Saç Ekimi

2 Kasım 2021 by Fatih Dağdelen0
Fatih-Dagdelen-Sac-Ekimi-1200x801.jpg

Saç Ekimi Online Danışma Hattı
  Saç Ekimi

  Saç ekimi, saç dökülmesi problemi nedeniyle meydana gelen seyrekleşme ve kelleşme probleminin giderilmesi için gerçekleştirilen operasyonlara verilen genel isimdir. Saç ekimi işlemi, 20 yıldan uzun bir süredir başarı ile uygulanmaktadır. 

  Saç ekimi operasyonları için genellikle tek seans yeterli olabilmektedir. Ancak uygulanacak yöntem ve saçsız bölgenin genişliği gibi faktörler, ek seans uygulamaları gerektirebilmektedir. İşlemlerin mutlaka uzman hekimler tarafından sterilizasyon kurallarına uyulan bir ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir.  Saç Ekimi Uygulaması İçin Kimler Uygundur?

  Saç ekimi uygulaması yapılabilecek kişiler, operasyonu düşünen adaylar için üstünde durulması gereken bir konudur. Saç ekimi operasyonları 17 yaşından büyük olan ve genel sağlık durumu saç ekimi işlemi için elverişli olan herkes tarafından tercih edilebilecek işlemlerdir. Operasyona ilişkin cinsiyet sınırlaması bulunmamaktadır. Teknolojik gelişmelerin saç ekimi uygulamalarına dahil olması, operasyonların tıraşsız bir şekilde de gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Bu sayede kadınlar tarafından da oldukça popüler hale gelmiştir. 

  Saç ekimi uygulamalarında saçlarınızın dökülme nedeni operasyonu etkilememektedir. Bu açıdan stres, genetik faktörler, ileri yaş, hormonal değişiklikler, hastalık gibi nedenlerle saç dökülmesi yaşayan herkese uygulanabilecektir.  

  Saç Ekimi Uygulaması Kimler İçin Uygun Değildir?

  Saç ekimi uygulamasına uygun olmayan kişiler, saç ekimi işlemlerine ilişkin önem arz eden hususlardan birisidir. Saç ekimi uygulamaları için uygun bir aday olup olmadığınız, yapılacak kapsamlı bir muayenenin ardından belirlenecektir. Bu nedenle operasyon kararı verdiğinizde, alanında uzman bir kliniğe başvurmanız önem arz etmektedir. Konuya ilişkin bilgi sahibi olmanız açısından saç ekimi işlemi için uygun olmayan kişiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Yeterli sayıda grefte sahip olmayan kişilere saç ekimi işlemi gerçekleştirilememektedir.
  • Saç ekimi operasyonu için kişinin sağlık durumunun elverişli olması gerekmektedir.
  • Tansiyon ve şeker hastalıkları olan kişilere saç ekimi uygulaması gerçekleştirilebilmesi için öncelikle hastalıkların düzene oturması gerekmektedir. 
  • Kan yolu ile bulaşan hastalığa sahip kişilere saç ekimi uygulaması yapılamamaktadır. 

  Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

  Saç ekimi teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak, operasyon kararı verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktadır. Tekniklerin uygulama şartları, uygulamayı gerçekleştirecek hekimin tercihlerine ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte günümüzde en sık tercih edilen yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • FUT Tekniği
  • FUE Tekniği
  • DHI Tekniği

  Operasyonların tek bir teknik ile gerçekleştirilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Saç ekim operasyonlarının iki temel aşaması vardır. Bu aşamalardan ilki greftlerin toplanması, ikincisi ise ekilmesi aşamasıdır. Bir yöntemle toplama işlemi gerçekleştirildikten sonra diğer bir yöntemle ekim işlemi gerçekleştirilebilmektedir.  FUT Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

  FUT yöntemi, günümüzde neredeyse hiç tercih edilmeyen bir saç ekim yöntemidir. Eski bir yöntem olması ve cerrahi işlem gerektirmesi, yöntemin terk edilmesinin en temel sebepleridir. FUT saç ekim yöntemine ilişkin bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Operasyonun gerçekleştirilebilmesi için saç dökülmelerinin belirli bir seviyeye kadar gelmiş olması gerekmektedir. 
  • Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.
  • FUT yönteminde donör bölgeden şeritler çıkarılmakta ve çıkarılan parçadan greftler ayıklanarak petri adındaki kaplara yerleştirilmektedir. 
  • Ardından donör bölge dikiş yardımı ile kapatılmaktadır. 
  • Saç ekimi bölgesinde, toplanan greftler kadar kanal açılmakta ve açılan kanallara saç kökleri yerleştirilmektedir. 
  • Son olarak enfeksiyon riskinin minimuma indirilebilmesi için dezenfekte işlemi gerçekleştirilmekte ve işlem sona erdirilmektedir. 
  • Operasyondan sonra dikiş izi kalabilmektedir. Ancak bu izin zamanla silikleşeceğini söylemek gerekmektedir. 
  • Operasyonun gerçekleştirilmesi için saçların kısaltılması yeterli olmaktadır.
  • FUT yönteminin başarı oranının %80 olduğu kabul edilmektedir. 

