Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonu, estetik amaçlarla gerçekleştirilse de bazı durumlarda hastaların karşılaştığı medikal problemleri ortadan kaldırmak amacıyla da uygulanabilir. Cerrahi müdahaleyle gerçekleştirilen meme küçültme operasyonu, göğüslerin yapısının bozulması, normalden çok daha büyük olması, sırt ve boyun ağrılarına neden olması ya da kişilerin talepleri üzerine gerçekleştirilmektedir. Estetik kaygılarla uygulanan meme küçültme operasyonunun yanında, bir ya da birden faza göğüs operasyonu uygulanabilir. Kişilerin talep ve ihtiyaçlarına göre belirlenen blok ameliyatlar, hastaların aynı anda birçok estetik operasyon geçirmesine yol açmaktadır. Meme küçültme ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler, estetik cerrahlara taleplerini bildirmeli ve ameliyata uygun olup olmadıklarını belirlemelidir.Meme Küçültme Ameliyatına Sebep Olan Durumlar

Göğüs küçültme ameliyatının nedenleri arasında yer alan faktörler aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Göğüslerin büyüklüğü ve sarkması sebebiyle ortaya çıkan, sırt ve boyun ağrıları göğüs küçültme ameliyatının sebeplerindendir. Ameliyat sonrasında, meme boyutu normal değerlere indirgenir ve ağrılar sonlanır.
 • Meme başının aşağıya doğru sarması sebebiyle, meme formu bozulmaktadır. Estetik görüntüyü etkileyen bu durum, meme küçültme operasyonunun sebepleri arasındadır. Operasyon esnasında, meme dikleştirme uygulaması da yapılacaktır.
 • Meme sarması sonucunda, memenin altında pişik ve yaralar oluşmaktadır. Bu yaraların ortadan kalkması için meme küçültme ve dikleştirme operasyonları gerçekleştirilir.
 • Göğüs bedeninin normalden büyük olması, kişilerin çamaşır bulma imkanını kısıtlamaktadır. Kozmetik açıdan problem olan bu durum, kişilerin göğüs küçültme ameliyatı yaptırmasına yol açmaktadır.
 • Göğüslerin oluşturduğu ağırlık sebebiyle, erken dönemde omuzlarda çökmeler görülmektedir. Omuzların çökmesi ve duruş bozuklukları, meme küçültme ameliyatının sebepleri arasındadır.
 • Spor ve egzersizlerin kısıtlanması sebebiyle, kişiler göğüs küçültme ameliyatını tercih etmektedir.

Göğüsleri çok büyük olan kişiler, ileri yaşlarda kamburluk gibi sorunlarla karşılaşırlar. Sadece kişilerin talepleri üzerine gerçekleştirilen meme küçültme operasyonları, bazı durumlarda zorunlu olarak yapılmaktadır.


Meme Küçültme Bilgi Formu
  Meme Dikleştirme Operasyonunun Genel Özellikleri

  Göğüs dikleştirme ameliyatının özellikleri aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

  • Göğüs dikleştirme operasyonu sırasında, meme dokularının üstüne silikon protez yerleştirilmektedir.
  • İç yapısı ve dış katmanları tamamen silikon malzemeden üretilen protez, memede doğal görüntü oluşturacaktır.
  • Meme başının yok olmaması ve göğüs yapısının formunda herhangi bir değişiklik bulunmaması, meme dikleştirme operasyonunun doğallığını kanıtlamaktadır.
  • Hastalar göğüs dikleştirme operasyonundan hemen sonra, iyileşme sürecine girer ve yakın zamanda sosyal hayatlarına devam edebilir.
  • Meme protezlerinin ağır olmaması ve göğüs yapısına benzer yumuşaklıkta olması, kişilerin meme protezlerini unutmalarını ve gerçek göğüslere sahip olduklarını düşünmelerini sağlayacaktır.

