş kişiler, liposakşın sonucunda verim alamazlar. Liposakşın uygulanan bölgelerin, bir daha yağlanmayacağı ya da bu bölgelerden bir daha kilo alınmayacağı gibi bir düşünce mevcuttur. Bu düşünceyle liposakşın talebinde bulunan kişiler, istedikleri sonucu elde edemezler çünkü, vücudun sürekli yağ tutması sebebiyle, işlem yapılan bölgelerde de tekrardan yağlanmalar görülecektir. Bölgesel olarak fazla yağlanma probleminin yanında, deri sarkması ve fazla deri problemi de olduğu zaman, yağ alımının ardından deri miktarı daha da artacaktır. Liposakşınla, bölgede bulunan fazla deriler yok edilemez ve deriler için ek operasyona ihtiyaç duyulur.

  Liposuctionın Zararı Var Mıdır?

  Yağ aldırmanın zararının olup olmaması, yapılan işleme bağlı bir durumdur. Eğer işlem sırasında alınması gerekenden daha fazla yağ alınmamış ise; bu durumda herhangi bir zarar ile karşılaşılmamaktadır. Ancak liposuction yaptıran kişiler eğer bunu sadece kısa vadede kilolarından kurtulmak için bir araç olarak görür iseler; yaşamlarına dikkat etmedikleri sürece bu işlem işe yaramayabilmektedir. Dolayısı ile uzun vadede kilolarını koruyamadıkları için hayal kırıklığına uğrayabilmeleri mümkündür.

  Liposakşın Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

  Liposakşın uygulanacak bölgeler, genellikle kilo almaya ve yağ kütlesi biriktirmeye meyilli yerlerdir. Liposakşın uygulaması, egzersiz ve beslenme çalışmalarının yeterli olmadığı durumlarda, bölgelerdeki yağ dokularını düzenleyecektir. Liposakşın uygulamasının yapılabileceği bölgeler şu şekilde sıralanabilir:

  Kalçalar
  Göbek, karın ve bel çevresindeki yağlanmalar
  İç ve dış uyluk bölgeleri
  Diz kapaklarının yan yana geldiği üst bölgeler
  Boyun ve gıdı bölgesi
  Kolların üst bölümü
  Meme bölgesi

  Genellikle basen ve çevresinde biriken yağ dokuları, kişilerin liposakşın talebini artırmaktadır. Spor ve düzenli beslenme sonrasında, erişmesi mümkün olmayan yağ kalıntıları tespit edilecektir. Uzmanlar tarafından, bu bölgelerdeki yağların kendiliğinden giderilemeyeceği onaylandığında, hastaların liposakşın talebinde bulunması gerekecektir.
  Liposakşın İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

  Yağ aldırma iyileşme dönemi içerisinde, yağ alımı yapılan bölgeler için hazırlanmış özel korseler kullanılmalıdır. Liposakşın uygulamasında, bölgede biriken yağ kütleleri parçalanmakta ve vücuttan dışarı atılmaktadır. İşlem yapılan bölgedeki yağ kütlelerinin hacim kazanması için ameliyat sonrasında korse kullanımı şarttır. Kullanılması gereken korselerin takılma süresi, kişilerin aldırdıkları yağ boyutuna ve operasyon yapılan bölgeye göre, 4 ila 8 hafta arasında değişiklik gösterecektir. Liposakşın uygulaması tamamlandıktan ve hastalar odaya alındıktan sonra, uygulama yapılan yerlere buz masajı uygulanmalıdır.