  FUE Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

  FUE yöntemi, 2000’li yıllarda ortaya çıkan ve FUT yönteminin yerini alan saç ekimi yöntemlerinden birisidir. İyileşme süresinin kısa olması, cerrahi operasyon gerektirmemesi, doğal ve kalıcı bir görünüm sağlaması gibi avantajları nedeniyle son yıllarda oldukça sık tercih edildiği söylenebilmektedir. Yönteme ilişkin bilinmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • FUE saç ekim yöntemi lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. 
  • Operasyon sırasında FUE motorları kullanılarak her bir greft tek tek alınmaktadır.
  • Ardından ekim bölgesinde kanallar açılmakta ve yine motorlar kullanılarak greftler tek tek yerleştirilmektedir. 
  • Operasyon sırasında kesi yapılmasına gerek olmadığı için iz kalmamaktadır. 
  • FUE saç ekimi yönteminde tek seansta 4500 kadar greft uygulanabilmektedir. Bu açıdan işlem süresinin de oldukça kısa olduğu söylenebilmektedir. 
  • Operasyondan sonra his kaybı meydana gelmemektedir. 
  • FUE yönteminin başarı oranının %95 olduğu kabul edilmektedir. 


  DHI Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

  DHI yöntemi, saç ekiminde tercih edilebilecek en yeni saç ekim yöntemlerinden birisidir. Yöntemin temel prosedürleri FUE yöntemine oldukça benzemektedir. Bu yöntemde de greftler tek tek alınmakta ve saç ekim bölgesine tek tek yerleştirilmektedir. DHI yönteminde özel implanter kalemler kullanılmaktadır. Bu kalemler sayesinde kanal açma ve saç ekme işlemleri aynı anda gerçekleştirilebilmektedir. DHI saç ekim yöntemine ilişkin bilinmesi gereken diğer önemli noktalar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.
  • Tek seansta maksimum 2500 greft ekilebilmesi mümkündür. 
  • İyileşme süreci diğer seçeneklerden çok daha kısa olan bir yöntemdir. 
  • Dar alanlarda sık ekime imkan tanımaktadır. Doğal görünüm açısından en ideal seçenek olduğu söylenebilmektedir.

  Saç Ekimi Operasyonundan Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

  Saç ekimi operasyonu iyileşme süreci, operasyonu gerçekleştirmek isteyen hastalar tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından birisidir. İyileşme sürecine dair bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Saç ekiminden sonra genellikle aynı gün hasta taburcu edilmektedir. 
  • İyileşme süresi yaklaşık olarak iki hafta sürmektedir. Bununla birlikte operasyondan iki gün sonra operasyon bölgesine dikkat etmek koşuluyla gündelik hayata dönülebilmektedir.
  • Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk iki hafta uyku pozisyonunun operasyon bölgesine göre belirlenmesi gerekmektedir. Sonraki dönemde dilediğiniz gibi uyuyabilirsiniz. 
  • Operasyondan sonra enfeksiyon riskinin minimuma indirilmesi adına antibiyotik reçete edilebilmektedir. Oldukça güvenli bir işlem olan saç ekimi operasyonunun enfeksiyon riski %2 civarındadır.  
  • Saç ekimi işlemlerinden sonra şişlik ve kızarıklık gibi problemler meydana gelebilmektedir. Bu problemler yaklaşık olarak bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir.
  • Operasyondan 6 ay sonra hastanın saçlarını boyamasına müsaade edilmektedir. 
  • Saç ekimi işlemlerinden sonra ilk 3 ay çıkan saç tellerinin uzadıktan sonra tekrar dökülmesi olağan kabul edilmektedir. Bu nedenle üçüncü aydan sonraki saçlar kalıcı kabul edilmektedir. 
  • Saç ekimi işleminden altı ay sonra kalıcı saçların %75’i çıkmış olmaktadır. On iki ay sonra ise %95 oranında sonuç alınmaktadır. Bu nedenle saç ekimi operasyonunun net sonuçlarının ilk yılın sonundan itibaren görülebileceği kabul edilmektedir. 

  Saç ekimi operasyonu için tercih edilen yöntem, iyileşme sürecinde değişikliklere neden olabilmektedir.   Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

  Saç ekimi fiyatları konusunda belirleyici olan birçok farklı parametre bulunmaktadır. Bu nedenle kapsamlı bir muayene gerçekleştirilip operasyon planlaması yapılmadan net bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Bununla birlikte saç ekimi fiyatlarında değişikliğe neden olan hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Saç ekimi yöntemi 
  • Saç ekimi işleminde kullanılacak greft sayısı
  • İşlemin gerçekleştirileceği saçsız bölgenin genişliği

  Saç ekimi işlemlerinin ameliyathane koşullarında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tedavi merkezinin kalitesi ve işlemi gerçekleştirecek olan teknik ekibin uzmanlık seviyesinin de saç ekimi fiyatlarında değişikliğe neden olacağı söylenebilmektedir.


  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.


  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *  dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

  Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.  Hızlı Arama   dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

   Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

   Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.   Hızlı Arama


    dr-fatihdagdelen.com sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, Estetik Plastik Cerrahi konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

    Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, medikal estetik, el cerrahisi ve mikrocerrahi hakkında, sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz. Site içerisindeki işlemler, klinik bünyesinde uygulanmaktadır anlamı çıkarılmamalıdır. Site içerisindeki bilgiler ile klinik uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz.

    Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmis sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.    Ücretsiz Muayene Formu

     Copyright by Fatih Dağdelen 2018. All rights reserved.

     blank
     blank
     blank
     blank

     Hemen TIKLA ve ARA!

     (0507) 178 17 79

     Hemen TIKLA ve YAZ!

     (0507) 178 17 79