  Göğüs dikleştirme operasyonu sayesinde, sarkan ya da form kaybeden göğüsler eski haline geri dönecektir.  Meme Küçültme Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

  Meme küçültme operasyonunun işleyişi ve bu ameliyatın temel karnesi, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  • Göğüs küçültme ameliyatı için hastalara genel anestezi uygulanmaktadır.
  • Sadece tam donanımlı hastanelerin ameliyathanelerinde gerçekleştirilen operasyon, toplamda 2 saat sürmektedir.
  • Ameliyat esnasında, memenin alt çemberine kesiler açılmaktadır. Bu kesiler içerisinden, süt ve meme dokusu haricindeki yapılar çıkarılmakta ve göğüsler, istenen boyutlara getirilmektedir.
  • Ameliyat sonrasında, kesi açılan yerler dikilmekte ve fazla geri, meme katlantının tam ortasında toplanmaktadır.
  • Ameliyat sonrası hastalar uyandığında, taburcu olarak evlerine gönderilecektir.

  Meme küçültme ameliyatından sonra, hastalara derhal sporcu sutyeni giydirilir. Ameliyattan sonraki ilk 10 gün, ameliyat yerlerinde morarma, şişlik, ağrı ve sızlamalar görülmektedir. Ameliyattan sonraki 3-4 gün boyunca hastalara pansuman yapılmakta ve iyileşme süreci beklenmektedir.

  Meme Küçültme Ameliyatı İz Bırakır Mı?

  Meme küçültme ameliyat izleri, operasyonun boyutuna göre değişecektir. Çok küçük bir operasyon sonrasında, açılan kesilerin izleri fark edilmeyecek derece minik olabilir. Ancak büyük çaplı göğüs küçültme ameliyatı yapıldığında, ameliyat bölgesine dair bir miktar iz kalması söz konusudur. Meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatı gibi estetik cerrahi müdahaleler, iz bırakılmadan gerçekleştirilememektedir. Ameliyat esnasında memenin alt bölümünde kesi açıldığından ve bu kesi sonrasında, kalan deri toplandığından, göğsün alt çemberinde yarım daire şeklinde kesi izi oluşmaktadır.

  Meme başının hizasına gelen en alt bölgede, bu kesik derinin katlanma bölgesi bırakılır ve tüm deri bu alanda birleştirilir. Yeni geliştirilen teknikler sayesinde, meme küçültme operasyonunda meme çevresinde daire izi bırakılmamakta ve tüm kesiler meme ucunun alt kısmında toplanmaktadır. Tamamen izsiz bir ameliyat mümkün olmamakla birlikte, sadece meme başının altında kalan ve ilk bakışta fark edilmeyen ameliyat iziyle operasyon tamamlanabilir.  Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Yaptırmalıdır?

  Meme küçültme cerrahi müdahalesine girmesi gereken ya da bu ameliyatı yaptırmaya uygun bulunan kişiler aşağıda açıklanmıştır:

  • Göğüs küçültme operasyonu, her kadın için uygun değildir.
  • Göğüslerinde orta düzeyde sarkma olan kişiler, göğüs küçültme ameliyatı yerine farklı cerrahi müdahaleleri tercih etmelidir.
  • Çok ileri derece göğüs sarkması yaşayan kişiler, göğüs küçültme ameliyatına uygun sayılmaktadır.
  • Göğüsleri sebebiyle sırt ağrısı çeken kişiler, göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme ameliyatlarını aynı anda olabilirler.
  • Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında belli bir miktar iz kalacağından, izlerin kişileri rahatsız etme durumuna göre de ameliyat uygunluğu belirlenmektedir.

  Göğüs küçültme ameliyatı için estetik cerrah muayenesinden geçilmesi ve ameliyata uygun olunup olunmadığının teyit edilmesi gerekir. Cerrahlar tarafından yapılan inceleme sonucunda, ameliyatın gerekliliğine kanaat edilirse, göğüs küçültme ameliyatı gerçekleştirilecektir.

  Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

  Meme küçültme operasyonunun riskleri ele alındığında, ameliyatın herhangi bir riski bulunmadığı ve herhangi bir probleme sebep olmadığı söylenebilir. Meme küçültme ameliyatı öncesinde, hastalara tüm tahliller ve ölçümler yapılmaktadır. Sadece ameliyatı kaldırabilecek hastalara uygulama yapıldığından, ameliyat sonrası yan etkilerle karşılaşılmaz.