  İlk 24 saatlik süreç içerisinde, 15 dakika aralıklarla buz masajına devam etmek gerekir. Ameliyat yerlerinde, ilk 10 gün boyunca ödem ve morluklar oluşacaktır. Oluşan ödemlerin ve morlukların giderilmesi için özel kremler kullanılmalıdır. Bölgenin hareket ettirilmemesi ve bölgeyi zorlayacak ağır hareketlerin yapılmaması, ödem ve morlukların erkenden yok olmasına yardımcı olmaktadır. Ameliyattan 7 gün sonra, liposakşın girişi yapılan yerlerdeki dikişler alınmaktadır. Liposakşın uygulamasından sonraki 3 hafta içerisinde, hastaların günlük yaşantılarına dönmelerine izin verilmektedir. Çok ağır olmamak şartıyla, 3-4 hafta içerisinde bireysel egzersizlere devam edilebilir. Uygulama yapılan yerlerdeki ağrı ve sızıların giderilmesi için ağız yoluyla ağrı kesici kullanılmaktadır.

  Liposuctionın İşe Yaramadığı Durumlar Nelerdir?

  Liposuctionın etkisiz olduğu haller; işlemi yaptıran kişinin yaşam şekline dikkat etmediği hallerdir. Kişinin tekrar kilo almamak için buna uygun şekilde yaşaması gereklidir. Yediklerine dikkat eden, düzenli egzersiz yapan kişiler tekrar kilo almadığı sürece yaptırdıkları işlemin faydasını görebilmektedirler. Sık sık kilo alıp vermeye meyilli olan bir metabolizmaya sahip kişiler, yeniden kilo almalarına engel bir oluşturmadığı için liposuctionın faydasını göremeyebilmektedirler. Ayrıca bölgesel olarak yağ fazlalığı olan kişilerin deri sarkmalarının toparlanması için liposuction yaptırmak işe yaramamaktadır. Selülitlerden kurtulmak veya karın duvar sarkmalarını gidermek gibi işlemler liposuction ile yapılamamaktadır.


  Liposuction

  Vaser Liposakşın Nedir, Uygulama Detayları Nelerdir?

  Vaser yağ aldırma operasyonunun uygulanışı şu şekildedir:

  Vaser liposakşın ameliyatında, deri altındaki yağ kütlelerinin parçalanabilmesi için bölgeye bir sıvı enjekte edilmektedir.
  Sıvı enjekte edilen bölgeye, daha sonra özel bir cihazla ultrason enerjisi gönderilmektedir.
  Ultrason enerjisi sayesinde, bölgedeki yağ dokularıyla diğer sinir ve kas dokuları birbirinden ayrılmaktadır.
  Ayrılan yağ dokuları, son olarak aspire edilmekte ve vücuttan ayrılmaktadır.

  Vaser liposakşında, ultrason enerjisiyle bölge çalkalandığından, bölgedeki kas ve sinir dokularına zarar verilmeden yağlar aspire edilmektedir. Vaser liposakşın sonrasında, hastalarda daha az boyutlarda morluk ve ödem görülmektedir. Bölge çok zorlanmadığından, deri yapısı da korunur ve kişilerin iyileşme süreci hızlandırılır.


  Bodyjet Liposakşın Nasıl Uygulanır?

  Bodyjet yağ aldırma işlemleri, vücuttan alınan yağlarla dolgu yapılacağı zamanlarda kullanılmaktadır. Bir bölgeden alınan yağların, yağ enjeksiyon uygulamasında kullanılması için geliştirilen bodyjet liposakşında, makine içerisinden yağ kütlelerine doğru su püskürtülmesiyle, yağ dokularının hareket etmesi sağlanır. Yerinden sökülen yağ dokuları, bölgeye sokulmuş özel tüpler yardımıyla dışarı çekilir ve havayla temas etmeden, özel işlemler için başka bir yere alınır. Bodyjet liposakşın esnasında, yağ dokusu haricindeki tüm hücre ve yapılar ayrıştırılmakta ve sadece yağ dokuları çıkarılmaktadır.