  Meme küçültme ameliyatının, meme kanserine sebep olup olmadığı konusunda da kafalarda soru işaretleri belirmektedir. Ameliyat öncesinde, mamografi ve diğer tüm ölçümler yapıldığından, hastaların meme kanseri riski olup olmadığı belirlenmektedir. Kanser bulgusuna rastlanan kişiler ameliyat edilmemekle birlikte, ameliyat da meme kanserine yol açmayacaktır.  Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi Nasıl İlerler?

  Göğüs küçültme iyileşme süreci, hastaların karşılaşacağı komplikasyonlar ve iyileşme dönemi hakkındaki tüm detaylar belirtilmiştir:

  • Göğüs küçültme operasyonu tamamlandıktan sonra, hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Genel anestezi uygulandığından, ihtiyaca göre 1 gece hastanede yatılması gerekebilir.
  • Ameliyat sonrasında, 3-4 gün yatarak dinlenmek gerekir.
  • Çok büyük göğüsler için uygulanan küçültme operasyonlarında, göğüslere sıvı engelleyici dren takılmaktadır. Drenler çekildikten ve göğüslerin pansumanı yapıldıktan sonra, hastalara sporcu sutyeni giydirilmektedir.
  • Sporcu sutyeninin amacı, ameliyattaki dikişlerin kaynaması ve memenin formunun değişmemesidir.
  • Hastalar sporcu sutyeninden sonra taburcu edilmekte ve evde yatış için uyarılmaktadır. Ortalama 1 ya da 2 hafta arayla, ameliyat bölgesinin kontrolleri için hastaneye gelinmelidir.
  • Ameliyat yerindeki dikişlerin tamamı çıkarıldıktan sonra, ameliyat izlerinin en aza indirilmesi amacıyla iz tedavisine devam edilir.
  • Göğüs küçültme ameliyatından 4 gün sonra, hastalar ilk duşlarını alabilirler suyun çok sıcak olmaması bölgeye baskı uygulanmaması ve çok fazla suda kalınmaması önemlidir.

  Ameliyattan 1 hafta sonra, hastalar gündelik hayatlarına geri dönebilirler. Sporcu sutyeni, ortalama 3-4 hafta boyunca kullanılmalıdır.

  Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Göğüs küçültme ameliyat süreci sonlandıktan sonra, hastaların dikkat etmeleri gereken belli başlı durumlar oluşmaktadır. Göğüs küçültme operasyonu sonrasında herhangi bir komplikasyonla karşılamamak ya da ameliyatın etkili olmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

  • Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında, en az 3-4 gün dinlenmek gerekir.
  • Göğüs küçültme ameliyatının ortalama iyileşme süresi 6 ila 12 ay arasında değişmektedir.
  • İyileşme süresi içerisinde, hastalar meme bölgesinde şişlik ve yanmalarla karşılaşabilirler. Bu komplikasyonların düzenli olarak doktora bildirilmesi gerekir.
  • Ameliyat sonrasında en az 1 hafta yatarak dinlenmek gerekir.
  • Ameliyattan hemen sonra, ağır egzersiz ve koşu yapmaktan kaçınılmalıdır.
  • Ameliyat sonrasında, hemen sporcu sutyeni takılmalı ve doktorun belirttiği süreye kadar devamlı olarak kullanılmalıdır.

  Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında iltihap ve şiddetli ağrı gibi durumlarla karşılaşan kişiler, derhal doktorlarına başvurmalıdır.


  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

  Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.  Hızlı Arama   dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

   Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

   Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.   Hızlı Arama


    dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

    Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

    Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.    Ücretsiz Muayene Formu

     Copyright by Fatih Dağdelen 2018. All rights reserved.

     blank
     blank
     blank
     blank

     Hemen TIKLA ve ARA!

     (0507) 178 17 79

     Hemen TIKLA ve YAZ!

     (0507) 178 17 79