  Liposuction Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

  Yağ aldırmanın olumsuzlukları ve operasyon sonrası hastalarda görülebilecek komplikasyonlar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:
  Liposakşın uygulanan bölgedeki derinin kendini toparlayamaması sonucunda, bölgede deri sarkmaları ve fazla deriler meydana gelecektir.
  Çok nadir görülse de damarların eterli düzeyde çalışmaması sonucunda, hastalarda deri kaybı yaşanabilir.
  Liposakşın yapılan bölgelerde, geçici olarak his kaybı yaşanmaktadır.
  Özellikle ultrasonik liposakşınla ortaya çıkan deri yanığı problemi, yanık tedavisiyle ortadan kalkmaktadır.
  Daha önce doğum yapan ya da fıtık ameliyatı geçiren kişilerde, karın liposuction uygulaması sonrası karın duvarı delinmesiyle karşılaşılabilir.
  Kronik hastalığı bulunan kişiler, ameliyat sonrasındaki narkoz etkisinde kalabilir ve kişilerde hastalıklara bağlı olarak komplikasyon gelişebilir.

  Liposuction Ameliyatının Teknikleri Nelerdir?

  Yağ aldırma teknikleri şu şekildedir:

  Islak teknik, diğer bir adı ile tümesan teknik; genellikle liposuction işlemlerinde tercih edilen tekniktir. Sıvı ile şişirilen yağ hücrelerine emme işlemi uygulanması ile yapılmaktadır. Deri üzerindeki kesilere 2 ile 6 mm arasında bir çapa sahip olan ince borucuklar ile vakum yapılmaktadır.
  Ultrasonic liposuction kullanıldığında; işlemin yapılacağı bölgeye küçük borucuklar ile ulaşılmaktadır. Ancak yağ hücrelerinin yumuşatılabilmesi için ultrasonik titreşimler verilmektedir. Bu sayede yağ hücrelerinin emilimi gerçekleşebilmektedir.
  Lazer liposuction tekniği ile yağ hücrelerinin olduğu bölgeye lazer ışını gönderilmektedir. Hücrelerin katı halden sıvı hale geçmesi ve yağ hücrelerinin emilebilmesi için en az hasar ile uygulanabilecek tekniktir.

  Liposuction İçin Doğru Zaman Nasıl Belirlenmelidir?

  Yağ aldırma operasyonu için doğru zaman, kişinin kilo verme işleminin sonlandığı zamandır. Diyet yapan kişilerin daha fazla kilo veremedikleri sürece girmeleri ile beraber bu işlemi yaptırmaları uygundur. Yeni doğum yapmış kişilerin ise; doğumdan 1 yıl sonra bu işlemi yaptırmaları daha faydalı olmaktadır. Çünkü bir yıl içerisinde sarkıklıklar ve çatlaklar tam olarak ortaya çıkabilmektedir. Hamileliğe engel olabilecek bir işlem değildir. Ancak yakın zamanda hamile kalmayı planlayan kişilerin doğumdan sonra bu işlemi yaptırmaları daha mantıklı olmaktadır.

  Liposuctionın İyileşme Süresi Ne Kadardır?

  Liposuctionda iyileşme dönemi, ortalama 1 hafta ile 3 hafta arasında bir sürede gerçekleşmektedir. Bu süreçte işlemi yaptıran kişilere özel korse kullanması tavsiye edilmektedir. Korsenin kullanılma süresi; alınan yağ dokusunun miktarına ve kişinin ameliyatının nasıl geçtiğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 4 hafta ile 8 hafta arasında bir süre kullanılması gerekmektedir. Dikişlerin alınması için ameliyattan sonra 1 hafta geçmesi gerekmektedir. Liposuction sonrasında günlük rutin hayatına dönebilmesi veya işe yeniden başlayabilmesi için ise; ortalama 1 ile 3 hafta arasında bir süre geçmesi gerekmektedir. Normal egzersiz yapabilmek için ise ameliyattan 3-4 hafta sonrası beklenmelidir.


  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.


  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

  Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.  Hızlı Arama   dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

   Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

   Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.   Hızlı Arama


    dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

    Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

    Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.    Ücretsiz Muayene Formu

     Copyright by Fatih Dağdelen 2018. All rights reserved.

     blank
     blank
     blank
     blank

     Hemen TIKLA ve ARA!

     (0507) 178 17 79

     Hemen TIKLA ve YAZ!

     (0507) 178 17 79